İsrafı Önlemek İçin 3 Öneri
Sürdürülebilir Yaşam

İsrafı Önlemek İçin 3 Öneri

Günlük hayatta, sürekli bir tüketim halindeyiz. Hayatımızı, zamanımızı, doğal kaynaklarımızı tüketiyoruz. Tüketim, hepimiz için kaçınılmaz bir kavram. Ancak sürekli tüketim odaklı yaşamak, bir zaman sonra sizi mutlu etmeyebilir. Bunun yerine daha üretken olup hayatınıza ve dünyaya bir katkı sağladığınızı görmek, sizi daha çok motive edebilir. Peki, hayatımızda en çok neleri israf ediyoruz, neleri çok fazla tüketiyoruz ve bunun önüne nasıl geçebiliriz, bu yazıda sizinle paylaşacağım.

Su İsrafını Önleyin

Diş fırçalarken, duş alırken, ellerimizi yıkarken suyu israf ediyoruz. Bunlar hepimizin gördüğü fakat üzerine düşmediği, dikkat etmediği konular olabilir. Ancak dünyamızı kirleten ikinci sektörün, tekstil sektörü olduğunu ve içme suyu kaynaklarımızın buna bağlı olarak aşırı tüketildiğini biliyor muydunuz? Bu sebeple, günlük hayatta suyu israf etmemeye özen gösterebilir, giyim ihtiyaçlarımızı ikinci el karşılayarak dünyada su israfının önüne birlikte geçebiliriz.

Enerji İsrafını Önleyin

Enerji tasarrufunun başında elektriği verimli kullanmak geliyor. Kullanmadığımız makinelerin fişini çekmek, daha az televizyon izlemek ve daha az elektronik cihaz kullanımıyla, enerji tasarrufu sağlayabiliriz. Bulunduğumuz odada, bir süre kullanımına ara verdiğimiz ışıkları kapatmayı alışkanlık haline getirebiliriz. Daha az enerji kullanarak daha çok iş yapmaya çaba sarf edebiliriz.

Zaman İsrafını Önleyin

Enerji ve su tasarrufu, doğal kaynaklarımız için son derece önem taşırken, zamandan tasarruf etmek de bizler için aynı oranda önem arz eder. Çünkü zaman, hayatta en değerli kavramlardan biridir. Zamanımızı neye harcadığımızı göz önünde bulundurursak, etkili zaman yönetimini sağlayabiliriz. Bu şekilde, hayatımızı daha verimli hale getirebiliriz. Kimi zaman, zamanın bize yetmediğinden şikâyetçi olabiliriz. Ancak hayatımıza şöyle bir baktığımızda, zamanımızı nelere harcadığımızı gözden geçirdiğimizde, aslında çok önemli olarak gördüğümüz ancak bizim için faydalı olmayacak konulara belki de çok zaman veriyoruzdur. İşte bunu fark ettiğimizde, her şey bambaşka bir boyuta geçiyor. Zamanımızı, bizi geliştirecek ve bize katkı sağlayacak konulara ayırdığımızda, odaklandığımız işlerden daha çok keyif almaya başlayabiliriz. Bunu yaparak, hem kişisel gelişiminiz hem de hobileriniz için ne kadar çok vakit yarattığınızı gözlemleyebilirsiniz.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

2 Yorum

 • Ferhat YILMAZ

  Öncelikle blogunuzda başarılar dilerim. İnsanları hassas konularda bilinçlendirme amacıyla kaleme aldığınız yazılarınızı çok beğendim. Sizi takip etmeye çalışacağım, iyi çalışmalar.

  • Ebru Bektaşoğlu

   Çok teşekkür ediyorum ilginiz ve desteğiniz için.
   Ben de size çalışmalarınızda başarılar ve kolaylıklar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir