Kumaş Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar
Sürdürülebilir Yaşam

Kumaş Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Yepyeni bir yazıdan herkese merhabalar. Bugünkü yazımda size, kumaş seçiminde dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsedeceğim.

Günümüzde hızlı moda sektörü, üretim zincirine her geçen gün yeni ürünler eklemektedir. Hızla ilerleyen moda sektöründe sağlıklı kumaşlardan üretilen ürünleri bulduğumuz gibi maalesef sağlığa zararlı kumaşlardan üretilen ürünleri de bulmamız mümkün. Eskiden kumaş türleri ve kumaşların sağlığımızı etkileyip etkilemediği konusunda bugünkü kadar bilinçli değildik. Fakat günümüze baktığımızda artık pek çok insan seçtiği kumaş türünün, sağlığı açısından ne kadar önem taşıdığının farkında.

Yapılan araştırmalara göre, sentetik kumaşlardan uzak durmanızda fayda var. Genel olarak baktığımızda, aklıma ilk gelen sağlığa zararlı kumaş malzemeleri; naylon, polyester ve akrilik. Sağlık açısından herhangi bir zararı olmayan kumaş malzemeleri ise; pamuk, keten, yün, ipek ve kaşmir.

Kimyasal işlem gören doğal ya da sentetik tüm kumaşlar, sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle üzerinde renkli, plastik baskı olan tişörtler, sağlığımızı tehlikeye atmaktadır.

Herhangi bir ürünü satın alırken kumaş ve malzeme bilgisine dikkat etmenizi öneririm. Kumaşların ham maddelerini öğrendiğinizde sağlığınız açısından daha bilinçli tercihler yapmanız mümkün. Bazı kumaş malzemelerinin verdiği zararlar ise şöyle:

Polyester

Polyester, yeryüzündeki tüm kumaşların içinde sağlığa en çok zararı olan kumaş türüdür. Naylon ve plastikten elde edilmektedir. Derinin hava almasını önlediği için çeşitli cilt hastalıklarına sebep olmaktadır.

Naylon

Kalıcı ve zararlı olan kimyasallar ile işlenen naylon, sağlık açısından zararlı olan kumaşlardandır. Petrolden yapılmaktadır.

Akrilik

Akrilik kumaşlar, teri iyi çekmediği için vücudun ısı dengesini bozmakta ve gribal enfeksiyonlara neden olmaktadır.

Aklınızda bulunması gereken diğer bilgiler

Ütü gerektirmeyen, leke tutmayan, buruşmayan her kumaş sağlığınızı olumsuz yönde etkilemektedir. Daima sağlığınız için iyi kumaşlar seçin. Pamuk, ipek, keten, kenevir, kaşmir ve yün doğal kumaşlardan bazılarıdır. Doğal kumaşlardan üretilen ürünleri satın almak maddi açıdan belki sizi zorlayabilir ancak bu tarz kumaşlardan üretilen ürünler daha sağlıklı ve uzun ömürlü olacağından, bu durumu geleceğiniz için bir yatırım olarak da düşünebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle, kendinize çok iyi bakın. 💚

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir