Lauren Singer
Sürdürülebilir Yaşam

Sıfır Atık Yaşam Öncüleri : Bea Johnson ve Lauren Singer

Sürdürülebilir yaşam konulu yeni bir makaleden herkese merhabalar. Bu yazımda size, atıklarınızı azaltmanız ve daha sürdürülebilir bir yaşam sürmeniz için ilham alabileceğiniz örnek insanlardan bahsedeceğim.

Bea Johnson  

Bea Johnson, dünyada sıfır atık projesinin öncüsüdür. Aynı zamanda ‘’Sıfır Atık Ev’’ isimli kitabın yazarıdır. Bea Johnson ve ailesi, 2008’den bu yana çöpleri günlük hayatlarından çıkardılar. Yıllık atıkları ise bir litrelik kavanozda. Bea; daha basit yaşayarak ve atıklarını azaltarak, sürdürülebilir yaşam konusunda tüm dünyaya başarılı bir örnek olmuştur. Sıfır atığın iyi, daha sağlıklı olabileceğini, zaman ve para tasarrufu sağlayabileceğini açıklamalarında vurgulayan Bea; sıfır atık yaşam için 5 kural uyguluyor: 

Reddet, azalt, yeniden kullan, dönüştür ve gübrele.

Bea Johnson, bu 5 kural sayesinde atıklarını ve harcamalarını azaltıyor, hayatını daha sade bir hale getiriyor. Daha sade ve sürdürülebilir bir yaşam seçtiği için kendisine ve ailesine daha çok zaman ayırdığını dile getiriyor.

Bea Johnson’ın uyguladığı kurallara daha detaylı olarak bakacak olursak;

 
1. Kural: Hayır demeyi öğrenmek.

2. Kural: Kullanmadığınız ürünleri almamak, daha çok ikinci el ürünleri tercih etmek. 

3. Kural: Yeniden kullanmak ve hemen elden çıkartmamak. Kâğıt peçete yerine kumaş peçeteleri tercih edebiliriz.

4. Kural: Geri dönüşüm. Eğer bir şeyi reddedemiyorsak o zaman geri dönüşümünü sağlamalıyız. 

5. Kural: Elimizde bir atık varsa onu çürütmeliyiz, doğa ile yok etmeliyiz.

Lauren Singer

New York Üniversitesi’nde okuyan Lauren Singer, üniversitedeki dördüncü yılında etrafındakilerin her gün plastik çanta ve kutularda öğle yemeği getirdiğini ve sonrasında geri dönüştürmek yerine öylece çöpe attıklarını görüp kızıyor. Sonrasında bir gece akşam yemeği hazırlamak üzere buzdolabını açtığında marullardan tutun da haşlanmış pirinçlere kadar her şeyin plastikle kaplı olduğunu fark etti. Sonra kendi kendine, doğal olmayan hiçbir şeyi kullanmama kararı aldı. 

Lauren Singer, 4 yıl boyunca sadece bir kavanoz çöp çıkardığını söylüyor. Singer sıfır atık mantığını ise şöyle işletiyor; “Plastik bardak yerine tahta olanını kullanın, şampuan yerine kalıp sabun kullanın, kâğıttan olmayan peçete kullanın, pipet kullanmayın” diyor. 

Daha atıksız bir yaşam için siz de Bea Johnson ve Lauren Singer’ı örnek alabilir, onların çalışmalarından ilham alabilirsiniz. Tek kullanımlık ürünleri satın almayı bırakabilir, plastik kullanımını reddedebilir, kendi temizlik ve kişisel bakım ürünlerinizi yapabilir, ihtiyaçlarınızı ikinci el olarak karşılayabilir, karbon ayak izinizi düşürmek amacıyla bir yerden bir yere gitmek için yürüyebilir, bisiklete binebilir ya da şahsi araç kullanımından önce toplu taşımaya binmeyi düşünebilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, kendinize çok iyi bakın. 💚

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.