kilo vermeye yardımcı çaylar
Sürdürülebilir Yaşam

Kilo Vermeye Yardımcı 5 Çay

Yeni bir yazıdan herkese merhabalar. Öncelikle Ramazan Bayramı’nızı kutluyorum, bu bayramın hepimize sağlık, sıhhat ve mutluluk getirmesini diliyorum. Bugünkü yazıyı, zayıflamaya yardımcı olan çaylar üzerine hazırlamak istedim. Fakat yalnızca bu çayları içip zayıflayacağınızı düşünürseniz yanılırsınız. Biraz sonra sayacağım çayları, destekleyici olarak görmelisiniz. Sağlıklı beslenme ve düzenli spor ile bu çayları da içerseniz kilo vermeyi hızlandırabilirsiniz.

1- Yeşil Çay

Listenin başköşesine yeşil çayı koymak istedim. Çünkü yeşil çay diğer içtiğim bitki çaylarına göre olumlu etkisini daha çok gösteriyor. Bu yüzden çoğunlukla yemekten sonra yeşil çay içmeye özen gösteriyorum. Hem zayıflamak hem de formunuzu korumanız için siz de düzenli olarak yeşil çay içebilirsiniz. Tabii ki içine şeker atmayacaksınız. Belki biraz limon sıkabilirsiniz. Yeşil çay yağ yakımını hızlandırır ve metabolizma hızını artırır. Ayrıca ödemin vücuttan atılmasını sağlar.

2- Tarçın Çayı

Tarçın çayının en güzel etkisi bence tatlı yeme ihtiyacını bastırması. Şekerli bir tadı olduğu için ne zaman tarçın çayı içsem hem tatlı yeme ihtiyacımı bastırır hem de iştahımı kapatırdı. Tarçın çayı; kan şekerini sabit tutar ve yağ yakımını hızlandırır.

3- Kuşburnu Çayı

Çocukluğumdan beri severek içtiğim çaylardan biridir kuşburnu çayı. Hem rengini hem de mayhoş tadını çok seviyorum. Ne zaman kuşburnu çayı içsem çocukluğumu hatırlattığından mıdır nedir bir mutluluk gelir bana. Zayıflamaya yardımcı bir çay oluşu da onu vazgeçilmez kılıyor. Kuşburnu çayı; vücuttan fazla tuzun ve suyun atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırır.

4- Yabanmersini Çayı

Yabanmersini de çocukluğumun meyvelerinden. Trabzon’da olduğumuzda yazları yaylaya çıkardık ve ormandan geçerken yabanmersini toplardık. Sonra topladığımız yabanmersinlerinden komposto, marmelat ve reçel yapardık. Bu yüzden yabanmersini hep sevdiğim bir meyve oldu. Tane tane yemeyi çok sevdiğim gibi çayını içmeyi de çok severim. Onun da hafif mayhoş bir tadı var. Yabanmersini çayı; kan şekerini dengeliyor ve antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki toksinlerden arınmamızı sağlıyor.

5- Zencefil Çayı

Kış aylarının vazgeçilmez çayı. Geçtiğimiz kış aylarında neredeyse her gün limonlu zencefil çayı içtim. Zencefil çayı, özellikle grip olduğum zamanlarda kendimi daha dinç hissetmemi sağlıyordu. Boğazımı hafiften yakan tadını seviyorum. Bir de zencefil çayı mide bulantısıyla öksürüğe de çok iyi geliyor. Zencefil; doğal ve sağlıklı bir yağ yakıcıdır. Aynı zamanda zencefil çayı, içtiğinizde vücudunuzda bir sıcaklık oluşmasını sağlar. Metabolizmayı hızlandırdığı ve sindirim sistemini hızlı bir şekilde çalıştırdığı için siz de zencefil çayını içebilirsiniz.

Umuyorum, bu yazım sizin için faydalı olmuştur. Eğer yazımın size bir katkısı olduysa, yorum kısmında görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

Beni sosyal medya sayfalarımda da takip edebilirsiniz. İletişimde kalmak dileğiyle.

Facebook Twitter Instagram Instagram Blog Tumblr

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir