Daha Verimli Bir Yaşam Sürmek İçin 5 Altın Kural
Sürdürülebilir Yaşam

Daha Verimli Bir Yaşam Sürmek İçin 5 Altın Kural

Yaşamımız sürüp giderken kimi zaman kendimize dikkat etmiyoruz. Aynı şekilde sevdiklerimizi ihmal ediyoruz. Bu da bizim savrulmamıza yol açıyor. İş temposu, yoğunluk derken kendimiz için önemli olan birçok adımı atlıyoruz. Bu nedenle kimi zaman mutsuz bireyler olabiliyoruz. Bu yazımda sizinle, hayatımızı daha verimli hale getirecek, yaşam standartlarımızı yükseltecek 5 altın kural paylaşacağım.

Kendinize zaman ayırın.

İnsanın unutmaması gereken en öncelikli kural bence. Yaşama mutlu gözlerle bakmak, kurduğumuz hayallerimizi ete kemiğe büründürmek ve motivasyonumuzu yüksek tutmak için kendimize zaman ayırmamız ve o zamanı en verimli şekilde geçirmemiz şart. Bunu yaparsanız, yaşama daha farklı bir bakış açısıyla baktığınızı görmeniz kaçınılmaz olacak. Kimi zaman bir ağacın gölgesi, bazen bir deniz kenarı ya da parkta bir bank, kafanızı dinleyip düşler kurmanız için birebir.

Kitap okumak, kendime zaman ayırma konusunda en başta gelen aktivitelerden biri benim için.

Kahvaltı yapmayı alışkanlık haline getirin.

Günün en önemli öğünü hepimizin bildiği üzere kahvaltı yapmaktır. Şair ne diyordu; ‘’Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı.’’ Bence de öyle. Gün içinde ihtiyacımız olan enerjiyi alabilmek, yapacağımız işlere odaklanabilmek, konsantrasyonumuzu arttırmak için kahvaltı yapmayı unutmamalıyız.

Hafta sonu geldiğinde, böyle özenle kahvaltı tabağı hazırladığım doğrudur.

Spor yapmayı önemseyin.

Sağlıklı bir yaşam için egzersiz yapmaya özen göstermeliyiz. Daima genç kalabilmek ve dinç olabilmek sporla mümkündür. Bu nedenle yürüyüş yapmayı, koşmayı ihmal etmemeliyiz. Hatta asansör kullanmayı en aza indirgeyerek, çalıştığımız yer evimize çok uzak değilse işe yürüyerek giderek hem formda kalabilir hem de direncimizi arttırmış oluruz.

Spor salonunda spor yapmanın avantajlı pek çok yanı olsa da açık havada spor yapmayı daha çok seviyorum. Özellikle güneşli havalarda yürüyüş yapmak, koşmak ve ip atlamak gibisi yok. 💙

Uyku düzeninize dikkat edin.

Sağlıklı beslenmeden sonra en önemli kural; vücudumuzun ihtiyacı olan uykuyu almak. Çünkü insan uyumadığında bu bütün gününe yansıyabilir. Hiç olmadığımız kadar gergin olabiliriz. Bu nedenle erkenden uyumaya dikkat etmeli, güzelce dinlenebilmeliyiz.

Uyumadan önce uykuya dalmanızı kolaylaştıracak şarkılar ya da radyo dinleyebilirsiniz.

Sadeleşin.

ve geldik son kuralımıza. Hayatınızın her alanında sadeleşin, azaltın ve daha düzenli biri olmaya çaba sarf edin. Aklınıza gelebilecek zararlı olan ne varsa hayatınızda, cesur olun, azaltın. Çaya attığınız şekeri, yaptığınız yemeğin tuzunu, fast-foodu, tüketim çılgınlığını ve daha aklınıza gelebilecek pek çok zararlı alışkanlığı azaltın hatta zamanla bırakmayı deneyin. Daha nitelikli bir yaşam istiyorsak sadeliğe kucak açmalı, hayatımızdaki fazlalık etkisi yaratan şeylerden bir an evvel kurtulmaya bakmalıyız. Negatif elektrik yayan, hayallerinizi küçümseyen, sürekli olumsuz düşünen insanlarla aranıza mesafe koyabilir, evinizdeki fazla eşyaları gözden çıkarabilir, gardırobunuzda boşuna yer kaplayan hiç giymediğiniz kıyafetlerinizle vedalaşabilirsiniz. 🍃

Nesnelerin kölesi olmayın. Yapraklar kadar özgür ve hafif hissetmek için…

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

3 Yorum

 • Akif

  Daha verimli yaşam sürmek için 5 altın kural yazınızı keyifle okudum. Sadelik konusu günümüzde en zor uygulanabilir olanı sanırım. Vermiş olduğunuz değerli bilgiler için teşekkür ederim.

  • Ebru Bektaşoğlu

   Vakit ayırıp yazımı okuduğunuz için ben çok teşekkür ederim. Hızlı tüketimin artış gösterdiği günümüzde en zor ama hem kendimiz hem de çevremiz için en faydalı olanın ”Azla mutlu olmak” olduğuna inanıyorum. Yalnızca tüketim odaklı bir yaşam, verimsizliğe neden olmaktadır. İnsan ancak ürettikçe ve elindekinin kıymetini bildikçe sahici mutluluğu yakalayabilir. Sadelikle ve sevgiyle kalın.

   • AKİF

    ”Azla mutlu olmak” çok haklısınız, sahip olduklarımızla yetinmeyi bilmek gerekiyor. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir