kızıl saç
Deneyim,  Kozmetik

Kızıl Saç ile İlgili En Çok Aldığım Sorular ve Yanıtlarım

Herkese yeni bir blog yazısından daha merhabalar ve mutlu, güneşli haftalar. Bugünkü yazımda, şu ana kadar kızıl saç ile ilgili en çok aldığım soruları ve yanıtlarımı sizinle burada paylaşmak istedim. Hem saçını ilk kez kızıla boyatacaklar için hem de kızıl saçlılar için bu yazımın faydalı olacağını düşünüyorum.

1- Saçın rengini açmak gerekiyor mu?

Saçınızın doğal rengi siyah ya da koyu kestane renginde ise kızıl rengin saçınızda güzel tutması için saçınızın rengini açtırmanız gerekir. Ancak saçlarınız açık kestane renginde ise veya sarıya yakın bir tonda ise saçınızın rengini açtırmak tamamen tercihinize kalmış. Ben saçımı kimyasal herhangi bir açıcıyla açtırmadım. Yalnızca L’Oréal Paris Casting Sunkiss Renk Açıcı Jel kullanarak saçımın rengini birkaç ton açtım ve sonrasında boyadım.

2- Saçı ne sıklıkla boyamak gerekir?

Ben saçlarımı eskiden ayda bir boyuyordum. İki yıldır kızıla boyadığım için ve renk oturduğu için artık iki ayda bir boyuyorum.

3- Saçı ne sıklıkla yıkamak gerekir?

Kızıl renk çok aktığı için saçınızı çok fazla yıkamayın. Ben ilk boyattığım haftalarda saçlarımı üç günde bir yıkıyorum. Sonraki haftalarda iki günde bir yıkıyorum. Kızıl renk maalesef her gün saç yıkamaya uygun bir renk değil.

4- Hangi boyalar daha az akıyor?

Kullandığım boyalar içinde en kaliteli olanlar; Palette ve Koleston‘un boyaları. Bu markaların kızıl renkleri, kullandığım diğer kızıl boyalara göre daha az akıyor.

5- Hangi boyalar hangi tonda tutuyor?

Eğer kırmızı gibi bir kırmızı istiyorsanız, Palette 6-88 yoğun kızıl, Palette 7-887 ateş kızılı ve Koleston kor ateşi kızılını tercih edebilirsiniz. Ancak pembemsi bir kızıl renk istiyorsanız ya da nar kızılı rengini seviyorsanız; benim favorim olan ve en sevdiğim kızıl renklerden biri olan Lil’afix 7.65 lal kızılı rengini tavsiye ediyorum. Sea Color markasının ateş kızılı da göz alıcı duruyor. Son olarak L’Oréal Paris 6.66 yoğun kızılı da önerebilirim.

6- Saçın bakımını nasıl yapmak gerekir?

Saçımı devamlı boyadığım için bakıma ve neme çok fazla ihtiyaç duyuyor. Her yıkamada saçlarıma muhakkak saç kremi ya da saç maskesi uyguluyorum. Saçın yumuşaklığı, kolay taranması ve yıpranmaması için saçlarınıza düzenli olarak bakım yapmanız gerekir. Saçlarınıza bakım yapmak için zeytinyağı ya da hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Ayrıca saç yapınıza uygun bir saç kremi ya da saç maskesi de tercih edebilirsiniz.

Kızıl saç ile ilgili en çok aldığım sorular ve yanıtlarım bunlardı. Farklı bir sorunuz olursa benimle çekinmeden paylaşabilirsiniz. Kızıl saç deneyimimle ilgili diğer yazımı da buraya tıklayıp okuyabilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, kendinize çok iyi bakın.

Ebru Bektaşoğlu

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Facebook Yorumları

8 Yorum

 • Pamuk Şeker

  Merhaba Ebru,
  Blogunu blogumda paylaştığın link sayesinde keşfettim.Saçların çok güzel ve sana da çok yakışmış.Her zaman cesaret edip saçlarımı bu tarz renklere boyamak istedim.Fakat bir türlü cesaret edemedim.Normalde saçı insanın kendi boyayınca istediği tonu yakalaması çok zor oluyor fakat senin rengin sıcacık bir renk olmuş.Blogunu takip etmeye çalışacağım.
  Sevgilerimle.

  • Ebru Bektaşoğlu

   Merhabalar,

   Güzel yorumun ve ilgin için çok teşekkür ederim. Kızıl renk çok aktığı için maalesef bazen kıyafetlerime ya da yastığıma bulaşabiliyor. Özellikle ilk boyattığım hafta saçımdaki boya çok akıyor. Ancak bu duruma alıştım diyebilirim. Eskisi kadar gözüme batmıyor, böyle yaşamaya alıştım. 🙂 Bence sen de aklında kızıl ya da herhangi farklı bir renk varsa cesaret edip boyayabilirsin. ♥️ Saç boyasının tonunu değiştirmediğin sürece ve sürekli boyamada zamanla renk de oturuyor, her ay kuaföre gitmeye gerek kalmıyor.

   Sevgilerimle,
   sağlıkla kal. ♥️

 • Elem

  Merhaba Ebru,
  Ben de kızıl rengi çok seven ve yıllardır kullanan biriyim. Sorunum hiçbir zaman istediğim tonda kızıl bulamadım. Ta ki senin ile tanış olana kadar. Senin de tavsiye ettiğin Lil’afix 7.65 lal kızılı tam benim renk. Sorum; saçlarım senin saçların gibi, kaç paket boya almalıyım. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Ebru Bektaşoğlu

   Merhabalar,

   Öncelikle ilgin ve yorumun için sana çok teşekkür ederim.
   Benim saçlarım omuz hizasındayken bana bir buçuk tüp boya yetiyordu. Ancak şu anda saçlarımın uzunluğu belime yaklaştı.
   Bu nedenle, iki buçuk tüp boya kullanıyorum.
   Bu noktada, saçın gürlüğü de çok önemli. Bilgin olsun.

   Sevgi ve selamlarımla,
   kendine çok iyi bak.

  • Esin Şenli

   Merhaba saç rengim normalde koyu kestane. En son da 3 ay önce koyu kahve ile boyamıştım ancak şu an dipten beyazlar çıktı. Palette 4-88 koyu kızıl denemek istiyorum dipteki beyazlar dikkat çekici ya da kötü bir kırmızı gibi durur mu yorumunuz nedir.. Teşekkür ederim 🙂

   • Ebru Bektaşoğlu

    Merhabalar Esin Hanım,

    Öncelikle ilginiz için size çok teşekkür ederim. Kullanacağınız boya koyu kızıl olduğu için diplerdeki beyazlar çok açık bir renge dönüşmez. Yalnız burada seçtiğiniz boyanın da kalitesi çok önemli. Kapatıcılığı yüksek olan bir boya seçmek gerek. Palette’nin kızıl renklerini ben daha önce denemiştim, kapatıcılığı güzeldi. Koyu kızılını denemedim ama koyu bir kızıl saç düşünüyorsanız, deneyebilirsiniz. Bence güzel kapatır beyazları.

    Sevgi ve selamlarımla…

 • Tugce

  Merhabalar çok heves ederek 7.1 tonlarında olan sacimi palette 5.889 sarap kizilina boyadım ama bana çok aşırı geldi renk kırmızı kırmızı oldu çok aksın saçımdan diye her gün yıkıyorum sacimi oryal sürdürmek istemiyorum saçimdaki kizil renkten kurtulmak için loreal paris 5 numara kahve ile boyasam saçım kizil isiltili bir kahve olur mu yoksa simsiyah mi olur yada hiç boyamasam ne kadar sürede saçımdan akar boya eski rentime yaz aylarına kadar donebilirmiyim yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden tsk ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir