soru cevap
Kızıl Saç

Instagram Soru-Cevap

Herkese yepyeni bir yazıdan merhabalar.

Geçtiğimiz günlerde Instagram‘da bir soru-cevap yapmıştım. Soru çıkartmama gelen sorular arasından birkaç tanesini seçip, bloğumda bu soruları, ayrıntılı olarak yanıtlamak istedim.

Kızıl saçla ilgili hangi konularda yazılar yazmamı istersiniz, şeklinde bir soru yöneltmiştim takipçilerime. Gelen sorular içerisinden seçtiklerim ve yanıtlarım:

Ben saçlarımı boyamaya, marketten aldığım boyalarla başladım. Kuaförlerin kullandığı tüp boyalara geçiş yapınca, marketten satın aldığım saç boyalarının, rengini aslında o kadar da iyi vermediğini fark ettim. Marketten satın aldığım ve favorim olmuş birden çok saç boyası var ama kesinlikle kuaförlerin kullandığı tüp boyalardan, çok daha canlı, parlak ve belirgin sonuçlar almıştım. Bu yüzden, uzun zamandır kuaförlerin kullandığı tüp boyaları tercih ediyorum. Bu tüp boyaları satın alırken, yanında oksidan da alıyorum. Marketten aldığınız boyaların içerisinden oksidan çıkıyor. Ekstra oksidan almanız gerekmiyor.

Öncelikle eğer saçlarınızda beyazlar varsa, kapatıcılığı yüksek olan bir saç boyası seçmeniz gerekiyor. Bununla birlikte, saç boyama işleminde, diplerinizi boyarken, düşük volümlü oksidan seçmeniz gerekiyor. Yüksek volümlü oksidanlar, saçı zaten çok açar ve saçta turunculaşmaya neden olur. Örneğin; 30 volüm oksidan. Ben saçlarımı evde boyarken çoğunlukla, 30 volüm oksidan tercih ediyorum. Kızıl saç boyasının saçımda daha açık, canlı ve parlak tutması için. Fakat zemin renginiz açık renkte ise bu kadar yüksek volümlü bir oksidan kullanmanıza gerek yok. Bir de son olarak şunu ekleyeceğim; orta koyulukta bir kızıl saç boyası tercih ederseniz, beyazlarınız daha iyi kapanır ve saçınızda ton farklılığı oluşmaz.

Yıpranan saçı onarmak için saçınıza, saç tipinize uygun olan ürünlerle bakım yapmanız ve bir süre ısıl işlemden uzak durmanız gerekiyor. (Düzleştirici, maşa yapmak, yüksek ısıyla saç kurutmak, saçları sıcak suyla yıkamak vb.) Ben genellikle bloğumda, kullandığım ürünlerle ilgili yorumlarımı size aktarıyorum. Memnun kaldığım saç bakım ürünlerini, sizler de eğer saç tipinize uygun ise kullanabilirsiniz. Duşta saçlarınızı, saç kremiyle yumuşatabilir, haftada bir ya da iki kez saç maskesi uygulayabilirsiniz. Duştan sonra saçlarınızı yumuşatmak, kolaylıkla taramak ve onarmak için durulanmayan saç bakım yağları ve saç serumlarından faydalanabilirsiniz.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum, saçı on günde bir boyamak, saç için çok zararlı ve yıpratıcı. Ayda bir veya bir buçuk ay arayla boyayabilirsiniz. Su bazlı boyalar tercih edebilirsiniz. Onlar diğer tüp boyalara göre saça daha az zarar veriyor. Saçınızda boya tutmuyor olabilir. Genellikle yıpranan saçlarda boya tutmadığına dair bir bilgi edinmiştim kuaförümden. Eğer açıcıyla açılmış bir saç ise veya zemin renginiz çok çok açık bir renk ise saçınızı yıkadıkça boya saçınızdan hızlı bir şekilde akacaktır. Benim saçımı açıcıyla açtırmamamın sebeplerinden biri de budur mesela. Bir de saçlarınızı yıkarken mutlaka renk koruyucu şampuan kullanın. Saçlarınızı çok sık yıkamamaya çalışın.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir