saç uzatma
Saç Bakımı

Saç Uzatma Yöntemlerim

Herkese yeni bir yazıdan merhabalar.

Nasılsınız? Umuyorum iyisinizdir ve hayatınızdaki pek çok şey yolunda gidiyordur.

Yeni bir haftaya başladık. Umuyorum bu hafta, bir öncekinden daha güzel ve verimli geçer.

Bugünkü yazımın konusunu, sizden gelen talepler doğrultusunda belirledim. Daha önce Instagram‘da bir soru-cevap yapmıştım. Benden ”Saç Uzatma Yöntemleri” konusunda yazı yazmamı isteyen takipçilerim olmuştu. Ben de bugün bloğumda, fazla çaba harcamanızı gerektirmeyen, hızlı ve etkili saç uzatma yöntemlerimden bahsedeceğim sizlere.

Aslında bu yöntemlere, saçla ilgili yazdığım diğer yazılarda da ufak ufak değiniyordum ama bugünkü yazı, daha kapsamlı bir yazı.

Eğer saçlarınızın, hızlı ve sağlıklı uzamasını istiyorsanız, aşağıdaki önerilerim size yol gösterecektir:

  • Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenin. Sadece saçların sağlıklı uzamasında değil, tırnaklarınızın da sağlıklı uzaması ve kırılmaması için, sağlıklı beslenmenin önemi son derece büyük. Şok diyetler yapmaktan kaçının. Beslenmenize dikkat ederseniz, protein açısından zengin besinleri tüketirseniz, saçlarınız da sağlıklı bir şekilde uzayacaktır.
  • Herhangi bir vitamin eksikliğiniz varsa bunu öğrenip, buna göre bir tedavi süreci uygulamak için doktora danışabilirsiniz. Ben seneler önce, yüzümde dönem dönem çıkan sivilceler için doktora gittiğimde, doktor benden test yaptırmamı istemişti. Test sonucumda, tüm değerlerim iyi çıkarken, B12 vitaminim düşük çıkmıştı. Bunun da sebebinin şu olduğunu düşünüyorum; iki yıl kadar vegan beslenme serüvenim olmuştu. Yoğurt ve peynir dışında, hiçbir hayvansal besin tüketmiyordum. Dolayısıyla vücudumdaki B12 vitaminim düşük çıkmıştı. Hem ilaç tedavisiyle hem de beslenme düzenimi değiştirerek, B12 vitaminini tekrardan yükseltmeyi başardım. Saç ve cilt problemlerinde, vitamin eksikliğinden kaynaklı sıkıntılar olabiliyor. Örneğin; demir eksikliği. Demir eksikliği de saç dökülmesine yol açabiliyor. Eğer saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız, saçlarınız doğru düzgün uzamıyorsa, siz de doktora danışabilirsiniz.

Ufak bir not: Küçüklüğümden beri et yemeyi sevmediğim için halen vejetaryen ağırlıklı besleniyorum. Beslenme düzenime, eskisinden daha çok bitkisel proteinleri ekledim. Et tüketmek, uzun vadede bana göre bir beslenme biçimi değil. Dolayısıyla bu konuda, eskisinden daha çok dikkatliyim. Vegan olup ya da vejetaryen ağırlıklı beslenip, bu konuda vücudundaki değerleri koruyabilen ve sağlıklı bir beslenme düzeni oturtabilen insanlara, gıptayla baktığımı da söylemeden geçemeyeceğim.

  • Onarıcı, besleyici ve güçlendirici saç kremleri, saç maskeleri, saç bakım yağları ya da saç bakım serumları kullanın. Bu gibi ürünleri satın alırken, saç tipinize uygun olup olmadığını iyi araştırın. Ayrıca bu tarz ürünleri kullanırken, ölçülü miktarda kullanmaya özen gösterin. Çünkü saçı çok fazla kimyasala maruz bırakmak, saç dökülmesine neden olabilir. Azı karar çoğu zarar demişler. Saç uzatayım derken, saçlarınıza zarar vermeyin.
  • Saçlarınızı tararken nazik olun. Saçlarınızı sert bir şekilde tararsanız, saç telleriniz yıpranabilir ve kırılabilir. Eğer banyodan sonra saçlarınız birbirine giriyor ve taramakta zorluk yaşıyorsanız, saçlarınıza durulanmayan saç kremi ya da saç bakım yağı sürerek, saç tellerinizin yumuşamasını ve kolay taranmasını sağlayabilirsiniz.
  • Saçlarınızı soğuk suyla durulayın. Kış mevsimi için değil de yazın ben bunu haftada bir kez yapmaya özen gösteriyorum. Saç derimi, ılık suyla yıkıyorum ama saç uçlarına doğru durulama işlemini, soğuk suyla yapıyorum. Bu hem saçlarımın sağlıklı uzamasını sağlıyor hem de saçımdaki boyanın akmasını önlüyor.
  • Saç tipinize uygun, saç derinize zarar vermeyen şampuanları kullanın. Özellikle herhangi bir saç derisi rahatsızlığınız varsa, buna çok dikkat etmeniz gerekiyor. (Akne, kepek, egzama gibi.) Fazla kimyasal içeren şampuanları kullanmayın. Bitkisel içerikli şampuanlara yönelin.
  • Saçınızı çok sık boyamayın. Amonyak içermeyen, kimyasal oranı daha az olan saç boyalarını kullanın.
  • Saçınızın sağlıklı uzamasını istiyorsanız, saçlarınızı düzenli aralıklarla kestirin ve kırıklarını aldırın.
  • Saçınızı çok fazla ısıya maruz bırakmayın. Saç düzleştiricisi ya da saç maşasını, daha az kullanmaya özen gösterin. Saçınızı çok fazla ısıya maruz bırakmak, saçınızı yıpratır ve sağlıklı uzamasını engeller. Isı kullanmadan da saçlarınıza şekil verebilirsiniz.
  • Duşta saç derinize masaj yapabilirsiniz. Saç derisine masaj yapmak; kan dolaşımını uyarır. Bu da saçlarınızın sağlıklı uzamasına katkıda bulunur.

Evet, bir yazının daha sonuna geldik. Benim uyguladığım ve sizinle de paylaşmak istediğim saç uzatma yöntemlerim bunlardı. Sizin de saç uzatma yöntemlerinizi, Instagram DM‘ye veya aşağıya yorum kısmına bekliyorum.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle, kendinize çok iyi bakın.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir