Deneyim,  Kızıl Saç,  Kozmetik

Kızıl Saç Kaç Yıkamada Akar?

Herkese yepyeni bir yazıdan merhabalar.

Bugünkü yazımda; kızıl saç boyasının, saçtan ne kadar sürede aktığına ve süreci hızlandıran faktörlerin, neler olduğuna değineceğim. Aynı zamanda, kızıl saç rengini uzun süre korumak için sizinle birkaç tüyo paylaşacağım.

Saçınızdan kızıl rengin hızlıca akmasına neden olan bazı faktörler var. Bunlar;

  • Aşırı güneş ışığına maruz kalmak
  • Sık sık saç yıkamak
  • Renk koruyucu şampuan ya da renk koruyucu bakım ürünleri kullanmamak
  • Sudaki kireç oranı
  • Kullanılan bakım ürünlerindeki bazı maddeler (Örneğin; sülfat. Sülfat içeren, arındırıcı ve temizleyici özelliğe sahip olan şampuanlar ve kepeğe karşı etkili şampuanlar, genellikle saç boyasını, çok akıtır.)

Yukarıdaki saydığım maddeler, kızıl saç renginin hızlıca akıp gitmesine ve saç renginin solmasına neden olan başlıca faktörlerdir.

Kızıl saç rengi, yukarıdaki maddelere dikkat edildiğinde, uzun süre canlılığı korunabilecek bir saç rengidir. Benim saçlarım, bir ile bir buçuk ay süreye kadar, canlılığını koruyor. Yaklaşık dört yıldır saçlarımı kızıla boyadığım için bu konuda edindiğim tecrübeler sayesinde, eskiye nazaran, saç rengimi daha uzun süre boyunca koruyorum ve daha az saç boyuyorum.

Kızıl saç renginin, hızlıca akmasına neden olan faktörlerden biri de; kullanılan saç boyasıdır. Marketten satın aldığım boyalarla, kuaförlerin kullandığı tüp boyaları kıyasladığımda, marketten satın aldığım saç boyalarının, daha çok akmaya meyilli olduğunu gözlemledim. Dolayısıyla, kuaförlerin kullandığı tüp boyaları kullandığımızda, kızıl saç rengi -ne kadar yine aksa da- saçtaki canlılık çok kısa sürede sönmüyor ve saç rengi solmuyor.

Kızıl saç rengi, ortalama olarak 4-5 yıkamada akmaya başlıyor. Eğer kendi saç renginizin üzerine kızıl saç boyasını sürdüyseniz, alttan gelen renk, genellikle ya kendi saç renginize yakın olur ya da hafif bakıra yakın bir renk olur. Fakat yıllardır saçınızı kızıla boyuyorsanız, saçınızın rengi oksidanla zamanla açılacağı için alttan gelen renk, çoğunlukla açık bakır renginde olur. Eğer toz açıcı ile saçlarınızı açıp üzerine kızıl rengi boyadıysanız, saçınızdaki boyanın akma süresi daha da kısalır ve alttan gelen renk, genellikle çok açık bir bakır rengi olur.

Kızıl saç, diğer saç renklerine göre, daha fazla bakım isteyen saç renklerinden biridir. Hem kullanılan bakım ürünlerinin kızıl saç rengine uygunluğuna hem de saç yıkama sıklığına dikkat edildiğinde, kızıl saç rengini, uzun vadede koruyabilirsiniz. Bununla birlikte, kızıl saç rengi -eğer saçlarınızı açıcı ile açmadan boyadıysanız- zamanla saçınıza yerleşecek bir saç rengidir. Koyu kahve saçlara sahipseniz ve saçlarınızı direkt olarak kızıla boyayacaksanız, ilk boyadığınız zamanlarda, canlı bir kızıl saç rengi elde etmeniz, çok zordur. Ancak zamanla saçlarınızı boyadıkça, kızıl saç renginin, saçınızda renk tonu olarak daha belirgin hale gelmeye başladığını gözlemleyebilirsiniz.

Kızıl saç ve saç bakımıyla ilgili aklınıza takılan sorularınız olursa, ebrubektasoglu@gmail.com ya da Instagram sayfamdan bana ulaşabilirsiniz.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.