dökülme
Saç Bakımı

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Herkese yeni bir blog yazısından daha merhabalar.

Bugünkü yazımda sizinle; saç dökülmesinin nedenlerini ve çözüm önerilerini paylaşacağım.

Instagram‘da bloğumda hangi konularla ilgili yazılar yazmamı istiyorsunuz şeklinde soru-cevap yapmıştım. Bu konulardan biri de; saç dökülmesiydi.

Ben de bugün, hem geçmişteki deneyimlerimden yola çıkarak hem de araştırarak öğrendiklerimi sizinle paylaşarak, saç dökülmesinin nedenlerine ve çözüm önerilerine değineceğim.

İşte, saç dökülmesinin nedenleri ve çözümleri:

  • Saçı aşırı fiziksel ya da kimyasal işlemlere maruz bırakmak (Sık saç düzleştirmek, saçlara çok sık maşa yapmak, saçları çok sık boyamak, saç açıcılar kullanmak, saça çok fazla jöle, saç spreyi vb. sürmek, saç dökülmesine neden olabilir. Saçınız için kullandığınız kimyasal ürünleri azaltarak ve saçınızı düzleştirici, maşa vb. ile daha az şekillendirerek, saç dökülmesi probleminin önüne geçebilirsiniz.)
  • Beslenmeye dikkat etmemek ve tek tip beslenmek (Beslenme düzenine dikkat etmemek, saç dökülmesine neden olabilir. Bazı vitaminlerin vücuttaki eksikliği de, saç dökülmesine neden olur. Bunlar; B12 ve demir eksikliğidir. Bir dönem, B12 vitamini eksikliğinden saç dökülmesi problemi yaşamıştım. Ardından hem ilaç tedavisi hem de sağlıklı beslenme düzenine geçiş yaparak, saç dökülmesi problemini ortadan kaldırmıştım.)
  • Stresli bir yaşam biçimi ve uykusuzluk problemi (Aşırı stresli bir yaşam biçimi ve uyku sorunları da, saç dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle, daha sakin, dingin ve huzurlu bir yaşam için çaba göstermeniz gerekir. Eğer uykusuzluk problemi yaşıyorsanız, uykuya geçişi kolaylaştıracak müzikler dinleyebilirsiniz.)
  • Saç derisi hastalıkları (Bazı saç derisi hastalıkları da saç dökülmesine neden olabilir. Ben saç derimde egzama problemiyle baş ettiğim zamanlarda, saç derim çok kaşındığı için ve iltihaplı olduğu için sanırım, saçlarımda dökülme oluyordu. Doktor tavsiyesi üzerine kullandığım ilaçlar ve şampuanlarla, bu sorunun üstesinden gelmiştim. O yüzden, sizin de buna benzer bir probleminiz varsa, mutlaka tedavinizi önemseyin ve aksatmayın.)
  • Kullanılan kozmetik ürünleri (Saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız, bu problemi ortadan kaldıracak saç bakım ürünleri kullanmanız gerekir. Bu nedenle, saç tipinize uygun şampuanlar kullanmaya özen gösterebilirsiniz. Şampuanların içindeki bazı maddeler, saç dökülmesine neden olabiliyor. Örneğin; sülfat. Şampuan satın alırken, mutlaka içeriğindeki maddeleri okumanızı tavsiye ederim.)
  • Aşırı alkol ve sigara kullanımı (Aşırı alkol tüketimi ve sigara kullanımı da saç dökülmesine neden olabilir. Eğer saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız veya sonradan bu problemi yaşamamak için sigara ve alkol tüketimini bırakabilir veya azaltabilirsiniz.)
  • Genetik faktörlerin etkisi (Ailenizde veya yakın akrabalarınızda saç dökülmesi problemi yaşayan kişiler varsa (Anne, baba, amca, hala, dayı vb.) sizin de saç dökülmesi problemi yaşamanız olasıdır. Genetik faktörlerin saç yapısı üzerindeki etkisi son derece büyük. Kendimden örnek verecek olursam, ben saç konusunda halama çekmişim. Onun da çok gür ve kalın telli saçları vardı. Benim saçlarım da kalın telli ve gür olduğu için, bazı fiziksel ve kimyasal işlemleri kaldırabiliyor ama yine de dikkat ediyorum. Eğer ince telli, yıpranmaya ve kırılmaya yatkın saçlarınız varsa, olabildiğince fiziksel ve kimyasal işlemlerden uzak durmanızı tavsiye ederim. Çünkü saç bir kere dökülmeye başladı mı, sonrasında toparlaması gerçekten zaman ve emek istiyor. Saçlarımıza iyi davranırsak, vücudumuzu önce içeriden besleyip sonra dışarıdan bakımlarını yaparsak, saç dökülmesi problemi yaşamayız.)

Benim sizinle paylaşmak istediğim çözüm önerileri bunlardı. Sizin de önerileriniz varsa, yorum kısmına bekliyor olacağım.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle, kendinize çok iyi bakın.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.