love bombing
Kişilerarası İletişim

Love Bombing Nedir?

Haftanın yazısından herkese merhabalar. Bugün bu yazıda sizinle bir terim üzerine konuşacağız. Aranızda “Love Bombing’i” duyan oldu mu? “Sevgi Bombardımanı” anlamına gelen Love Bombing‘i bu yazımda sizin için irdeleyeceğim.

Hani bir ilişkiye başladığınızda, kendinizi bulutların üzerindeymiş gibi hissedip kısa bir süre sonra birden yere çakılırsınız ya işte Love Bombing tam olarak bunu ifade ediyor. Bu durumu yaşamış olabilirsiniz. Çünkü günümüz ilişkilerinde bazı bireyler buna sıklıkla maruz kalıyor. Özellikle narsist bireyler, ilişkilerinde karşı tarafa Love Bombing yaşatıyorlar.

Karşınıza biri çıkıyor, ondan hoşlanıyorsunuz, size aşırı sevgi ve ilgi gösteriyor, hediyeler alıyor, sizi iltifat yağmurlarına tutuyor, size dünyanın en güzel ya da en yakışıklı insanıymışsınız gibi davranıyor fakat kısa bir süre sonra sizi terk ediyor, yüz üstü bırakıyor ve siz duvara toslamış gibi oluyorsunuz. Bu hikâye size tanıdık geldi mi?

Başınıza eğer daha önce böyle bir durum geldiyse bir narsistle karşı karşıya kaldığınız gerçeğini aklınızdan çıkarmayın. Siz, karşı tarafın size sırılsıklam aşık olduğunu düşünebilirsiniz ancak yanılırsınız. Zaten en acısı da budur. Yanılmak…

İlişkilerinde karşı tarafa Love Bombing uygulayan bireylerin amacı; karşı tarafın duygu ve düşüncelerini kontrol altında tutmak, karşı taraf üzerinde baskı kurmak, vazgeçilmez ve en çok ilgi gören kişi olmaktır. Bu kişilerin sevgi gösterilerinin arkasında yatan asıl amaç; sizi manipüle etmektir.

Narsist bireyler; insanları çıkarları doğrultusunda kullanmaktan ve onları bir kenara atmaktan çekinmezler.

İlişkinizde size Love Bombing yaşatan partnerinizi ne yaparsanız yapın, ne kadar iyi bir insan olursanız olun, doyuramazsınız. Çünkü o size hep kendinizi yetersiz ve değersiz hissettirecektir.

Narsist bireyler; sizin egonuza oynarlar. İlişkinizin ilk zamanlarında ya da belirli dönemlerinde partneriniz bir dediğinizi iki etmiyor, sizi el üstünde tutuyor ve aşırı sevgi gösterisinde bulunuyorsa sizi manipülasyona açık hale getiriyordur. Çünkü partnerinizin size olan aşırı ilgisi egonuzu tatmin eder. Siz zamanla partnerinizin ilgisine, sevgi gösterilerine, güzel sözlerine bağımlı hale gelirsiniz. Partneriniz kendini biraz geri çektiğinde ya da size olan ilgisini biraz azalttığında siz neye uğradığınızı şaşırabilir, ani duygu değişimleri yaşayabilir ya da kahrolmuş gibi hissedebilirsiniz.

Partneriniz sizden istediğini aldığında kendini geri çekebilir ya da sizi bir anda terk edebilir. Siz böyle bir durumda kendinizi sorgulayabilir, nerede yanlış yaptığınızı düşünebilirsiniz. Üstelik ortada bir yanlışınız ya da hatanız yokken. Yaşadığınız ilişkinin sahte olduğunun farkına bile varmadan kendinizi anlamsızca suçlu hissetmeye başlarsınız.

Size Love Bombing uygulayan partneriniz kontrolün kendinde olduğunu fark ettiği an sizin duygularınızı kolaylıkla yönetmek isteyecektir. Siz bu durumda karşı tarafın ilgisine ve sevgisine bağımlı olduğunuz için kendinizi, istemediğiniz pek çok davranışı yaparken bulabilirsiniz. Sizi hiç ummadığınız anda terk eden partnerinizin yapmacık ilgisini biraz olsun yeniden elde edebilmek için karşı taraf ne isterse yapmaya hazır hale geleceksiniz. Bu durum da enerjinizi sömürecek ve sizi zaman içinde yıpratacaktır.

Love Bombing’i Nasıl Fark Edersiniz?

-Partneriniz size yoğun ilgi gösteriyor, size sürekli mesaj gönderiyor, sürekli size hediyeler alıyor ve aşırı sevgi gösterisinde bulunuyorsa bu durumda neden böyle yaptığını durup düşünebilirsiniz. Mantığınızı kullanın.

-Partneriniz sizi kısıtlıyor, giydiklerinize karışıyor, kıyafetleriniz hakkında kötü yorum yapıyor, aşırı kıskanç ve aşırı korumacı bir tutum sergiliyorsa bu durum ilişkinizin gidişatı açısından hiç de iç açıcı değil.

Love Bombing‘e maruz kalmamak için; daima gerçekçi olun. Kimi zaman başkasından ilgi gördüğünüzde ya da küçük bir iltifatla bile olsa duygu durumunuz değişebilir, size iyi davranıyor gibi görünen bir insanın aslında gerçek yüzünü göremeyebilirsiniz.

Sizi tanıyalı kısa bir süre olmasına rağmen size deliler gibi aşık olduğunu, hayatının aşkını bulduğunu söyleyen biri varsa hayatınızda durup düşünmenizde fayda var. Bir insan sizi hiç tanımadan neden yoğun ilgi gösterir, lütfen bunu sorgulayın.

Kendinizi aşkın kollarına bırakmadan önce karşınızdaki insanın duygularını iyi analiz edin ve sahte duygulara aldanmayın. Şunu daima hatırlayın; narsist bireyler için öncelik ‘hep’ kendileridir. Size dünyanın en özel insanıymışsınız gibi davranırken birden sizi görmezden gelebilir, hiçe sayabilirler.

Onların size yakın durmalarının, sevgi gösterisinde bulunmalarının hep bir sebebi vardır. Narsist bir partnerin derdi sizinle değil kendisiyledir. Eğer hayal kırıklığına uğramak istemiyorsanız biriyle ilişkiye başlamadan önce onun duygularının gerçek olup olmadığından emin olun.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir