Şeylerin Hikayesi
Sürdürülebilir Yaşam

Sürdürülebilirlik Temalı Film Önerileri

Yeni bir blog yazısından daha hepinize merhaba! 💚 Geçtiğimiz günlerde, sade yaşam üzerine kitap tavsiyelerinden oluşan bir yazı hazırlamıştım sizin için. Bugün de film severler için sürdürülebilirlik, sade yaşam ve minimalizm temalı film önerilerinden oluşan bir yazı hazırladım. İlk film önerisiyle başlıyorum:

Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel

Kendilerini, eşyaların mutluluk getirdiğini varsayan Amerikan idealini reddetmeye adayan kişilerle yapılan röportajlar, daha azın aslında daha iyi olduğunu gösteriyor. Bu film, izleyenlere ‘’Az, çoktan fazladır.’’ dedirtiyor. Hepimiz alışveriş yapıyoruz. Kıyafetler, eşyalar satın alıyoruz. Ancak kaçı istek kaçı ihtiyaç, kimi zaman bu konuda kararsız kalabiliyor, aslında hiç ihtiyacımız olmayan şeyleri satın alabiliyoruz. Sonra bu satın aldığımız eşyalar, kıyafetler, yaşam alanlarımızda yığılıyor, kalabalık oluşturuyor. Hal böyle olunca da bu ürünlerin temizliğine, bakımına zaman ayırıyor, sonra da zamanımızın azlığından şikâyet ediyoruz. Yaşam alanlarımızdaki fazlalık, zihnimize de yük oluyor. Hayatımızı, eşyalarımıza ve kıyafetlerimize göre düzenliyoruz. Bir bakıma onların kölesi oluyoruz. Unutmamamız gerekir ki, onları satın almak için vakit ve para harcıyoruz. Ancak buna değer mi, işte o kısmı iyice düşünmek gerekir. 

Belgeselin iki temel minimalisti; Ryan NICODEMUS ve Joshua Fields MILLBURN birlikte minimal bir hayata geçmiş ve bu yaşam felsefesini Spotify’daki podcastleri, sitelerindeki yazıları ve yazdıkları kitapla insanlara anlatmaya çalışmışlardır. Günden güne daha da yaygınlaşan minimalizm akımı, ilk önce sanatta ve mimaride ortaya çıkan bir akım olsa da zamanla insan ilişkileri, eşyalar, kıyafetler ve kitaplar gibi pek çok konuda ilham kaynağı olmuştur. Yaşamın birçok alanında sadeliği benimsemek istiyorsanız, bu film size çok şey katacak.

Şeylerin Hikâyesi

Üretiminden satışına, kullanımına ve atılışına kadar geçen süre içinde hayatımızdaki her “şey” yakın çevremizi hatta uzaklardaki toplumları bile etkilemektedir ama çoğu zaman bunu fark etmeyiz. Orijinali İngilizce “Story of Stuff” olan “Şeylerin Hikayesi”, 2007 yılında Annie Leonard tarafından, tüm insanlığa üretim ve tüketim ekseninde hızlı ve etkili bir şekilde bilmemiz gereken gerçekleri eğlenceli ama bir o kadar da iğneleyici bir yöntemle anlatıyor. “Şey”lerin Hikayesi 20 dakika boyunca bize üretim ve tüketim ekseninde hızlı ama gerçekçi bir tur attırıyor. Ekolojik ve sosyal sorunlar arasındaki ilişkiyi gözler önüne sererken bizleri daha adil ve sürdürülebilir bir dünya yaratmaya çağırıyor. Şeylerin Hikayesi, size yalnızca bir şeyler öğretmekle kalmayacak, aynı zamanda güldürecek ve çevrenizdeki her “şey”e başka bir gözle, değişik bir açıdan bakmanızı sağlayacak.

Alışveriş yaparken daha bilinçli davranmak ve daha atıksız bir yaşam sürmek istiyorsanız, bu kısa filmi izleyebilirsiniz.

Sizin de sürdürülebilirlik, sade yaşam, minimalizm konulu film önerileriniz varsa yorum kısmında ya da sosyal medya sayfalarımdan benimle mutlaka paylaşın. Bir sonraki yazıda görüşünceye dek, kendinize çok iyi bakın. 💙

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

2 Yorum

  • Selim Çalışkan

    Petrol bağımlılığıyla ilgili Life At The End Of Empire belgeselini herkes izlemeli. İngilizcesi olmayanlar Petrolün Tükenişi’ni (Crude Awakening) YT’da izleyebilir, Türkçe altyazılı. Sürdürülemezliği bilmeliyiz ki sürdürülebilirliğe neden ihtiyacımız olduğunu anlayalım.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir