Bütçenizi Korumanız İçin 3 Yol
Sürdürülebilir Yaşam

Bütçenizi Korumanızın 3 Kolay Yolu

Tasarruf etmek, hem bütçemiz açısından hem de çevremiz açısından faydalı bir alışkanlıktır. Eğer siz de bütçenizi kontrol altında tutmak, harcamalarınızı kısmak, hayallerinizi gerçekleştirmek ve para biriktirmek için tasarruf yapma alışkanlığı kazanmak isterseniz, sizin için hazırlamış olduğum bu yazıdan ilham alabilirsiniz. Siz de bütçenizi korumak için bu 3 yolu takip edebilirsiniz:

1- Yeniden kullanın, tamir edin, takas yapın.

Herhangi bir kıyafetinizden sıkıldığınızda onu hemen elden çıkarmak yerine farklı kombinler deneyerek yeniden kullanıma kazandırabilirsiniz. Bununla birlikte, eskiyen tişörtlerinizden bez çanta yapabilir, plastik poşet kullanımını azaltabilirsiniz. Düğmesi kopan bir gömleğinize yeni bir düğme dikebilir, sökülen kumaşları dikerek onarabilirsiniz. Ayrıca yırtılan kıyafetlerinizi terziye götürebilir, tamir ettirebilirsiniz. Arkadaşlarınızla ya da akrabalarınızla kıyafet değiş tokuşu yapabilirsiniz. Böylelikle kıyafet harcamalarınızı minimize etmiş olursunuz.

2- İndirimleri, kampanyaları takip edin.

Bütçenizi korumak için yapmanız gerekenlerden biri de indirimleri ve kampanyaları takip etmektir. Kıyafet ihtiyaçlarınızı sezon başında değil de sezon sonunda alırsanız daha az para ödeyerek alışveriş yapmış olursunuz. Çünkü markalar genellikle sezon sonunda ürünlerini indirimli fiyattan satarak elden çıkarırlar. Bu açıdan, herhangi bir kıyafet ihtiyacınız olduğunda indirim olmasını bekleyebilirsiniz.

3- İkinci el kullanımını yaygınlaştırın.

Herhangi bir kıyafet, çanta, ayakkabı ya da aksesuar ihtiyacınız olursa bunu sıfır olarak karşılamak yerine ikinci el giyime bakabilirsiniz. İkinci el alışveriş, hem bütçenizi korur hem de doğamız için olumlu etki yaratır. Bu yüzden siz de ihtiyaçlarınızı ikinci el olarak karşılayabilir, hem bütçenizin hem de doğanın korunmasına katkıda bulunabilirsiniz. İkinci el alışveriş, tasarruf yapmanıza ve para biriktirip geleceğinize yatırım yapmanıza da katkı sağlamaktadır. İhtiyaçlarınızı ikinci el karşılayabileceğiniz gibi giymediğiniz ürünlerinizi satışa çıkararak bütçenize ufak tefek gelirler de sağlayabilirsiniz. Başkasının ihtiyacını ikinci el olarak karşılamasına olanak sağlamak dayanışma kültürü açısından da son derece önem taşır. Bu açıdan siz de ikinci el kullanımının yaygınlaşması için katkı sağlayabilir, tasarruf yapabilir, bütçenizi kontrol altında tutabilirsiniz.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir