4 Adımda Dağınıklıktan Kurtulun
Sürdürülebilir Yaşam

4 Adımda Dağınıklıktan Kurtulun

Yeni bir yazıdan herkese merhabalar. Bugünkü yazımda sizinle dağınıklıktan nasıl kurtulabileceğiniz konusunda bazı öneriler paylaşacağım. Eğer yaşam alanınızda ve hayatınızda bir düzen oluşturmak ve bu düzeni korumak istiyorsanız bu yazının sizin için son derece faydalı olacağına inanıyorum. Öyleyse hazırsanız dağınıklıktan kurtulmanın yollarına beraber bakalım:

1- Eşyalarınızı azaltın.

Dağınıklıktan hemen kurtulmanızı sağlayacak en etkili yöntem; eşyalarınızı azaltmaktır. Sizin için hiçbir işlevi olmayan ve yaşam alanlarınızda yalnızca tek görevi gereksiz yer kaplamak olan eşyalarınızı gözden çıkarın. İşe yaramayan eşyaları gözden çıkardığınızda bu eşyalarınızı hem satarak değerlendirebilirsiniz hem de bağışlayabilirsiniz. Bu konuda tercih tamamen size kalmış. Onları yeniden kullanıma kazandırma konusunda dilediğiniz yöntemi seçebilirsiniz. Burada amacınız; işlevi olan eşyaları daha çok kullanılabilir hale getirmek ve daha görünür kılmak olmalı.

2- Kıyafetlerinizi azaltın.

Gardırobunuz eğer sürekli dağınık bir halde ise bunun sebebi; giymediğiniz kıyafetlerinizin boşuna dolabınızda yer kaplamasıdır. Daha işlevsel bir gardırop için giymediğiniz kıyafetlerinizi gözden çıkarmalı ve onları yeniden kullanıma kazandırmalısınız. Gardırobunuzda ‘’Bir gün giyerim’’ diyerek beklettiğiniz ancak hiç giymediğiniz kıyafetleriniz hem gardırobunuz hem de zihniniz için yüktür. Gardırobunuzdaki dağınıklığı önlemek için uzun zamandır giymediğiniz ve bir daha giymeyi düşünmediğiniz, size büyük ya da küçük gelen, vücudunuza tam oturmayan, sizi yansıtmadığını düşündüğünüz, tarzınıza uymayan, giydiğinizde kendinizi iyi hissetmediğiniz tüm kıyafetlerinizi eleyin, gözden çıkarın ve ferahlayın. Bu kıyafetlerinizi elediğinizde geriye en çok giydiğiniz ve giymekten keyif aldığınız kıyafetleriniz kalacak. Böylelikle daha sade, ferah ve işlevsel bir gardırop oluşturmuş olacaksınız. Aynı zamanda dağınıklığı önleyeceksiniz.

3- Kitaplarınızı azaltın.

Kütüphanenizde kitaplarınız tıklım tıkış bir şekilde dizili mi duruyor? Kitaplarınızın daha derli toplu durması ve dağılmaması için artık okumayacağınız kitaplarınızı gözden çıkarmalı, başka okuyucularla paylaşmalısınız. Unutmayın Yunus Emre’nin de dediği gibi biriktirdiğiniz değil paylaştığınız sizindir.

4- Düzenleyin.

Odanızı, gardırobunuzu, kütüphanenizi, çalışma masanızı kısacası tüm yaşam alanlarınızı daha düzenli tutmak ve dağınıklığı önlemek için işlevi olmayan hiçbir eşyayı yaşam alanlarınızda tutmayın. Alışverişe çıktığınızda, herhangi bir ürün satın almak istediğinizde o ürünün sizin için istek mi yoksa ihtiyaç mı olduğuna doğru karar verin ve alışverişlerinizi ihtiyaçlarınız doğrultusunda yapmaya özen gösterin. Sizin için işlevi olan eşya ve kıyafetlerinizi düzenlemek için dolap içi raf düzenleyicilerden faydalanabilirsiniz.

Ufak bir not: Fazla olan ancak hala kullanılabilir durumda olan gözden çıkardığınız kıyafetlerinizi aşağıdaki kurumlara bağışlayabilirsiniz:

Türk Kızılayı

LÖSEV

Türkiye Yardım Sevenler Derneği

Bununla birlikte, fazlalık olan kıyafetlerinizi tekstil kumbaralarına da bırakabilir, dönüşüme katkı sağlayabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle, sade ve mutlu kalın. 💚

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.