Sürdürülebilir Bir Yaşam İçin 4 Öneri
Sürdürülebilir Yaşam

Sürdürülebilir Bir Yaşam İçin 4 Öneri

Gelecek nesillere daha yaşanabilir ve temiz bir çevre bırakabilmek için yaşamınızda sürdürülebilirliği sağlamanız gerekmektedir. Bu yazımda, daha sürdürülebilir bir yaşam için neler yapabileceğiniz konusunda sizinle dört öneri paylaşacağım.

1- Giymediklerinizi satın.

Hem sürdürülebilirliğe hem de bütçenize katkıda bulunmak için giymediklerinizi satarak değerlendirebilirsiniz. Giymediğiniz kıyafetleriniz dolabınızda ve zihninizde boşuna yer kaplamasın. Bunun yerine giymediğiniz kıyafetlerinizi satarak insanların ihtiyaçlarını ikinci el olarak karşılamasına olanak sağlar, paylaşım kültürünü de pekiştirmiş olursunuz.

2- İkinci el alışveriş yapın.

İhtiyaçlarınızı ikinci el karşılayarak hem bütçenize katkı sağlamış olursunuz hem de doğal kaynaklarımızın aşırı tüketimini engellemiş olursunuz. Hepimizin bildiği üzere tekstil atıklarının dünyamızı kirlettiği bir gerçek.

Hızlı tüketim alışkanlıklarımız doğal kaynaklarımızın günden güne yok olmasına sebep oluyor. Eğer toplum olarak bunun bir önlemini almazsak gelecekte çevremiz tehlike altında kalabilir. Modaya ayak uydurmak isterken satın aldığımız yüzlerce kıyafetin hem kendimize hem de çevremize verdiği zararları düşünürsek dünyamızın yıllar sonra geleceği nokta pek de iç açıcı gözükmüyor.

Dünyayı tekstil atıklarından korumak için herhangi bir ihtiyacınız olduğunda sıfırını almadan önce ikinci el alternatiflere bir göz atabilirsiniz.

3- Tek kullanımlık ürünleri bırakmayı deneyin.

Plastik ya da karton bardak kullanımı, sürdürülebilir bir seçenek değildir. Aynı zamanda, plastik ve karton bardaklar, çevre kirliliğinin oluşmasına neden olmaktadır. Bunun yerine kendi kupanızı, bardağınızı ya da termosunuzu edinebilirsiniz. Bununla birlikte, plastik yerine cam seçeneklere yönelebilirsiniz. Daha az atık çıkarmak için çayınızı, çorbanızı, kahvenizi kendi bardağınızda içmeniz çevremiz açısından çok daha faydalı bir tercih olacaktır.

4- Araç kullanımını azaltın.

Gideceğiniz yere araba, otobüs ya da uçakla gitmek karbon ayak izinizi arttırır. Bunun yerine kısa mesafeler için yürümeyi, bisiklete binmeyi tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda eğer kendi aracınız varsa ve araç kullanıyorsanız arkadaşlarınızı gidecek oldukları yere bırakabilirsiniz. Böylelikle hem karbon salınımını azaltmış hem de insanlara iyilik yapmış olursunuz. Hem çevremiz hem de arkadaşlarınız için iyilik yapmış olmak size kendinizi fazlasıyla iyi hissettirecektir.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir