L'Oréal Paris Excellence Intense Saç Boyası 6.66
Deneyim,  Kızıl Saç,  Kozmetik

Dışı Sizi İçi Beni Yakar: Acısıyla Tatlısıyla Kızıl Saç Yolculuğum

Yeni bir blog yazısından daha herkese kocaman bir merhaba! ♥️ Öncelikle belirtmek istiyorum ki bu bir istek yazısıdır. Gerek Instagram DM üzerinden gerek süslü sözlük’te birkaç kişinin saç rengimi, hangi boyaları kullandığımı sorması ve kızıl saç üzerine detaylı bir yazı istenmesi üzerine sizin için bu şekilde bir yazı hazırlamak istedim. Bu yazımda; kızıl saçlı olmaya nasıl karar verdim, boyamaya nasıl ve hangi boyalarla başladım, hepsine dair detayları okuyabileceksiniz. Hazırsak başlayalım.

Saçlarımı ilk olarak 26 yaşımda boyattım. O yaşa kadar hep doğallıktan yana oldum. Ancak saçlarımda bir değişiklik yapmak istediğim için boyatmaya karar verdim ve renk olarak en sevdiğim renk olan kırmızıyı seçtim. Bilenler bilir; kıyafetten aksesuara, çantadan eşyaya, kırmızı olan her şeye apayrı bir ilgim vardır. Kırmızı olsun çamurdan olsun derim hep. ♥️ Hem kendime yakıştırdığım hem de karakterimle bağdaştırdığım bir renk benim için. Kırmızı; aşkın, tutkunun, albeninin, cesaretin, derinliğin, enerjinin, hırsın, gücün, iradenin ve hareketin rengidir. Gönlüm de bu yüzden kırmızıdan yana oldu.

Saçlarımın boyatmadan önceki halini galerimde ararken bu fotoğrafı buldum. Burada saçlarım boyasız ve tamamen kendi rengi. Ancak kızıl rengin saçta tutması maalesef zor. Saçlarım çok koyu renkte olmasa da saçımın rengini kızılın daha güzel görünmesi için biraz açmak istedim. Oryal vb. açıcı kullanmadığımı belirtmek istiyorum.
Saç açma işleminde yalnızca L’Oréal Paris Casting Sunkiss Renk Açıcı Jel kullandım. Saçınızın rengini; yıpratmadan, doğal bir görünüm oluşturarak açmak istiyorsanız siz de bu ürünü kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken çok basit: Duştan çıktıktan sonra ıslak saçınıza bu üründen dilediğiniz kadar sürüp sonrasında saç kurutma makinesiyle kurutuyorsunuz. Saçınızın rengini ne kadar açmak isterseniz bu ürünü o kadar kullanabilirsiniz. Bu ürünü kullandığımda saçlarım belime kadardı. Gür de olduğu için ben bu jelden 3 tüp kullandım.
Ardından ilk olarak Garnier Color Sensational Çarpıcı Renkler Saç Boyası 4.60‘ı kullandım.

Bu boyadan hiç memnun kalmadığımı söylemek istiyorum. Elimde o zamana ait bir fotoğraf olsa da rengi size gösterebilseydim keşke. Renk ve kalıcılık açısından beklentilerimin çok altında kaldı. Kızıl saç boyaları zaten akmasıyla ünlüdür ancak bu boya varla yok arası bir deneyimdi gerçekten. Saçımı boyadım mı boyatmadım mı inanın anlaşılmıyordu. Sadece güneşte belli olan bir kızıllıktı. Bir de daha ilk boyama deneyimim. Neyse dedim, diğer kızıl boyaları araştırmaya başladım.

Derken Koleston 66/46 Aşk Alevi‘ni keşfettim. Boyattıktan sonraki saçımın görüntüsü ise şöyle:
Koleston Aşk Alevi; renk ve kalıcılık olarak beklentimi karşılayan bir ürün. Tek sevmediğim yanı; kokusu. Kuaförde saçımı boyatırken ne kadar cam, çerçeve varsa açmak durumunda kaldık. Kokusu beni epey rahatsız etmişti. Saç derim hassas olduğundan biraz endişelenmiştim acaba alerjiye sebebiyet verir mi diye ancak herhangi bir sıkıntı oluşmadı. Hal böyle olunca merak edip dur kız bir de şu “Kor Ateşi Kızılını” deneyeyim dedim kendi kendime. Bir ay sonra gidip bu renge boyattım. Nihayet saçım istediğim tona doğru emin adımlarla ilerliyordu.

Kızıl renk, çok akıyor. İlk günkü canlılık maalesef iki hafta sonra kaybolmaya yüz tutuyor. Allah’tan çabuk yağlanan bir saçım yok. Çünkü eğer saçınızı çok yıkıyorsanız kızıl renge hiç bulaşmayın derim. Verdiğiniz zamana, paraya ve harcadığınız çabaya yazık olur. Dışarıdan çok güzel görünen, dikkat çeken, insana çekicilik katan bir renk olarak görünebilir ancak kızıl saçı yaptıran bilir. Her banyoda kıpkırmızı olan duşakabin, pembeleşen saç havluları, açık renk kıyafet giyememe, giyince acaba saçımın rengi kıyafetime bulaşmış mıdır diye tedirgin olma, sporda terleyince şakaklarıma kadar inen o kırmızı su, aman yarabbim, böyle anlatınca nelerle uğraşmışım diye soruyorum kendime. Fakat kızıl saça değiyor arkadaş diyorum ve size Koleston’dan sonra denediğim yeni bir boyadan bahsetmek istiyorum. Daha önce neden keşfetmemişim seni dediğim renk: L’Oréal Paris Excellence Intense Saç Boyası 6.66

Bu aşamaya kadar en memnun kaldığım boya L’Oréal Paris Excellence Intense Saç Boyası 6.66 oldu. Renk tonu, kalıcılık ve saçlarıma kazandırdığı yumuşaklıkla kendisi gönlümü fethetti. Koleston’un boyaları kadar akmadı ve renk tonu olarak da aradığım kızıllığa bu ürünle ulaştım. Fiyat olarak da Koleston’la aynı neredeyse. Bu üründen o kadar memnun kaldım ki bir ay sonra yine satın alıp yine boyattım. Saçlarımdaki kızıllık günden güne oturmaya başladı ve artık eskisi kadar saç rengim akmamaya başladı. Sonra hem internetteki olumlu yorumları dikkate alarak hem de birkaç arkadaş tavsiyesi üzerine Sea Color Ateş Kızılı isimli boyayı satın alıp, saçlarımı yeniden boyattım.

Fiyat-performans açısından yok böyle bir boya demek istiyorum. Bir kutudan iki tüp boya çıkıyor. Benim gibi gür, uzun saçlı biri için biçilmiş bir kaftan adeta.
Bu renkten de çok memnun kaldım ve saçımın rengi akmaya başlayınca bir ay sonra yine bu renge boyattım. Bir de çilek kızılı versiyonu varmış. O da aklımda, onu da ilk fırsatta denemeyi düşünüyorum.

Sıradaki ürünümüz, beni rengiyle büyüleyen ancak çok aktığı için maalesef sürekli kullanıma uygun olmadığını düşündüğüm Acacia Jeans Color Biber Kızılı Saç Boyası.

Kullanım olarak çok pratik, bu ürünü kendiniz de evinizde saçınıza uygulayabilirsiniz ancak aşırı akıyor. Ben ürünü kullanıp saçımı yıkadığım gün, boya her yere bulaştı. Eğer bu konuda titizseniz ya da aileniz bu konuda titizse ve hassassa tavsiyem bu rengi sakın evde saçınıza uygulamayın. Çünkü temizlemekle de çıkmayan bir renge sahip. En temizi kuaförde boyatmak.

Eveet, geldik en son kullandığım boyaya. Gratis indiriminde denk gelip satın aldığım Palette Deluxe 7-887 Ateş Kızılı Saç Boyası‘ndan yalnızca kalıcılık olarak memnun kaldım.

Renk olarak maalesef bir Loreal 6.66 ya da Sea Color Ateş Kızılı gibi bir etki yaratmadığını düşünüyorum. Bu yüzden tekrar satın almayacağım bir ürün. Kullandığım kızıl boyalar içinde en beğendiğim Loreal ve Sea Color‘ın ürünleri. Acacia‘yı da renk olarak beğeniyorum ama maalesef çok aktığı için sürekli kullanıma uygun değil.

Benim kızıl saç boyasıyla ilgili serüvenim böyleydi. Ben yazarken yoruldum, siz okurken yorulmayın, olur mu. Bunu siz istediniz. 😍 Kızıl saç rengini denemeden önce iyi düşünün, bu renkten dönmesi de zor oluyor. Ayda bir hatta bir aydan daha kısa bir sürede saç boyamayı, boyadıktan sonra akmasını ve oraya buraya bulaşmasını göze alabilecekseniz boyayın gitsin. Sizin de kullanıp memnun kaldığınız kızıl boyalar varsa benimle yorum kısmında ya da sosyal medya sayfalarımdan muhakkak paylaşın lütfen. ♥️ Sormak istediğiniz soru olursa da çekinmeden sorabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşünceye dek, hoşça kalın, mutlu kalın. 🍒

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

14 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir