güven
Kişilerarası İletişim

İnsanların Güvenini Nasıl Kazanırsınız?

Yeni bir yazıdan daha herkese merhabalar. Bugünkü yazımda sizin için güven konusuna değinmek istedim. Güven, ilişkilerimizi ayakta tutan en önemli kavram. Çünkü hem günlük hayatta hem de iş hayatında güven duyduğumuz insanlarla bir arada bulunmak, onlarla çalışmak isteriz. İnsan, güvenmediği kimseyle sağlıklı bir ilişki kuramaz.

Güven; kazanılması zor ama kaybedilmesi kolay olan bir duygu ne yazık ki. Güven duymakla ilgili şu iki sözü çok severim ve daima kendime hatırlatırım:

“Güven ruh gibidir. Terk ettiği bedene asla geri dönmez.”

William Shakespeare

“İnsanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim.”

Robert Bosch

Bu iki sözden de anlaşılacağı üzere güven duygusu ilişkilerimizde son derece önemli bir yere sahip. Peki, insanların güvenini nasıl kazanırsınız, nasıl daha güvenilir bir insan olursunuz, şimdi detaylıca bakalım.

Hepimizin hayatında güven duyduğu birileri mutlaka vardır. Çevrenize şöyle bir bakın, güven duyduğunuz insanlar hangi özellikleri taşıyor? Neden o insanlar sizin için güvenilir? Hemen cevap vereyim:

Güvenilir insan dürüsttür.

Eğer insanların size güvenmesini istiyorsanız dürüst olun ve koşullar ne olursa olsun yalan söylemeyin. Özü sözü bir olmak, şeffaf olmak, güvenilirlik açısından olumlu bir değerdir.

Güvenilir insan sözünde durur.

İnsanlara verdiğiniz sözleri tutarsanız onların size olan güvenlerini sarsmamış olursunuz. Bir insana bir konuda söz verirken iki kez düşünün. Çünkü sözünüzde durmadığınızda bu durum insanların güvenini kaybetmenize neden olur. Randevularınıza vaktinde gitmeniz, işlerinizi verilen sürede bitirmeniz insanların size olan güven duygusunu pekiştirir.

Güvenilir insan hatalarını kabul eder.

İnsan kusurlu bir varlıktır. Hepimizin hataları, yanlışları var. Ancak kaçımız egomuza yenilmeden hatalarımızı kabul edebiliyoruz ve hata yaptığımız insanlardan özür dileyebiliyoruz, işte burası tartışılır. İnsanların güvenini kaybetmek istemiyorsanız birine bir hata yaptığınızda hatanızı kabul edin ve aynı hatayı tekrarlamamak için çaba gösterin. Bunu yaparsanız insanlar size daha anlayışlı yaklaşır. Fakat hatanızı kabul etmez ve hatta yaptığınız hatayla övünürseniz insanların gözünde değer kaybedersiniz. Söylediğiniz sözlerin ve yaptığınız davranışların sorumluluğu size aittir. Eğer bir hata yaptığınızda hatanızı kabul etmiyor aksine hata yaptığınız kişiyi suçluyorsanız, üzgünüm ama egonuza yenik düşüyorsunuz ve sözlerinizin, davranışlarınızın sorumluluğunu almıyorsunuz demektir. Güvenilir insan hatasız, mükemmel insan anlamına gelmez. Güvenilir insan; herhangi bir hata yaptığında bunun farkında olan, o hatadan ders çıkaran ve aynı hatayı tekrarlamamak için çaba sarf eden insandır.

Güvenilir insanlara denk gelmeniz dileğimle, sağlıkla kalın.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

2 Yorum

 • Ferhat YILMAZ

  Ben de güven konusuyla ilgili şu sözü çok severim:

  “Birine güvenip güvenemeyeceğinizi öğrenmenin en iyi yolu ona güvenmektir.”

  ― Ernest Hemingway

  • Ebru Bektaşoğlu

   Merhaba Ferhat Bey,

   Yorumunuz için teşekkür ederim. İnsan sosyal bir varlıktır. Birilerine en çok da kendimize güvenmemiz gerekir. Bu ilişkilerimizin devamlılığı için önem arz eder. Ancak kime ikinci kez güveneceğini de iyi düşünmeli insan.

   Sağlıkla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir