boyalı saç bakımı
Kızıl Saç,  Kozmetik,  Saç Bakımı

Boyalı Saçlar İçin Bakım Önerileri

Herkese yepyeni bir yazıdan merhabalar.

Bugünkü yazımda; bana Instagram DM üzerinden sıkça sorulan bir konu üzerine, kendi uyguladığım yöntemleri, sizinle paylaşacağım.

Bugünkü yazımın konusu; boyalı saçların bakımı nasıl olmalı, hangi ürünleri kullanmalı, nelerden kaçınmalı?

Renk koruyucu şampuan kullanın.

Özellikle saçlarınız kızıl ya da bakır tonlarda ise mutlaka ama mutlaka renk koruyucu bir şampuan kullanmanız gerekir. Çünkü bu renkler, diğer saç boyalarına göre çok daha fazla akar. Bu nedenle, saçlarınızı muhakkak renk koruyucu şampuanla şampuanlamanız gerekir. Aynı zamanda, içeriğinde sülfat olan şampuanları kullanmamanızı tavsiye ederim. Çünkü sülfat içeren şampuanlar, saç derisini çok iyi temizlerken, saçtaki boyanın hızla akıp gitmesine neden olabiliyor. Tecrübelerime dayanarak bunu da sizinle paylaşmak istedim. Paraben, sülfat, silikon içermeyen şampuanlar kullanmanızı tavsiye ederim.

Yves Rocher boyalı saçlar için şampuandan ben çok memnunum. Renk koruma konusunda, şu ana kadar kullandığım en iyi şampuan. Size de tavsiye ederim.

Saç maskesi, saç kremi, saç serumu vb. ürünleri ölçülü kullanın.

Saçlarınızı şampuanladıktan sonra duşta eğer bu tarz ürünleri kullanıyorsanız, çok az bir miktarda kullanmaya özen göstermenizi tavsiye ederim. Çünkü bu tarz ürünler, saç boyasını genellikle akıtmaya meyillidir. Özellikle saçınızı ilk boyattığınız zamanlarda, mümkünse saçlarınıza duşta şampuan haricinde farklı bir saç bakım ürünü sürmeyin. Böylelikle saçlarınızın rengini, uzun vadede korumuş olursunuz. Şampuan dahil kullandığınız tüm saç bakım ürünlerini, renk koruyucu olanlardan almaya çalışın. Bununla birlikte, durulanan değil de durulama gerektirmeyen saç bakım ürünlerini kullanırsanız, hem saçlarınızın boyası daha az akar hem de saçlarınızı yumuşatmış ve gereken nemi saçlarınıza kazandırmış olursunuz.

Morfose İki Fazlı Saç Kondisyoneri, durulama gerektirmeyen bir saç bakım kremi ve saçtaki boyayı çok akıtmıyor. Bu ürünü de tavsiye ederim.

Isı dengesine dikkat!

Çok fazla ısıl işlem gören saçlardaki boya, hem zamanla daha çabuk soluyor hem de saç doğal nemini kaybediyor ve günden güne kurumaya başlıyor. Bu nedenle;

  • Saçlarınızı sıcak suyla yıkamayın.
  • Çok sık düzleştirici, maşa vb. kullanmayın.
  • Güneşli ortamlardan kaçının. Çok sıcak ve güneşli günlerde, saç renginizi korumak için bandana ya da şapka takabilirsiniz.

Şapka ve bandananın yanı sıra havuza veya denize gideceğiniz zaman, eğer saçlarınızı yeni boyattıysanız mutlaka bone takın. Deniz suyu da hem saç boyasını akıtıyor hem de saçı kurutuyor. Havuza ya da denize, düz saçla girmemeye çalışın. Topuz ya da balık sırtı örgü yapabilirsiniz. Saçlarınız toplu olacağı için bu sayede, saçınızdaki boya daha az akacaktır.

Yukarıdaki önerilerime ek olarak maddeler halinde, uygulayabileceğiniz en etkili renk koruma yöntemlerini de aşağıda sıralamak istiyorum:

  • Saçlarınızı sık yıkamayın. İdeali; 3 ya da 4 günde bir.
  • Kuru şampuan da tercih edebilirsiniz. Ben daha önce hiç kullanmadım ama saçın rengini korumak için bence güzel bir alternatif olabilir.
  • Saçınızdan boya akmaya başladıkça bakımlarını da yavaştan başlatın. Doğal yağlarla (Zeytinyağı, argan yağı, Hindistan cevizi yağı vb.) mutlaka saç maskesi yapın. Bir sonraki boyama işlemine saçınızı bu şekilde hazır hale getirmiş olursunuz.
  • Hem boyalı saçlar hem de boyasız saçlar için saçları iyileştirmenin en etkili yollarından biri de; sağlıklı beslenmeye dikkat etmek ve vitamin eksikliğinin önüne geçmektir. İçeriden iyi bir şekilde beslenmedikçe, dışarıdan hangi ürünü kullanırsanız kullanın, çok bir faydasını göremezsiniz. Bununla beraber; sigara, alkol kullanımını da en aza indirgeyin.
  • Saçınızı çok sık boyamayın. Eğer sık sık saç boyarsanız, saçlarınız zamanla yıpranır ve bir zaman sonra boya da tutmaz hale gelebilir.

Evvet, bir yazının daha sonuna geldik. Instagram‘dan bana sık sık sorduğunuz, saçların bu kadar boyamaya nasıl sağlıklı kalıyor, saç rengini nasıl koruyorsun vb. sorularınıza, bu yazıda detaylıca yanıt verdiğimi düşünüyorum. Uyguladığım tüm yöntemleri ve bakım önerilerini, sizinle paylaştım. Farklı yöntemler bulursam da yine paylaşıyor olurum.

Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle, kendinize çok güzel bakın.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.