Kozmetik

Saç Ne Zaman Boyanmaz?

Yepyeni bir yazıdan herkese merhabalar.

Bugünkü yazımda; saçımızı boyamadan önce nelere dikkat etmeliyiz, hangi durumlarda saç boyanmamalı, bu konular üzerinde duracağım.

Saçımızı boyarken, çoğunlukla kimyasal içerikli ürünler kullanırız. Kalıcı tüp boyaları -eğer üzerinde bitkisel yazmıyorsa- genelde alerjik reaksiyona neden olabilecek kimyasallar içerir. Bitkisel içerikli boyalarda da amonyak içeren boyalara göre her ne kadar az da olsa yine kimyasal içerikler bulunabilir.

Dolayısıyla saç boyama işlemine geçmeden önce dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır.

Saç boyama işleminden önce nelere dikkat edilmeli ve hangi durumlarda saç boyanmamalı, aşağıda sizin için sıraladım:

  • Saçınızın yıpranmaması ve saç derinizin zarar görmemesi için saç boyamaya en uygun zaman, saçlarınızın kirli olduğu zamandır. Yeni yıkanmış saç, temiz ve kurudur. Bu nedenle, alerjik reaksiyonlara (Kaşınma, yanma vb.) açık hale gelebilir. Dolayısıyla saçlarınız kirliyken boya yapmanız daha uygundur. Saçınızın kendi yağı, saç boyama esnasında olası reaksiyonlara karşı saçınızı korur.
  • İlk boyama dahil her saç boyamada, saçınızı boyamadan 48 saat önce alerji testi yapmanız önerilir. Cilt alerji testi ile ilgili kullanacağınız boyanın kutusunda, kullanım talimatlarının yazılı olduğu kağıtta, mutlaka bilgi verilmiştir. Kullanım talimatlarını okuyarak alerji testi konusunda detaylı bilgi edinebilirsiniz.
  • Hassas, tahriş olmuş ya da zarar görmüş bir saç deriniz varsa bu durumlar geçene kadar saçınızı boyamayın. Kendimden örnek verecek olursam; benim saç derim çok hassas, yıllarca seboreik dermatit ile uğraştım, şu an saç derim sağlıklı da olsa egzama öyle bir hastalık ki olası bir hava değişimi, saç bakım ürünü değişimi veya stresle yeniden tetiklenebiliyor. Dolayısıyla saçımı boyamadan önce mutlaka saç derimde kaşınma ya da kızarıklık vb. var mı diye her boyamadan önce kontrol ediyorum. Eğer bir sıkıntı varsa da mutlaka geçmesini bekliyorum.
  • Yüzümde herhangi bir kızarıklık, sivilce vb. varsa saç boyamayı bir müddet erteliyorum. Saç boyadığımız esnada saç derimizde bir sıcaklık oluştuğu için bu durum yüzümüzdeki bir problemin daha da büyümesine, artmasına neden olabilir. Hassas bir cildim olduğu için daha önce böyle bir durumla karşılaşmıştım. Bu yüzden o günden beri saçımı boyamadan önce cildimde de herhangi bir tahriş durumu var mı yok mu diye kontrol ediyorum.
  • Hamilelikte ve regl döneminde saç boyanmamalı. Bu konuyla ilgili bloğumda detaylı bir yazım mevcut. Buraya tıklayıp okuyabilirsiniz.
  • Ramazan ayında olduğumuz için sizlerin de merak edeceğini düşünerek, oruçluyken saç boyanır mı boyanmaz mı konusunu da araştırmak istedim. İnternetten edindiğim bilgi kadarıyla saç boyamanın orucu bozmadığını öğrendim fakat siz yine de bu konuda emin olmak için mutlaka size kesin bilgi verebilecek birine danışın. Bana soracak olursanız, ben oruçluyken saçımı boyamazdım. Çünkü boyanın içerisindeki amonyak kokusu bana çok keskin geliyor ve genzimi yakabiliyor. Bu durum, orucu riske atabilir ve bozabilir.

Bugünkü yazımda sizinle paylaşmak istediğim önerilerim bunlardı. Umuyorum, bu yazı sorularınıza bir yanıt niteliğindedir ve size faydası olmuştur. Merak ettikleriniz için bana Instagram‘dan ulaşabilirsiniz. Kendinize çok iyi bakın. Görüşmek dileğiyle. 🙂

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.