yıpranan saç
Saç Bakımı

Saçı Yıpratan İşlemler ve Çözüm Önerileri

Yepyeni bir yazıdan herkese kocaman merhabalar.

Geçtiğimiz günlerde, saç boyarken nelere dikkat etmeliyiz konusunda, sizinle bir yazı paylaşmıştım. Saçla ilgili ürettiğim içeriklerin çoğunu, sizden gelen geri bildirimler üzerine oluşturuyorum.

Dolayısıyla bu yazıyı da, sizden gelen sorular ve öneriler üzerine hazırladığımı belirtmek istiyorum.

Bugünkü yazımın konusu; saça hangi işlemler zarar verir ve bu zararı nasıl en aza indirgeyebiliriz?

  • Çok sık saç boyamak. (Saçları çok sık boyamak; saçın yumuşaklığını kaybetmesine, saç tellerinin kurumasına ve yıpranmasına neden olur. Ben saçlarımın yıpranmasını önlemek için saçlarımı genelde ayda bir boyamaya özen gösteriyorum. Kızıl ya da bakır saçlardaki boyanın akması daha hızlı olabiliyor ancak eğer saçınızın renk tonu belirginse ve çok solmadıysa, siz de ayda bir saçlarınızı boyamaya özen gösterebilirsiniz.)
  • Çok yüksek ısı kullanmak. (Saçlarınızın yıpranmaması için duştan sonra saçlarınızı kuruturken, düşük ısıda kurutmayı tercih edebilirsiniz. Havalar ısınmışken ve hazır yaz mevsimindeyken, güneş ışığından da faydalanabilirsiniz. Saçlarınızı saç kurutma makinesiyle kurutmak yerine güneş ışığıyla kurutmayı tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte; çok sık düzleştirici, maşa vb. kullanmak da saçları yıpratır. Saçlarınızın yıpranmaması için saçlarınızı sık sık düzleştirmeyin. Saçınıza zarar vermeyen saç modellerine de bakabilirsiniz. Saçlarınızı örebilirsiniz ya da bigudi kullanarak saçlarınızda doğal dalgalar oluşturabilirsiniz.)
  • Açıcı kullanmak. (Saç açıcılar kullanmak ve saçlarınızda keskin renk geçişleri yapmak (Siyahtan sarıya geçmek ya da siyahtan kızıla geçmek gibi) saçlarınızın yıpranmasına neden olabilir. Eğer saçlarınız çok koyu bir tondaysa ve saçlarınızın rengini açtırmak istiyorsanız, bunu profesyonel bir kuaföre yaptırabilirsiniz. Fakat saçlarınızın doğal tonu çok koyu değilse toz açıcı kullanmadan ve saçlarınızın rengini açtırmadan da, saçlarınızı kızıl ya da bakıra boyayabilirsiniz. Çünkü kızıl saç boyaları, zamanla saçta rengini belli edecektir. Oksidan da saçın rengini açarak boyamayı sağladığı için boyayla birlikte kullandığınız oksidan, zemin renginizin açılmasına yardımcı olacaktır.)
  • Çok sık saç yıkamak. (Her gün saç yıkamak ya da günde birden çok kez saç yıkamak; saçın yıpranmasına, yağ ve nem dengesinin bozulmasına ve saç dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle çok gerekmedikçe, her gün saçlarınızı yıkamayın. Ben çoğunlukla, iki günde bir yıkamaya özen gösteriyorum. Bu şekilde, saçımdaki boya da çok akmamış oluyor.)
  • Saçları çok sıkı toplamak. (Lastikle saçları çok sıkı toplamak, saçların kırılmasına ve yıpranmasına neden olur. Saçlarınızı at kuyruğu ya da topuz yapacaksanız, saçlarınızı çok çekmeden ve lastikle çok sıkıştırmadan yapabilirsiniz. Geceleri uyumadan önce saçlarınızı lastikle topuz yapıp yatıyorsanız, topuzunuzun çok sıkı olmamasına dikkat edebilirsiniz.)
  • Kaliteli olmayan saç bakım ürünleri kullanmak. (Saçların sağlıklı uzaması ve saç yapısının güçlendirilmesi için kullandığınız saç bakım ürünlerinin kalitesi ve içeriğindeki maddeler, son derece önem taşır. Bu nedenle, herhangi bir saç bakım ürünü almadan önce kullanıcı yorumlarını göz önünde bulundurabilirsiniz. Bilindik, güvenilir ve kaliteli markaların saç bakım ürünlerini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda, herhangi bir saç bakım ürünü almadan önce saç tipinize uygun olup olmadığına da mutlaka bakmanız gerekir. Örneğin; saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız, içeriğinde sülfat olan şampuanları kullanmamanız gerekir.)
  • Çok fazla saç şekillendirici ürünler kullanmak. (Jöle, saç spreyi, briyantin vb. saç şekillendirici ürünleri çok sık kullanmak; saçın yıpranmasına ve saç dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle bu tarz ürünleri mümkün olduğunca az kullanmaya çalışın.)
  • Saçları hırpalayarak taramak. (Saçlarınızı taramanız için en uygun zaman; saçlarınızın nemli olduğu zamandır. Saçlarınızı, ne çok ıslakken ne de çok kuruyken tarayın. Havluyla ıslaklığını aldığınız saçlarınızı, saçınıza uygun bir tarakla, nazikçe taramaya özen gösterebilirsiniz.)
  • Saçı düzenli aralıklarla kestirmemek. (Saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzaması için saçlarınızı belirli aralıklarla, düzenli olarak kestirmeniz gerekir. Çünkü saç kırıklarını kestirmemek; saç yapısının güçsüzleşmesine ve dökülmesine neden olabilir.)

ve, bir yazının daha sonuna geldik. Umuyorum, bu yazımda paylaştığım bilgiler ve öneriler, sizin için faydalı olacaktır. Sizin de, saçların yıpranmasını önlemek için paylaşacağınız öneriler varsa mutlaka Instagram DM üzerinden ya da ebrubektasoglu@gmail.com mail adresimden benimle paylaşabilirsiniz.

Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle,

kendinize çok iyi bakın.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir