Kozmetik

Saç Boyası Açıldıktan Sonra Saklanır mı?

Yepyeni bir yazıdan herkese merhabalar.

Bugünkü yazımda sizinle; hepsini kullanmadığınız bir tüp boyayı ya da su bazlı saç boyasını nasıl saklayabileceğiniz ve hangi durumlarda boyanın kullanılmaması gerektiğiyle ilgili bilgi ve deneyimlerimi paylaşacağım.

Herhangi bir tüp boyanın kapağını açtığınızda, boyanın bir kısmını kullanıp geri kalanını sonra yeniden kullanmak üzere kapağını kapatıp saklayabilirsiniz.

Saç boyaları da dahil olmak üzere, bütün kişisel bakım ve kozmetik ürünlerinin ambalajında, ilgili ürünün açıldıktan sonra ne kadar süre içerisinde tüketilmesi gerektiği yazar.

Aşağıda bununla ilgili sizinle bir örnek paylaşacağım.

Buradaki 3M, ürünün açıldıktan sonra 3 ay içinde bitirilmesi gerektiğini ifade ediyor. M harfi, İngilizce’deki ”month” kelimesinin baş harfi. Month; ay demek. 🙂 Bu kısım, bazı ambalajların üzerinde ay kelimesiyle de belirtiliyor. Bu süre de bazen değişkenlik gösteriyor. 6M, 12M vb. olarak da belirtilebiliyor. Saç boyası da dahil, herhangi bir kişisel bakım ya da kozmetik ürünü satın almadan önce ilk olarak son kullanma tarihine bakabilir, ürünü kullanıp kalanını ayırdıktan sonra da 3M, 6M veya 12M olarak ifade edilen kısma dikkat edebilirsiniz.

Peki, hangi durumlarda saç boyasını kullanmamanız gerekir? Aşağıda sizin için maddeler halinde sıralayacağım.

  • Son kullanma tarihi geçen saç boyalarını kullanmamalısınız.
  • Kapağı açıldıktan sonra, bitirilmesi gereken sürede bitirilmeyen saç boyaları kullanılmamalı.
  • Son kullanma tarihi geçmemiş ancak uygun saklama koşullarında saklanmamış, ısı ve ışık alan ortamda saklanılan, açıldıktan sonra kokusu bariz bir şekilde rahatsızlık uyandıran saç boyaları kullanılmamalı.
  • Diyelim ki bir saç boyasını kullanmak üzere kapağını açtınız ve bir kısmını kullanıp geri kalanı saklamak için kapağını kapattınız. Bu ürünün, bitirilmesi gereken süreyi geçirmemiş olsanız bile sonrasında yeniden kullanacağınız zaman, boyanın rengine, kokusuna ve yapısına dikkat etmeniz gerekir. Eğer bariz bir değişiklik görüyorsanız, o ürünü kullanmayın. Alerji yapabilir, renk beklediğiniz gibi tutmayabilir. Boyanın kapağı açıldıktan sonra havayla temas ettiği için bozulma olasılığı oluşuyor.
  • Marka ve numara olarak birbirinin aynısı olan iki boya aldıysanız, her iki boyanın rengini, yapısını mutlaka birbiriyle kıyaslayın. Daha önce ben buna benzer bir durumla karşılaşmıştım. Aynı marka ve numara olan iki tane boya almıştım. Fakat birinin rengi öbüründen daha sarımtırak bir tondaydı. O günkü saç boyama işlemim de zaten sıkıntılıydı. Boya saç derimde ve cildimde tahrişe neden olmuştu. Sonradan aslında renginden anlamalıydım demiştim kendi kendime. Sanırım boya bozuktu. Bu tarz durumlara da dikkat etmenizi öneririm. İnsan bazı şeyleri, deneye yanıla öğreniyor.

Benim bugünkü yazımda sizinle paylaşmak istediğim önerilerim bunlardı. Aklınıza takılanlar ya da merak ettikleriniz için bana Instagram‘dan ulaşabilirsiniz.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir