cilt bakımı
Deneyim,  Kişisel Bakım,  Kozmetik

Cilt Bakımında Sık Yapılan Hatalar

Yepyeni bir yazıdan herkese merhabalar.

Bugünkü yazımda sizin için cilt bakımında en sık yapılan hatalardan bahsetmek istedim.

Sağlıkla ışıldayan bir cilt için hem cildimizi temiz tutmamız hem de kullandığımız ürünlerin cildimizle uyumlu olup olmaması çok önemli.

Aşağıda sizin için sıralayacağım maddelere dikkat ettiğinizde, cildinizdeki olumlu yönde değişimi fark edebilirsiniz.

İşte, cilt bakımında en sık yapılan hatalar:

1- Cilt tipine uygun ürün kullanmamak

Cilt tipinize uygun ürünler kullanmadığınızda, birçok cilt problemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Örneğin; hassas ve akneye meyilli bir cildiniz varsa yağsız içerikteki nemlendirici kremleri kullanmanız gerekir.

Eğer yüzünüzü yıkadıktan sonra ya da makyajınızı çıkardıktan sonra yüzünüzde hassasiyet, kızarıklık vb. oluşuyorsa, yüzünüzü yatıştıran ve nemlendiren bir yüz temizleyici ürün kullanmanız gerekir.

2- Makyajı çıkarmadan uyumak ya da yüzdeki makyajı tam olarak temizleyememek

Makyajınızı silmeden uyuduğunuzda ya da makyajınızı tam olarak yüzünüzden çıkaramadığınızda, yüzünüzde akne oluşumuna zemin hazırlamış oluyorsunuz. Çünkü makyaj kalıntıları, gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Bu durum da, yüzünüzde sivilce oluşumuna neden olur.

Dolayısıyla makyajınızı, cilt tipinize uygun ürünlerle ve doğru yöntemlerle silmeniz gerekiyor. Cilt tipinize uygun olan bir yüz yıkama jeliyle, makyajınızı cildinizden çok fazla yüzünüzü ovalamadan, nazikçe silmeye özen gösterebilirsiniz.

3- Çok fazla peeling yapmak

Peeling yapmak; cildi ölü derilerden arındırmaya, cildi derinlemesine temizlemeye ve cildi yenilemeye yardımcı olur.

Genellikle peelingin haftada bir uygulanması doğru görülür. Fakat haftada birkaç kez yüzünüze peeling yapmanız; yüzünüzü tahriş edebilir, yüzünüzde hassasiyet yaratabilir, cildinizi çizebilir ya da cildinizde aşınmalara neden olabilir.

4- Sadece yaz mevsiminde güneş kremi kullanmak

Maalesef güneş kreminin, sadece yazın sürülmesi gerektiği yönünde doğru olmayan bir algı var. Sadece yaz mevsiminde değil, dört mevsim boyunca, özellikle de güneşli günlerde mutlaka yüzünüze güneş kremi sürmeniz gerekiyor.

Cildinizi UV ışınlarına karşı korumak için dışarıya çıkmadan önce cilt tipinizle uyumlu olan bir güneş kremini yüzünüze ve cildinize sürebilirsiniz.

5- Son kullanma tarihine dikkat etmemek

Hem kullandığınız makyaj malzemelerinin hem de kişisel bakım ürünlerinin, son kullanma tarihine dikkat etmeniz gerekiyor.

Kullandığınız makyaj malzemelerinin ve cilt bakım ürünlerinin son kullanma tarihlerinin yanı sıra bu ürünlerin kapağı açıldıktan sonra ne kadar süre içerisinde tüketilmesi gerektiğinin de bilincinde olmanız gerekiyor.

Genellikle bu ürünlerin arkasındaki ambalajda, ürünün kapağı açıldıktan sonra kaç ay içerisinde bitirilmesi gerektiğiyle ilgili küçük bir kutucuk vardır ve o kutucuğun içerisinde de ürünün kaç ay taze kalacağı, 3 ay, 12 ay şeklinde belirtilmiştir.

Buna dikkat etmek için ürünü kullanmaya başladığınız tarihi bir yere not edebilirsiniz.

Son kullanma tarihi geçen, kullanım ömrü biten makyaj malzemeleri ve cilt bakım ürünleri, cildinize zarar verebilir.

Aynı zamanda, son kullanma tarihi henüz bitmemiş ama koku ve yapı olarak bozulan ürünleri de kullanmamanızı tavsiye ederim.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir