lal-kizili
Deneyim,  Kızıl Saç,  Kozmetik

Saçta Ton Farklılıkları Neden Oluşur?

Yepyeni bir haftadan ve yepyeni bir yazıdan herkese merhabalar.

Bugünkü yazımda; bana Instagram‘dan sıkça sorduğunuz bir konu hakkında, kendi deneyimlerimi sizinle paylaşacağım. Saç boyası saç diplerinde neden daha açık tutar, dipler ve uçlarda renk eşitsizliği neden oluşur, bu yazıda etraflıca anlatacağım.

 • Saç diplerimiz, saçlarımızın diğer bölgelerine göre daha sıcak bir yapıdadır. Dolayısıyla, saç boyası saç diplerinde, bu sıcaklığa bağlı olarak saçlara daha iyi nüfuz eder. Bazı kuaförlerin saç boyandıktan sonra saçları havlu ya da poşetle sarmasını, buna bağlıyorum açıkçası. Sanırım o sıcaklık, boyanın saça daha çok işlemesini sağlıyor. Saç dipleri daha sıcak olduğu için saç diplerinde boya daha açık renkte tutabiliyor.
 • Saç diplerimiz ve saçlarımızın üst kısımları, banyoda suyla ve şampuanla, en çok temas eden bölgeler. Bununla birlikte, güneşle en çok temas eden bölge de; saçlarımızın üst kısımlarıdır. Buna bağlı olarak, dikkat ederseniz, saçlarımızın üst kısımlarının ve kaküllerin, saçın diğer kısımlarına göre daha açık renkte olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bu nedenle, saç boyası bu kısımda daha açık renkte tutmaktadır. Saçınızın zemin rengi ne kadar açık olursa, saç boyası da o kadar açık bir tonda tutacaktır.
 • Saç boyama işlemine, önce saç diplerinden başlanıldığı için ve saç boyası karışımı o kısımda daha çok beklediği için renk saç diplerinde daha açık görünecektir.

Peki, bu ton farklılığının önüne nasıl geçebilirsiniz, saçınızı boyarken, saç dipleri ve saç uçları arasındaki renk uyumunu nasıl yakalayabilirsiniz, şimdi onlardan bahsedeceğim:

 • Saç boyama işleminde, mümkün olduğunca hızlı hareket etmeniz gerekir. Böylelikle saç boyasının diplerdeki bekleme süresiyle, uçlardaki bekleme süresi de birbirine yakın olur ve saçınızda ton farklılığı oluşmaz.
 • Eğer saçınızın üst kısımları uçlara göre daha açıksa, bir sonraki saç boyama işleminde saçınızı boyamaya, diplerden değil de uçlardan veya enseden başlayabilirsiniz.
 • 30 volüm oksidan, 20 volüm oksidana göre saçın rengini birkaç ton açarak boyar ve saç boyasının renginin daha açık renkte tutmasını sağlar. Bu nedenle, saç dipleri ve üst kısımlar için 20 volüm, saç gövdesi ve uçlar için 30 volüm oksidan kullanabilirsiniz. Tabi eğer saçınızın dipleri ve üst kısımları, uçlara göre daha açık tonda ise. Bunu da gittiğim bir kuaförden öğrenmiştim.

Gelelim, saç cilası yaparken ya da saç diplerinizi ve uçları, farklı günlerde boyayacaksanız, nelere dikkat etmeniz gerektiğine:

 • Saç dipleriniz için tercih edeceğiniz saç boyasının, saçınızın diğer kısımları için kullanacağınız boyayla, uyumlu renkte olması gerekiyor. Sıcak yansımalı bir saç rengi tonu istiyorsanız, birbirine yakın sıcak tonlar tercih etmelisiniz. Dip boyama işleminde kullandığınız tüp boyayla, saç cilası için kullanacağınız su bazlı boyanın, renk tonu olarak birbirine yakın renkte olmasına dikkat edebilirsiniz.
 • Saç cilası işlemi için eğer su bazlı yarı kalıcı bir saç boyası tercih edecekseniz, bu boyaları direkt olarak saçınıza uygulayabilirsiniz. Boyanın içerisine saç bakım yağı, saç kremi ya da saç maskesi karıştırmak, boyanın yapısını bozabilir, saçınızda renk dalgalanmalarına ve ton farklılıklarına neden olabilir.

Yukarıda sizinle, saçlarınızın tümüyle aynı renk tonunda olması için bilgi ve deneyimlerime dayanarak, kendi önerilerimi paylaştım. Umuyorum, sizin için faydalı olacaktır. Aklınıza takılan farklı bir konu olursa, Instagram DM‘den çekinmeden sorabilirsiniz.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

8 Yorum

  • Ebru Bektaşoğlu

   Merhabalar, hangi saç boyasını kullanmıştınız ve oksidan kaçlıktı? 20lik mi 30luk mu?

   • Elif

    Merhabalar saçlarımı lorealin 1 numarasına boyadım saçlarımın uç kısımları tam istediğim gibi oldu ama dipleri hem daha açık hem de doreli oldu cila atsam rengi koyulaşıp dorelik kaybolur mu

    • Ebru Bektaşoğlu

     Merhabalar, öncelikle ilginize çok teşekkür ederim. Bahsettiğiniz boyayı daha önce hiç kullanmadım. Bununla ilgili bir bilgiye sahip olmadığımdan maalesef herhangi bir öneride bulunamıyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim, sağlıcakla kalın.

 • Neslihan Demirkazık

  Merhaba, saçlarımı açıcısı palette 10.1 ile evde boyadım fakat diplerim uçlarıma göre daha açık bir renk oldu. Tekrar boyanın biraz daha açılması İçin 1 hafta sonra 2. Yi boyadım fakat diplerim yine açık. Saçımda herhangi bir boya yoktu tamamen doğal kahverengi bir saçım var. Nasıl bir yol izlemeliyim ?

  • Ebru Bektaşoğlu

   Merhabalar, daha önce Palette’nin 10.1 numaralı saç boyasını hiç denemedim, bu nedenle saçta nasıl tutacağı hakkında maalesef net bir yorum yapamıyorum. Ancak saç boyasının diplerde daha açık, uçlara doğru daha koyu tutmasının sebebini şu yazımda anlatmıştım: https://www.ebrubektasoglu.com/yazi/sacta-ton-farkliliklari-neden-olusur/ Buradan detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bir sonraki saç boyama işlemine, diplerden değil de ense ve saç uçlarından başlayabilirsiniz.

 • Beyza

  Merhabalar, daha önce saçıma hiçbir şey uygulamama (boya dahil) rağmen diplerim tuttu uçlarım hiç tutmadı. Saç rengim koyu ve açık kahve arası bir şey, kullandığım boya da Palette 7.77. İkinci boyatmamda saç rengim tutar mı sizce ? Açıcı kullanmak istemiyorum yıprattığı için.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir