şifa
Sürdürülebilir Yaşam

Corona Günlerinde Şifalı Bilgiler

Herkese yeni bir yazıdan merhaba.

Dün Instagram’da bir hikâye paylaşmıştım. Maalesef dün sabah kardeşimin corona olduğunu öğrendik.

Gönderdiğiniz tüm mesajlar için, dualarınız ve desteğiniz için size kalpten teşekkür ederim. İnşallah kardeşim ilerleyen zamanda çok daha iyi olacak ve sağlığına kavuşacak.

Benim için günler biraz zor geçiyor ama bu zor günleri yeni bilgiler öğrenerek geçiriyorum. Corona virüse yakalandığımızda nasıl beslenmeliyiz, neler yiyip içmeliyiz, bunları araştırıyorum.

Dün sağ olsun pek çok arkadaşım bana şifa dolu önerilerde bulundular. Ben de bu yazıda, öğrendiklerimi size aktarmak istedim. Umuyorum, tez zamanda hem kardeşim hem de bu virüsle mücadele eden pek çok insan şifa bulur, sağlığına kavuşur.

Allah şifa bekleyen herkesin yardımcısı olsun.

Öncelikle ıhlamur çayından bahsetmek istiyorum.

Arkadaşımın annesi iyileşme sürecinde, ıhlamuru defne yaprağıyla birlikte demlemiş. Bu çay ona çok iyi gelmiş. Ben grip olduğum zamanlarda da ıhlamur çayını sabah akşam içerdim.

Yaprakları ve yağı ilaç yapımında kullanılan defne yapraklarının, vücudu bakteriyel enfeksiyonlardan koruma, yara iyileşmesini hızlandırma gibi faydalarının olduğunu öğrendim. Bu da aklınızda bulunsun.

İkinci önerim; kekik yağı.

Geçtiğimiz hafta röportaj yaptığım Sara Hanım’dan edindiğim bilgiye göre; kekik yağı oldukça faydalıymış. Kekik yağından destek alabilirsiniz.

Kekik yağını koklamak, akciğerdeki enfeksiyona iyi geliyormuş. Ayrıca oksijenlenmeyi artırıyormuş.

Üçüncü önerim; haşlanmış kemikli et çorbası. Bunun içerisine patates, havuç vb. sebzeler de katabilirsiniz. Limonlu olarak içebilirsiniz. Vücut direncini artıran ve insana kendini iyi hissettiren çorbalar içinde tavuk suyu çorbasından sonra en sevdiğim çorbadır. 

Dördüncü önerim; kelle paça çorbası. Belki şu hayatta en son içeceğim çorbalardan biri olarak gözükse de hem televizyonda hem internette çok övüldüğünü gördüm. Bir arkadaşım da iyi geldiğini söylemişti. Siz de içebilirsiniz.

Bunların dışında sarımsak tüketmenin de faydalarından bahsediliyor.
Aklınızda bulunsun.

Vücuttaki toksinlerden arınmak ve metabolizmayı canlandırmak için bol su tüketmeye de özen göstermek gerekiyor. 

Günlük C Vitamini ihtiyacınızı da karşılamanız gerekiyor. Portakal, mandalina, greyfurt, limon tüketmeye özen gösterin.

Bağışıklık sistemini zayıflatan faktörler; hatalı beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam, sigara, uyku düzensizliği ve strestir.

Dolayısıyla beslenmemize çok dikkat etmemiz gerekiyor.

Sigarayı bırakmalı, eğer bırakamıyorsanız da azaltmalısınız.

İyi dinlenebilmeli, uykunuzu iyi alabilmelisiniz.

Spor yapmak, hem bedenen hem de ruhen iyi hissettiren, bağışıklığı güçlendiren bir aktivite. Bu açıdan spor yapmaya özen gösterin, hareketsiz kalmayın.

Bence en çok dikkat etmemiz gereken konu; stres.

Hastalıklar, en stresli ve güçsüz hissettiğimiz zamanlarda yakalıyor bizi. Bu nedenle moralimizi, motivasyonumuzu yüksek tutmaya dikkat edeceğiz. 

Bu zor günleri birlikte atlatacağız. Lütfen tedbiri elden bırakmayın. Kendinizi ve sevdiklerinizi koruyun.

Umuyorum bu yazı sizin için faydalı olmuştur. Öğrendiklerimi sizinle de paylaşmak istedim. Siz de önerilerinizi hem yorum kısmında hem de Instagram DM üzerinden bana yazabilirsiniz. 

Sizi çok seviyorum. ♥️

Ebru Bektaşoğlu 

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir