Neden Tasarruf Edemiyoruz
Sürdürülebilir Yaşam

Neden Tasarruf Edemiyoruz?

Yepyeni bir yazıdan daha herkese merhaba. Bugünkü yazımda, tasarruf etmenin öneminden bahsedeceğim ve tasarruf etmemizi zorlaştıran etkenlere değineceğim. Hepimizin hayalleri ve gerçekleştirmek istediği hedefleri var. Ancak gerçekleşmesini istediğimiz hedeflerimiz maddi anlamda bir birikimimizin olması gerektiğine işaret ediyorsa tasarruf etmenin bizler için önemi büyüktür. Tasarruf etmeyi bir yaşam biçimi haline dönüştürebilirsek hayat bizim için daha da kolaylaşır. Şimdi tasarruf etmenin neden gerekli olduğuna ve tasarruf etmemizi zorlaştıran etkenlere beraber bakalım.

1- İhtiyaç değil istek alışverişi yapmak

Tasarruf etmemizin önündeki engellerden biri; ihtiyaçlarımız değil de isteklerimiz doğrultusunda alışveriş yapmaktır. Yalnızca bir tişörte ihtiyacınız olduğu halde tarzınızı yansıtmayan, içinize sinmeyen birkaç tişörtü sırf indirimde olduğu için satın alıyorsanız, gardırobunuzu kalabalıklaştırıyorsunuz demektir. Çünkü bir anlık istekle satın aldığınız ama giydiğinizde kendinizi rahat hissetmediğiniz her kıyafet, gardırobunuz için bir fazlalıktır. Bu fazlalıklar bir zaman sonra zihniniz için de yük olur. Her mevsim geçişinde, hiç giymediğiniz kıyafetlerinizi saklamak, temizlemek zorunda kalırsınız. O kıyafetler gardırobunuzda oradan oraya savrulur.

Hem daha tasarruflu bir yaşam hem de bütçenize katkı sağlamak için giymediklerinizi satarak paraya dönüştürebilirsiniz. Alışveriş yaparken ihtiyaçlarınızın dışına çıkmamanızı ve ihtiyaçlarınızı ikinci el olarak karşılamanızı naçizane tavsiye ederim.

2- Niteliğe değil niceliğe önem vermek

Beş tane çok da kaliteli olmayan tişörte mi sahip olmak isterdiniz yoksa iki tane kaliteli tişörtünüz olmasını mı? Bence ikincisini seçmek hem daha mantıklı hem de daha sağlıklı. Çünkü hem bedeniniz için uyumlu hem de vücut sağlığınız için zararsız, oldukça kaliteli kumaşa sahip kıyafetleri senelerce kullanabilirsiniz. Bu şekilde hem sürekli kıyafet alışverişi yapmamış hem de moda sektöründeki hızlı tüketimi engellemiş olursunuz.

3- Geleceğe yatırım yapmamak

Hepimiz geleceğimizi düşünüyoruz ancak geleceğimiz için doğru yatırımı yapıyor muyuz, bunu iyice düşünmemiz gerekir. Örneğin; gelecekte gezmek istediğiniz ülkeler için ya da kendi işinizi kurmanız için şimdiden para biriktirmeye başlayabilirsiniz. Geleceğinizi garantiye almak için harcama alışkanlıklarınızı gözden geçirin ve ileride kullanmayacağınız hiçbir şeyi satın almayın. Kaynaklarınızı (Enerji, elektrik, su, zaman…) doğru kullanın ve yaşam alanlarınızda fazlalık olan, artık evde durmasını istemediğiniz eşyalarınızı, kıyafetlerinizi ikinci el satışıyla değerlendirin ya da ihtiyaç sahibi insanlara bağışlayın.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

2 Yorum

  • Seher

    Çok güzel bir yazı olmuş. Özellikle ikinci el alış satışının ülkemizde daha da yayılması gereken bir durum olduğunu düşünüyorum. Biz kadınlar olarak yapabileceğimiz en iyi tasarruf yöntemi bu olabilir.

    • Ebru Bektaşoğlu

      Yorumun için çok teşekkür ederim Seher’ciğim. 🙏 İkinci el kullanımı hem çevremiz hem de bütçemiz açısından güzel bir alışkanlık. İkinci el kıyafet alışverişi yapmak tasarruf ederken gerçekten katkı sağlıyor. 💚 Çok sevgiler benden. 🌸

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.