kınayla kızıl saç
Kızıl Saç

Kına ile Kızıl Saç Nasıl Elde Edilir?

Herkese yepyeni bir yazıdan daha merhabalar.

Bugün çok farklı bir konu ile karşınızdayım. Bugünkü yazımda; kına ile saçlarınızı nasıl kızıl yapacağınızdan size bahsetmek istiyorum.

Ben üniversitedeyken, henüz saçlarım boya ile tanışmamıştı. Fakat o zamanlar, saçlarımı kızıla boyatma isteğim vardı. Doğallığı sevdiğim için bu isteğimi epey öteledim. Sonrasında, saçlarımı doğal yoldan kızıl yapma gibi bir düşünce içerisine girdim. Saçlarımın kendi doğal rengi; açık kestane rengindeydi.

O sıralar, aklıma babaannelerimizin de kullandığı, kına gecelerinde de verilen yeşil kına gelmişti. Ben daha önce saçlarıma hiç kına sürmemiştim, daha çok elime kına yakıyordum. Ama sonra, saçlara da kına sürüldüğünü bildiğim için bunu denemek istemiştim.

Bunun için aktardan, yeşil kına almıştım. Şimdi size, yeşil kınayı saçlarınıza nasıl uygulayabileceğinizden bahsedeceğim:

Görsel alıntıdır.
 • Öncelikle kına, saç boyasına göre çok daha doğal bir malzeme. Dolayısıyla, saçıma ben herhangi bir zararı olduğunu gözlemlemedim. Aksine saç tellerimi, daha da kalınlaştırdığını ve saçıma gürlük kattığını söylemek istiyorum.
 • Saçlarınızın uzunluğunu ve gürlüğünü göz önünde bulundurarak, plastik bir kap içerisine, yeterli miktarda yeşil kına ve su katıp, karıştırabilirsiniz. Kına karışımınızın, fazla sulu olmaması gerekiyor. Şöyle söyleyeyim, çamurdan biraz daha sıvı bir kıvamda karışım elde etmeniz gerekiyor.
 • Kına karışımınızın içerisine, çok fazla olmamak kaydıyla, zeytinyağı da katabilirsiniz. Ben öyle yapmıştım. Saçlarımı beslesin ve parlaklık versin diye.
 • Kına karışımınızı fazla bekletmeden, ellerinizle saçınızın her yerine eşit bir şekilde uygulayabilirsiniz. Ellerinize mutlaka eldiven takın çünkü kına değdiği yerde hemen turunculaşma yapıyor.
 • Kına karışımını saçımda yanılmıyorsam, üç saate yakın bir sürede bekletmiştim. Doğal olduğu için süreyi biraz uzun tutmuştum. Kına karışımının saçınızda, çok da kurumadan yıkanması gerekiyor. Sonra duştayken saçtaki kınayı akıtmak, gerçekten çok zorlaşıyor. Kına kurudukça sertleşen bir yapıda çünkü.
 • Duşta saçınızdaki kınayı akıttıktan sonra, saç kremi ya da saç maskesi uygulayarak, saçınızın nem dengesini koruyabilirsiniz.

Ben o zamanlar, yeşil kınadan çok memnun kalmıştım ve saçımda çok güzel bakır-kızıl bir renk elde etmiştim. Saçımdaki kınanın rengi soldukça, yukarıdaki işlemi tekrarlıyordum. Fakat şunu söylemek istiyorum, saçınıza kına yakmadan önce iyi düşünün. Çünkü kına saçtan çıkmıyor. Üzerine boya tutmuyor. Saçınızdaki kınadan ancak saçınızın kınalı kısmını kestirerek kurtulabilirsiniz.

Keşke o zamanlara ait elimde bir fotoğrafım olsaydı da kınalı saçlarımı size gösterebilseydim. Şimdi, saçı doğal yoldan kızıl yapma konusunda, başka bir deneyimimi anlatacağım size. Bu, daha etkili ve gözle görülür bir sonuç vermişti. Bu arada, saçınızın kendi rengi ne kadar açık olursa, kına da tıpkı boya gibi o kadar açık, parlak ve canlı tutuyor.

Hint Kınası ile Saçı Kızıl Yapmak

Görsel alıntıdır. Tam olarak net bir şekilde hatırlamamakla birlikte, bu tarz bir kına aldığımı hatırlıyorum. Aktara gittiğimde, kızıl hint kınası almak istediğimi söylemiştim. O da bana, böyle bir pakette satılan, kızıl hint kınası vermişti.
 • Hint kınasını, tıpkı yeşil kına gibi saçıma uygulamıştım. Hint kınasını, plastik bir kaba döküp, içerisine su ekleyip, iyice karıştırmıştım ve ardından saçlarıma sürmüştüm.
 • Saçımda ne kadar beklettiğimi, inanın hatırlamıyorum. Siz, bu paketlerin üzerinde yazan, kullanım talimatlarını uygulayabilirsiniz.
 • Hint kınasından yeşil kınaya göre çok daha memnun kalmıştım. Çünkü kızıl hint kınası, saçımda yeşil kınaya göre, daha canlı tutmuştu. Saç tellerimde, bildiğiniz kızıl yansımalar vardı. Sanki kızıla boyatmışım gibi olmuştu. Yeşil kına gibi turunculu kızıl değil de kırmızımsı kızıl bir renkte tutmuştu.

Benim saçlarımı, doğal yoldan kızıl yapma serüvenim böyleydi arkadaşlar. Bunu da, geçenlerde bir yakınımla konuşurken hatırlamıştım. Neden sizinle de paylaşmıyorum deyip bugün bu yazıyı hazırladım. Umarım sizin için faydalı olmuştur.

Sormak istediklerinizi, yoruma bırakabilir, Instagram DM‘den bana ulaşabilirsiniz.

Sizi çok seviyorum,

bir başka yazıda görüşmek dileğiyle, kendinize çok çok iyi bakın.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

2 Yorum

 • MorMidye

  Benim kına deneyimim yok ama bir arkadaş tavsiyesini şuraya bırakayım. Yeşil kınayı suyla değil de hibiskus çayıyla karıştırıyormuş. Saçındaki rengi gördüm, çok tatlı bir kızıllığı vardı, hibiskusun o canlı rengi gibi. Hazır boya sanılacak kadar hoştu.

  • Ebru Bektaşoğlu

   Merhabalar,

   Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. Yorumunuza cevap yazmıştım ancak yanlışlıkla silinmiş. O yüzden tekrar cevap yazmak istedim. Hibiskusun renginden olsa gerek kınaya kırmızılık vermiş olabilir. Ancak ben bu yöntemi daha önce hiç denemedim. Deneyip görmek gerek. 🙂

   Sevgilerimle,

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir