Atıklarınızı Azaltmanın 3 Yolu
Sürdürülebilir Yaşam

Atıklarınızı Azaltmanın 3 Yolu

Yepyeni bir yazıdan daha herkese merhabalar. Bugünkü yazımda sizin için atıklarınızı nasıl azaltabileceğiniz konusunda bilgiler paylaşacağım. Birçoğumuz market, kıyafet vb. alışverişi yapıyoruz. Kimi zaman ambalajlı ürünler satın alıyoruz ve bu yüzden atık çıkarıyoruz. Daha az atıklı bir yaşama geçmek için siz de bu yazımda bahsedeceğim alışkanlıkları edinebilirsiniz:

1- Plastik poşet kullanımını azaltın.

Kıyafet ya da market alışverişlerinizde poşet kullanmak yerine bez çantaları tercih edebilirsiniz. Böylelikle plastik poşet kullanımını bırakabilir ya da en aza indirgeyebilirsiniz. Eğer yanınızda bez çanta yoksa ve satın aldığınız eşya ya da kıyafet günlük çantanızın boyutlarına uygunsa satın aldığınız ürünleri çantanıza da koyabilirsiniz. Bez çantanın yanı sıra file torbalar da atıksız bir yaşam için güzel bir alternatif olabilir. Poşet kullanımında daima çevre dostu, alternatif bir yöntem arayabilirsiniz.

2- Karton bardaklar yerine kişiye özel kupalar tercih edin.

Gerek iş hayatında gerek okulda, karton ya da plastik bardak kullanımı yaygındır. Ancak bu alışkanlık maalesef çevremize ve doğaya zarar vermektedir. Çünkü kahvenizi ya da çayınızı karton bardakta içmeniz, sizin ”Kullan-at” tarzı bir yaşamı benimsemenize neden olabilir. Bu sebeple, çevreye zarar vermeyen alternatiflere yönelmeniz daha faydalı bir davranış olacaktır. Herhangi bir kafeye gittiğinizde çayınızı karton bardakta değil de kupa bardakta içmeyi tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte, kendinize özgü bir termos satın alarak dışarıda içtiğiniz çay ve kahve miktarını da azaltabilirsiniz.

3- Giyim ve eşya ihtiyaçlarınızı ikinci el karşılayın.

Dünyada çevreyi en çok kirleten atıklar sıralamasında tekstil atıkları ikinci sırada yer almaktadır. Bir ürünü sırf indirime girdiği için satın almak hem bütçenize zarar verir hem de gardırobunuzu kalabalıklaştırır. Bir kıyafeti ya da eşyayı bütçemize uygun bulduğumuzda hemen onu satın almak isteyebiliriz. Ancak şunları kendimize sormamız gerekir: Bu ürüne gerçekten ihtiyacım var mı, tarzıma uygun bir ürün mü, ikinci elden karşılayabilir miyim? Eğer satın almayı düşündüğünüz ürün sizin için bir ihtiyacı karşılamıyorsa yapacağınız alışveriş ihtiyaç değil istek alışverişidir. İhtiyaçlarınız doğrultusunda değil de istekleriniz doğrultusunda alışveriş yaptığınızda satın aldığınız ürünler sizin için fazlalık haline gelecektir. Bu durumda sizin için fazlalık haline gelen ürün evinizde boşuna yer kaplayacaktır ve üzerinizde baskı oluşmasına neden olacaktır. Gereksiz eşyanın ve kıyafetin yarattığı stresten kurtulmanız için alışverişlerinizi ihtiyaçlarınız doğrultusunda yapabilir, kullanmadığınız eşya ve kıyafetleri satarak, bağışlayarak ikinci el kullanımını teşvik edebilirsiniz. Giyim ihtiyacınızı ikinci el karşılayarak, doğal kaynaklarımızın aşırı tüketimini engeller, kıyafetlerin kullanım ömrünü uzattığınız için de çevreye atık çıkarmamış olursunuz.

Daha az atıklı bir yaşam için bu yazımda sizinle naçizane önerilerimi paylaştım. Sizler atıklarınızı azaltmak için neler yapıyorsunuz, yorum kısmında ya da sosyal medya sayfalarımdan benimle de mutlaka paylaşın. 💚 Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle, sade ve mutlu kalın.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir