aşkın metafiziği
Deneyim,  Kişisel Gelişim

Kitap Eleştirisi: Arthur Schopenhauer – Aşkın Metafiziği

Herkese merhabalar. Bayramınız nasıl geçiyor? Umuyorum bayram, hayatınıza neşe ve ferahlık getirmiştir.

Ben bu dönemi daha çok kitap okuyarak geçiriyorum. En son Aşkın Metafiziği’ni okudum ve bu postta yorumlarımı sizinle paylaşacağım.

Aşkın Metafiziği bir felsefe kitabı. Kitap başlarda, merak uyandırıcı gelse de sonrasında benim için hayal kırıklığı oldu. 

Arthur Schopenhauer bu kitapta; aşkın ne olduğunu, kadınların erkeklerden, erkeklerin de kadınlardan neler beklediğini anlatsa da bakış açısı olarak bana fazlasıyla negatif geldi.

Yazarın; bireylerin kendilerine zıt mizaçta kişileri tercih etmesi ve büyük tutkuların ilk görüşte gerçekleşmesi gibi düşüncelerine katılsam da kadınlar ve erkekler arasındaki ilişkide cinsiyetçi bir tavır takınması hoşuma gitmedi.

Bu kitapta; erkekler daha etken kadınlar ise edilgen bireyler olarak yansıtılmış.

Kitabı okurken, aklıma üniversite son sınıfta aldığım toplumsal cinsiyet dersi geldi.

Ben o derste; kadınlara ve erkeklere biçilen toplumsal rollerin onların arasındaki ayrımı nasıl keskinleştirdiğini ve bu ayrımın her iki cinse de ne kadar zarar verdiğini fark etmiştim. O yüzden bu konuda oldukça duyarlı bir insanım. 

Kitapta; güç, para kazanma vb. özellikler erkeklere yöneltilirken, itaatkar olmak kadınlara yöneltilmiş.

Feminizmi benimseyen ve toplumsal eşitsizliklerin ortadan kaldırılmasını savunan bir birey olarak bu kitabı okurken çok zorlandım. Öyle ki bittiğinde, iyi ki 80 sayfaymış dedim.

Sıradaki kitabım: Sun Tzu – Savaş Sanatı

Yeni kitap yorumlarında görüşmek dileğiyle.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.