Kızıl Saç,  Kozmetik

Kızıl Saçlılar için 10 Makyaj Önerisi

Yepyeni bir blog yazısından herkese merhabalar.

Bugünkü yazımda sizlerle; kızıl saçlılar için 10 makyaj tüyosu paylaşacağım.

Kızıl ve kırmızı saç tonları, iddialı ve öne çıkan renk tonlarıdır. Dolayısıyla, hem makyaj isteyen hem de renk uyumuna dikkat edilmesi gereken saç renkleridir. Doğru renkleri kullandığınızda, hem saç renginizi hem de yüzünüzü, çok güzel ortaya çıkaracağınızdan emin olabilirsiniz.

Aşağıda sizlerle, kızıl saç makyajında nelere dikkat edebileceğiniz konusunda, 10 adet öneri paylaşacağım. Bu konuda bana, sizlerden oldukça sık soru geliyordu. Kendim makyaj yaparken nelere dikkat ediyorum ve hangi renkleri, daha sık kullanıyorum, bunlara da değineceğim.

1- Ten makyajımda, sarı alt tonlu fondöten veya kapatıcılardan uzak duruyorum. Bunun yerine, ten rengimi kapatmayacak, ten rengimi doğru yansıtacak, beyaza yakın, soğuk fondöten renkleri kullanıyorum. Pembe alt tonlu bir kızıl saç rengi kullandığınızda, ten makyajında, fazla sıcak tonları kullanmaktan kaçınmalısınız. (Sarı alt tonlu fondöten, bb krem ya da kapatıcılar. Çok sıcak tonlu, sıcak kahve tonundaki bronzerlar, altın sarısı renginde ışıltısı olan aydınlatıcılar gibi.) Soğuk alt tonlu kızıllar kullandığınızda, ten makyajınızda da, bu saç rengiyle tezat oluşturmayacak renkte makyaj ürünleri tercih edebilirsiniz.

2- Göz makyajınızda, saç renginizle uyum sağlayan renkleri kullanabilirsiniz. Benim en çok kullandığım far renkleri; kahve tonları, bronz tonlar, çok açık, toz pembeler, açık mor ve lila tonları, zümrüt yeşili, bakır tonları. Pembe alt tonlu, orta koyulukta kızıl saç tonlarıyla, genelde göz makyajımda, renk kullanmayı seviyorum. Saç rengimi yansıtan renkleri, göz makyajımda da kullanmak hoşuma gidiyor. Ancak neon ve canlı kırmızı saç renkleriyle, göz makyajımda renk kullanımından kaçınıyorum. Nude renkler ve bronz tonlar, kırmızı saç ile daha iyi uyum sağlıyor. Bakır-kızıl saç renkleriyle ise göz makyajımda, kahve ve turuncuya bakan göz farları kullanmayı tercih ediyorum.

3- Pembe alt tonlu kızıl saç renkleri kullandığımda kaşlarımı, açık ve soğuk renk bir kahve tonlu kaş kalemiyle, çok az seyrek yerlerden dolduruyorum. Canlı, neon kırmızı renkler kullandığımda ise kaş rengimi, olduğu haliyle bırakıyorum. Kaşlarımı sadece tarıyorum ve kaş sabitleyici jel ile sabitliyorum. Kızıl saç ile çok koyu kaşlar kullanmaktan uzak durmalısınız. Saç-kaş görüntüsü, tezatlık yaratabiliyor. Kızıl tonlar, çok koyu kaş renklerini kaldırmıyor. Aynı zamanda, ifadeyi de sertleştirebiliyor. Bana bu konuda da, sizlerden çok sık soru geliyor. Kaş rengi açtırmak ve kaş boyatma konusunda. Bu konuda, hiç tecrübem olmadığı için maalesef herhangi bir yöntem paylaşamam. Kaş rengi açtırmak ve kaşları boyatma konusunda, işinin ehli, profesyonel bir kuaföre danışabilirsiniz.

4- Allık tercih ederken de, güncel olarak kullandığınız kızıl saç rengini baz alabilirsiniz. Ancak çok canlı ve sıcak tonlu pembelerden uzak durmalısınız. Pembe renk de, doğru ton seçilmediğinde, kızıl saç ile uyumlu durmayabiliyor. Bu nedenle, açık renk ve soğuk alt tonlu pembe tonlarını tercih edebilirsiniz. Bakırkızıl saçlarla da, şeftali tonlu allıklar tercih edebilirsiniz.

5- Çok yoğun, siyah göz makyajları ya da dumanlı göz makyajları da, kızıl saç için uygun olan makyaj uygulamalarından değiller maalesef. Bunun yerine göz makyajında, daha sade geçişler ve doğal renk tonları tercih edilebilir.

6- Renkli eyeliner olarak renk önerilerim; kahverengi, bordo, mürdüm, mavi, mor ve pembe. Kızıl saç ile renkli eyeliner kullanımını seviyorum. Mavi ve mor, kızıl saç ile çok güzel bir kontrast oluşturuyor. Bordo eyeliner ise kızıl saç ile çok güzel bir uyum yaratıyor.

7- Ruj seçiminde, direkt olarak saç rengimden ilerliyorum. Saçlarımı yeni boyadıysam, saç rengimi rujla vurgulamayı seviyorum. Kırmızı renkler tercih ettiysem, kızıl saçkırmızı ruj ikilisini çok sevdiğim için genelde tercihim; kırmızı rujdan yana oluyor. Vişneye dönük kızıllar ile bordo ve mürdüm rujlar tercih etmeyi seviyorum. Canlı ve parlak kırmızı saç renkleriyle ise kırmızı likit rujlar kullanmaya bayılıyorum. Bence kırmızı saç ile kırmızı ruj, muhteşem bir uyum yaratıyor yüzde.

8- Bakırkızıl saç renkleriyle, kiremit renginde rujlar kullanmayı çok seviyorum. Bakır-kızıl saç rengi, sıcak yansımalı bir renk olduğu için turuncu, kiremit ve mercan tonları ile çok güzel uyum sağlıyor.

9- Ruj seçiminde, genellikle çok fazla pembe tonları kullanmıyorum. Özellikle kırmızı saç ile. Ancak pembe alt tonlu kızıl saç rengi kullandığımda, fazla sıcak olmayan, açık renk pembe rujlar tercih ediyorum. Açık renk, toz pembe rujlar ile pembe alt tonlu kızıllar, çok tatlı, sevimli bir görünüm oluşturabiliyor.

10- Eğer daha sade bir görünüm istiyorsanız, ruj seçiminde, nude renkler, soğuk kahve tonları tercih edebilirsiniz. Rujun yanı sıra, kırmızı bir lip gloss ya da açık, toz pembe bir lip gloss da, şahane bir tercih.

Benim bugünkü yazımda, sizlerle paylaşmak istediğim naçizane makyaj tüyolarım, bunlardı. Bir sonraki yazıda görüşünceye dek, kendinize çok iyi bakın.

Saç boyama, saç bakımı, tanıtım yazıları, pr & marka iş birlikleri ya da aklınıza gelebilecek birçok konuda merak ettikleriniz ve danışmak istedikleriniz için bana aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz:

Mail: ebrubektasoglu@gmail.com

Facebook

Tumblr

X: @ebrubektasoglu

Instagram: @ebru.bektasoglu

Dijital portfolyom: Behance

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir