Evde Yapabileceğiniz 7 Keyifli Aktivite
Sürdürülebilir Yaşam

Evde Yapabileceğiniz 7 Keyifli Aktivite

Yeni bir yazıdan herkese merhabalar. Sağlıklı ve güzel bir gün geçirmenizi diliyorum. Birçoğumuz corona virüse karşı önlem alma amaçlı evlere kapanmış durumdayız. Hem kendi sağlığımız için hem de başkalarının sağlığı için temizliğe dikkat ettiğimiz gibi insanlarla olan temasımıza da dikkat etmemiz gerekiyor. Bu zor süreci çoğunlukla evde geçirecek olanlar için faydalı olabileceğini düşündüğüm bir yazı hazırlamak istedim. Evde verimli zaman geçirmek için siz de bu aktiviteleri yapabilirsiniz.

1- Yazın.

Yazmak; insanın içini dökmesi ve kendini daha iyi hissetmesi için faydalı bir uğraştır. Ben evde olduğum zamanlarda yazmaya daha meyilli oluyorum ve bu bana kendimi çok iyi hissettiriyor. Siz de elinize bir kâğıt alıp yazın içinizden geçenleri ve rahatlayın. Duygularınızı, düşüncelerinizi yazın. Herhangi bir konu hakkında araştırma yapıp veya bir olayın sizde oluşturduğu hislerle ilgili deneme ya da eleştiri yazısı da yazabilirsiniz.

2- İzleyin.

Uzun zamandır izlemek istediğiniz dizileri, filmleri izlemeye başlayabilirsiniz. Mısırınızı patlatın, ışıkları kapatın ve ekran başına geçin. Zaman bulamadığınızdan dolayı izleyemediğiniz dizi ya da filmleri izlemek için kendinize güzel zamanlar yaratın.

3- Dinleyin.

Evde olduğum zamanlarda özellikle uyumadan önce Spotify’da daha önce hazırladığım şarkı listelerini dinlemekle beraber radyo dinlemeyi de çok severim. Radyo dinlemek güzel bir alışkanlıktır. Televizyon izlemekten daha keyifli olduğunu düşünüyorum. Radyonun yanı sıra podcast de dinleyebilirsiniz. Ben Beyhan Budak’ın podcastlerini dinlerken çok ferahlıyorum, size de tavsiye ediyorum.

4- Bakım yapın.

Birkaç gündür evde olunca ben de bakımımı evde yapmaya karar verdim. Dün saçlarımın rengini tazelemek için yeni aldığım boyayla saçlarımı boyadım. Siz de kişisel bakımınızı evde yapabilir, kuaför masraflarınızı azaltabilirsiniz.

5- Temizleyin.

Evinizde hem hijyen sağlamak hem de evinizin havasını ferah tutmak için düzenli olarak temizlik yapabilirsiniz. Ben temizlik yaparken kimyasal ürünlerin kullanımını azaltmak amacıyla yalnızca su ve sabun kullanıyorum.

6- Sadeleşin.

Uzun zamandır gardırobunuzda duran ancak bir türlü giymediğiniz, size büyük ya da küçük gelen, tarzınıza uymayan kıyafetlerinizi gardırobunuzdan çıkarın ve onları bir kenara ayırın. Sonrasında bu kıyafetleri dilerseniz satarak değerlendirebilir dilerseniz bağışlayabilirsiniz. Gardırobunuzu sadeleştirmek zihinsel anlamda da ferahlamanızı sağlayacak.

7- Egzersiz yapın.

Dışarıda ya da evde spor yapmayı, spor salonunda spor yapmaya tercih etmişimdir hep. Siz de YouTube’taki egzersiz videolarını izleyebilir, kendinize keyifli bir egzersiz programı oluşturabilirsiniz. Ben Instagram‘da beğendiğim egzersiz hareketlerini kaydediyorum sonra uyguluyorum. Eğer sorun olmazsa evde ip atlayabilirsiniz. Evinize dumbell alıp kol egzersizi de yapabilirsiniz. İnsan evde hareketsiz kaldığında kilo almaya meyilli hale geliyor. Bu yüzden düzenli egzersiz yapmaya özen gösterebilirsiniz.

Siz evde olduğunuzda zamanınızı nasıl geçiriyorsunuz, yorumda benimle mutlaka paylaşın. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle, sağlıklı ve mutlu kalın.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.