ikinci el eşya
Sürdürülebilir Yaşam

Ankara’da İkinci El Eşya ve Kıyafet Nereden Alınır?

Yeni bir yazıdan herkese merhabalar.

Bugünkü yazımda, Ankara’da ikinci el eşya ve kıyafetleri nereden satın alabileceğiniz konusunda, size bilgi vermek istedim.

Hem daha sürdürülebilir bir dünya hem de bütçe dostu alışveriş için bu yazının size oldukça fayda sağlayacağı düşüncesindeyim.

Özellikle nostaljiyi, vintage giyimi sevenler ve antika eşya arayanlar, bu yazımı mutlaka okumalılar.

Ankara’da İkinci El Eşya ve Kıyafet Satın Alabileceğiniz Yerler

1- İtfaiye Meydanı

Hayatımıza koronavirüs girmeden önce keşfettiğim bir yer burası. Yanlış hatırlamıyorsam, iki ya da üç kez gitmiştim. Aklınıza gelebilecek pek çok ikinci el eşya ve kıyafeti, burada bulabilirsiniz.

Ben vintage eşyalara ilgi duyduğumdan, burada dikkatimi en çok çeken; eski telefonlar ve daktilolar olmuştu. Aynı zamanda, eski fotoğraf makineleri de görülmeye değerdi.

Eğer 80’ler ve 90’lar müziğine ilgi duyuyorsanız, İtfaiye Meydanı’nda pek çok plak ve kaset satan dükkan bulabilirsiniz.

Elektronik eşyalar, mutfak eşyaları, mobilyalar ve antika eşyaların yanı sıra İtfaiye Meydanı’nda; ikinci el kıyafet, ayakkabı, çanta ve aksesuar satan dükkanları da bulabilirsiniz.

Ben İtfaiye Meydanı’ndan, eski bir plak ve kırmızı çevirmeli bir telefon almıştım. Aşağıda telefonun fotoğrafını sizinle de paylaşmak istiyorum.

platon
Bu fotoğrafı daha önce, hem bloğumda hem de Instagram sayfamda paylaşmıştım. Fotoğrafta gördüğünüz kırmızı çevirmeli telefonu, pandemiden önce İtfaiye Meydanı’ndan almıştım. Telefon çalışır durumda fakat ben şimdilik dekor amaçlı kullanıyorum.

İtfaiye Meydanı’nın adres bilgilerini de sizinle paylaşayım:

Anafartalar, Ayaş Sk. No:14, 06050 Altındağ/Ankara

2- Ankara Bit Pazarı

Ankara’nın Altındağ İlçesinde kurulan ve “Bit Pazarı” olarak da adlandırılan İskitler ikinci el eşya pazarına, geçtiğimiz sene gitmiştim. Ellerindeki ikinci el eşya ve kıyafetleri satmak isteyen satıcılar, bit pazarında tezgah açıyor ve burada ürünlerini satıyorlar.

Tıpkı İtfaiye Meydanı’nda olduğu gibi bit pazarında da, vintage ve antika eşyalar bulabilirsiniz. Fiyatları gerçekten çok uygun.

Yeni evlenecek olan çiftler ya da kendine yeni bir düzen kurmak isteyenler, buradan ikinci el eşya alışverişi yapabilirler.

Ben hava çok sıcak olduğu için o gün maalesef bit pazarından alışveriş yapamamıştım ama gözüme çok güzel vazolar kestirmiştim. İlk gittiğimde sadece pazarı gezmekle yetindim ama bir sonraki gidişimde eski, vintage desenli birkaç vazo almayı düşünüyorum.

Ankara İskitler Bit Pazarının adresini de sizinle hemen paylaşayım:

Zübeyde Hanım, Yeryüzü Sk. No:2, 06070 Altındağ/Ankara

3- Sıhhıye İkinci El Eşya Pazarı

Sıhhiye’de bulunan, Abdi İpekçi Parkı içerisinde kurulan ikinci el eşya pazarına sayısız kez gittim. Buradaki pazarda da daha çok kıyafet ve aksesuar satışı yapılıyor.

Satıcılar burada; giyilmeyen ya da birkaç kez giyip sonra bir daha giymedikleri, kullanılabilir durumda olan kıyafetlerin satışını yapıyorlar.

Siz de, herhangi bir kıyafet ihtiyacınız olduğunda, hemen sıfırını almak yerine, ikinci el alternatifleri de değerlendirmek adına, Sıhhıye’deki ikinci el pazarından kıyafet alışverişi yapabilirsiniz.

Yukarıda saydığım ikinci el eşya & kıyafet pazarlarına ek olarak, sizinle iki ayrı yer daha paylaşmak istiyorum.

Bunlardan birincisi; Hamamönü. Hamamönü’nde de bazı dükkanlarda, ikinci el kıyafet ve antika eşya satıldığını gördüm.

Diğeri ise; Çıkrıkçılar Yokuşu. Ankara’nın en eski alışveriş adresi olarak da biliniyor. Burada da ikinci el ürünlerin yanı sıra uygun fiyata eşya ve giyim ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Benim sizinle paylaşmak istediğim, ikinci el eşya ve kıyafet pazarları bunlardı. Sizin de Ankara’da böyle ikinci el eşya ve kıyafet satan bildiğiniz yerler varsa, benimle mutlaka yorum kısmında paylaşın.

Bir sonraki yazıda görüşünceye dek, kendinize çok iyi bakın.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir