Kozmetik,  Saç Bakımı

İdeal Saç Boyama Sıklığı Ne Olmalı?

Yepyeni bir yazıdan hepinize merhabalar.

Bugünkü yazımda; saçın kaç haftada bir boyanması gerektiğine değinmek istiyorum.

Bu konuda, Instagram’dan bana epey soru geliyor. “Dip boyası kaç haftada bir yapılır, saçlarımı ne sıklıkla boyamalıyım, saçımı kızıla boyadım ama renk canlı olmadı, tekrar boyasam mı” gibi sorularla, sıkça karşılaşıyorum. 

Öncelikle şunu söylemem gerekiyor ki; saç boyaları kimyasal içeren ürünlerdir. Bununla birlikte, toz açıcı ve oksidan gibi ürünler de, kimyasal içermektedir. Bu nedenle, saçınız ne kadar çok kimyasala maruz kalırsa, o oranda da yıpranmaya meyilli hale gelecektir.

Dolayısıyla, sağlıklı bir saç yapısı için saçı olabildiğince kimyasal ürünlerden uzak tutmak gerekir. 

Ne kadar sık saçınızı boyarsanız, saçınız da o kadar yıpranacaktır.

Saçımızı ilk boyadığımızda, her ne kadar saçlarımızın rengini tazelesek de, saçlarımız parlaklık ve yumuşaklık kazansa da maalesef bu durum çok uzun sürmüyor. Özellikle kızıl veya bakır renkler kullanıyorsanız, bu süre daha da kısalıyor. 

Boyamayla gelen parlaklık ve yumuşaklık, zamanla kullanılan ürünlere ve saç yıkama rutinine de bağlı olarak, yerini matlaşmaya, ton farklılıklarına ve kurumaya bırakıyor. 

Dolayısıyla burada amaç; saça hem doğru ürünlerle bakım yapmak ve nem dengesini korumak hem de bir sonraki boyama işlemini olabildiğince uzatmak ve saçı boyama işlemine hazırlamak olacaktır.

Ben genellikle dip boyası işlemini, minimum ayda bir maksimum iki ayda bir süreyle yapıyorum.

Kullandığım boya: Akos 7.52 Çilek Kızılı

Eğer saçımı komple tüp boyayla boyamadıysam ve saçımın rengini su bazlı boyalarla yenileyeceksem, en az 3 hafta geçmesini bekliyorum. Saçımın rengi solmaya başladığında ya da rengi beni memnun etmiyorsa, 3 hafta sonra saç rengimi su bazlı boyalarla yeniliyorum.

Komple tüp boya ile boyayacaksam da, minimum ayda bir süreyle, dip+saçımın geri kalanını aynı gün tüp boyalarla boyuyorum.

Su bazlı boyalar kimyasal boyalara göre daha az kimyasal içerdiğinden, saça çok zarar vermiyorlar. Bu nedenle, su bazlı boyalarla genelde 3-4 haftada bir saçıma cila yapıyorum. 

Biber Kırmızı ve Ateş Kırmızı renkleri. Saçımın rengini tazelemek için genellikle bu iki boyayı karıştırıyorum.

Bu doğrultuda; ideal saç boyama sıklığı konusunda da, size naçizane önerim şu olur: 

  • Saçınızı yeni boyadıysanız, bir sonraki boyama işlemi için en az 4 hafta geçmesini beklemelisiniz. 
  • Eğer saçlarınız ince telli, yıpranmış ya da yıpranmaya meyilli ise bu süreyi daha da uzatmanızı ve mümkünse kimyasalı az, bitkisel içerikte olan, amonyak içermeyen boyalar kullanmanızı tavsiye ederim.
  • Saç boyama sürenizi uzatmak için mutlaka renk koruyucu bakım ürünleri kullanmanızı öneririm. Renk koruyucu ürünler kullanarak, saçınızın rengini uzun vadede korumuş, daha az boya yapmış olursunuz. Bu da, hem zamandan hem de paradan tasarruf demektir. 
  • Aşırı işlem görmüş ve yıpranmış bir saçınız varsa boya yapmadan önce mutlaka işinin ehli bir kuaföre danışmanızı ve sonrasında saçınızın yapısına göre boyama işlemine geçmenizi tavsiye ederim.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.