iletişimde renklerin önemi
Kişilerarası İletişim

İletişimde Renklerin Önemi

Yepyeni bir yazıdan daha herkese merhabalar. Bugün sizin için hem bilgilendirici hem de okurken keyif alabileceğiniz bir yazı hazırlamak istedim. Bugünkü konumuz; iletişimde renklerin önemi.

Beden dili üzerine yazdığım yazıda da ifade ettiğim gibi sözsüz iletişim sözlü iletişimden daha etkili olmaktadır. Bu açıdan baktığımızda, tercih ettiğimiz renkler de iletişimimizi olumlu ya da olumsuz yönde etkilemektedir. Renkler bizim yerimize konuşur ve karşı tarafa bir enerji verir. Bu nedenle kıyafetlerimizde seçtiğimiz renkler kimi zaman sıcak kimi zaman da soğuk biri olarak algılanmamıza yol açabilir.

Günlük hayattan çalışma hayatına, davetlerden iş görüşmelerine kadar tercih ettiğiniz renklerle insanlarda bir etki yaratırsınız. Peki, hangi renkler hangi anlama gelir ve tercih edildiğinde insanlar üzerinde nasıl bir etki bırakır, şimdi onlara birlikte bakalım:

Kırmızı

Söze, en sevdiğim renk olan kırmızıyla başlamak istedim. Kırmızı; aşkın, tutkunun, albeninin, cesaretin, derinliğin, enerjinin, hırsın, gücün, iradenin ve hareketin rengidir. Dünyadaki hiçbir renk kırmızı kadar dikkat çekici değildir. Kan akışını hızlandırır ve iştah açar. Fast-food restoranlarının kırmızı rengi kullanmasının nedeni budur.

Özel davetlerde, düğün, nişan vb. organizasyonlarda kırmızı rengi tercih edebilirsiniz. Ama kırmızı çekici bir renk olsa da, bu renge çok maruz kalan insanlarda ruhsal gerginlik yarattığı için iş görüşmesine giderken kırmızıyı tercih etmemenizi tavsiye ederim.

Pembe

En iyimser renk; pembedir. Pembenin gerginliği azaltıcı, sakinleştirici, mutluluk verici ve iyileştirici bir gücü vardır. Pembe; sevginin, şefkatin, iyiliğin ve arkadaşlığın rengidir. Pembenin kalpleri yumuşatan bir enerjisi vardır. Pembe renkli kıyafetler giydiğinizde şirin ve neşeli bir imaj oluşturabilirsiniz.

Yeşil

Yeşil; doğanın, canlanmanın, yeniden doğuşun, uyumun, huzurun ve güvenin rengidir. Yeşilin rahatlatıcı bir özelliği vardır. Bu nedenle genellikle mutfakta tercih edilmektedir. Yeşil rengin insanlara ruh dinginliği vermesinden ötürü iş görüşmelerinde tercih edilebilir bir renktir. Bankaların logolarında yeşil rengi tercih etmesinin nedenlerinden biri de bu rengin insanlar üzerindeki olumlu etkisi ve güven vermesidir.

Mavi

Mavi renk de tıpkı yeşil renk gibi insanları ferahlatan ve güven duygusunun oluşmasını sağlayan bir renktir. Dürüstlüğü ve sadakati temsil eder. Bankaların ve hastanelerin logolarında maviyi tercih etmesinin nedeni budur. Siyasetçilerin çoğunlukla mavi renkli kıyafetler giydiklerine, mavi kravat taktıklarına şahit oluruz. Bu durum insanların gözünde güvenilir bir imaj çizmektedir.

Mavi renk; insanlara huzur verir ve onları sakinleştirir. Çalışma ortamınızda mavi rengi tercih etmeniz; yaptığınız işe daha iyi odaklanmanızı sağlar. İş görüşmelerinde ve önemli toplantılarda tercih edilebilir bir renktir.

Lacivert

Sezginin, aklın, samimiyetin ve bağlılığın rengidir. Lacivert de mavi renk gibi iş görüşmelerinde, mülakatlarda tercih edilebilir bir renktir. Çünkü; otoriteyi, başarıyı ve gücü simgeler.

Mor

Mor renk; zarafeti, asaleti ve lüks yaşantıyı temsil eder. Bir rivayete göre, mor giyen insanların bir gün zengin olacağına dair bir inanış vardır. İlham verir, hayal gücünü artırır. Sonsuzluğu ve derinliği simgelemektedir.

Sarı

Sarı, gözü yoran bir renktir. Geçiciliği ve dikkat çekiciliği simgeler. Genelde özgürlüğüne düşkün kişiler sarı rengi tercih etmektedir. Enerjik ve değişime açıktırlar. Sarı renk; sevinç, mutluluk ve pratiklik anlamına gelir.

Dikkat çeken bir renk olduğu için dünyanın her yerinde taksiler sarı renktir. Fakat sarı renk geçiciliği simgelediği için bankacılık sektöründe pek tercih edilmez. Bankalar sadakat duygusu oluşturmak için çoğunlukla mavi ve yeşil rengi kullanırlar.

Turuncu

Turuncu; neşeyi ve hareketi temsil eder. Turuncu rengi tercih eden insanların dışa dönük bir iletişim kurduklarını görebiliriz. Turuncu; dinamik, dikkat çekici, heyecan verici, çarpıcı bir renktir. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandıran bir etkisi vardır. Fast-food restoranlarının kırmızının yanı sıra logolarında ve dekorasyonda turuncu rengi tercih etmelerinin sebebi budur.

Sosyal iletişimin rengi olduğu ve bir arada olmayı temsil ettiği için takım çalışmalarında çoğunlukla turuncu renkte kıyafetler tercih edilmektedir. Kombinlerinizde turuncu rengi tercih ederseniz; dışa dönük, hareketli ve sosyal ilişkileri kuvvetli olan bir imaj oluşturabilirsiniz.

Kahverengi

Kahverengi; toprak rengidir, kararlılığı ve ciddiyeti simgeler. Eskiyi çağrıştıran bir anlamı vardır. Doğallığı ve sağlığı temsil ettiği için organik ürünlerin ambalaj tasarımlarında kahverenginin tercih edildiğini görebiliriz. İş görüşmelerinde kahverengiyi tercih etmemenizde fayda var. Çünkü kahverengi kimi zaman sıkıcı biri olarak algılanmanıza ve dikkat çeken yönlerinizin geri planda kalmasına yol açabilir.

Siyah

Siyah; bireysellik, hırs, güç, tutku, hüzün ve matem anlamlarına gelir. Siyah, yası temsil ettiği için cenaze törenlerinde genellikle insanlar siyah renkte kıyafetler giymeyi tercih ederler.

Siyah renk; gizemli olmayı, otoriter bir duruşu ve resmiyeti çağrıştırır. Sıklıkla kıyafetlerinizde siyah rengi tercih etmeniz karamsar biri olarak algılanmanıza yol açabilir. Düğün, nişan ve resmi törenlerde siyah rengi tercih edebilirsiniz. Siyahın insanı olduğundan daha zayıf ve ince gösteren bir etkisi de vardır. Bu nedenle de sık tercih edilen bir renktir.

Beyaz

Beyaz renk; masumiyetin, saflığın, duruluğun ve temizliğin simgesidir. Doktorların ve hemşirelerin beyaz forma giymeleri, hijyeni ve temizliği çağrıştırdığı için doğru ve yerinde bir renk tercihi olmaktadır. Beyaz; ışığı yansıtır ve ortama ferahlık kazandırır. Risksiz bir renktir. Her renkle uyum sağlar.

Görüldüğü üzere renklerin sözsüz iletişime etkisi büyüktür. Renkler doğru ve yerinde kullanıldığında hem iletişime olumlu etki eder hem de psikolojik açıdan insanlara kendilerini iyi hissettirir.

Umuyorum, bu yazım sizin için faydalı olmuştur. Eğer yazımın size bir katkısı olduysa, yorum kısmında görüşlerinizi belirtebilirsiniz. Sizin en sevdiğiniz renk hangisi ve o rengi neden seviyorsunuz, bunun da cevabını bekliyorum.

Beni sosyal medya sayfalarımda da takip edebilirsiniz. İletişimde kalmak dileğiyle.

Facebook Twitter Instagram Instagram Blog Tumblr

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

7 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir