öz güven
Deneyim,  Kişilerarası İletişim,  Kişisel Gelişim

Öz Güven Nasıl Kazanılır?

Yepyeni bir yazıdan herkese merhabalar.

Bugünkü yazımda; sizin için öz güven konusunu seçmek istedim. Çünkü uzun zamandır, kişisel gelişim ve kişilerarası iletişim kategorilerinde pek yazı paylaşmıyordum. Bu konu, çoktandır aklımdaydı. Bu nedenle, bugünün konusu ”Öz güven” olsun istedim.

Öz güven doğuştan kazanılmaz. Diğer beceriler gibi öğrenilebilir ve geliştirilebilir.

Öz güven; insanın kendine olan güvenme duygusudur. Kişinin kendine ve yeteneklerine olan inancı, kişinin kendisiyle barışık olması, öz güven tanımlarına dahil edilebilir.

Eğer öz güveniniz yüksek olursa; hem toplumsal hayatta hem de çalışma hayatında, daha başarılı bir birey olursunuz.

Aynı zamanda, bir şeyi yapmak istemediğinizde ”Hayır diyebilme beceriniz” gelişmiş olur.

Öz güveniniz yüksek olduğunda, insanlar size ihtiyacınız olmayan ürünleri satamazlar. Kolay kolay manipüle edilmezsiniz.

İşte, öz güven kazanmanın yöntemleri:

1- Dik durun. Öz güvenli, kendinden emin bir duruş sergileyin. Duruşunuzu düzeltirseniz, etrafınızdaki insanlara da olumlu mesajlar yaymış olursunuz. Omuzlarınızı ve omurganızı dik tutun.

Sık yapılan beden dili hataları için buraya tıklayıp detaylı bilgi edinebilirsiniz.

2- İnsanlarla konuşurken göz teması kurmaya özen gösterin. Gülümsemeyi ihmal etmeyin. Gülümsemek; hem size kendinizi iyi hissettirir hem de başkalarının kendisini iyi hissetmesini sağlar.

Karşınızdaki kişiyle konuşurken, ona duyduğunuz saygıyı göstermek ve sohbetinizin kalitesini artırmak için göz temasını ölçülü bir şekilde sürdürün. Bu sayede, hem daha sempatik hem de güvenilir görünürsünüz.

3- Giyiminize özen gösterin. Temiz, vücudunuzla uyumlu ve giydiğinizde kendinizi rahat hissedeceğiniz kıyafetler seçmek, size kendinizi daha iyi hissettirecektir. Bu da dışarıya fazlasıyla yansıyacaktır.

Kıyafetlerinizde seçtiğiniz renkler de, insanlarla daha açık ve etkili bir iletişim kurma noktasında, önemli rol oynamaktadır.

İletişimde renklerin etkisiyle ilgili detaylı bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

4- Yeteneklerinizi ve başarılarınızı tanımlayın. Her insanın yetenekli olduğu bir yönü vardır. Yeteneklerinizin olduğu alanları belirleyin ve kendinizi başarılı hissettiğiniz özelliklerinizin farkında olun.

Kendinizi ifade edeceğiniz bir yol bulmaya çalışın. Müzik, resim ya da spor… Hangi alanda kendinizi yeterli buluyorsanız o alanda kendinizi geliştirmeye çalışın. Örneğin; spor yaparken kendinizi iyi hissediyorsanız bu alanda kendinizi geliştirip başarılı bir fitness antrenörü olabilirsiniz. İyi yazı yazdığınıza inanıyorsanız, yazarlık eğitimi alabilir, meslek seçiminizi bu doğrultuda şekillendirebilirsiniz.

5- Mükemmelliyetçi olmayın. Hiç kimse mükemmel değildir. Her insanın zayıf olduğu noktalar vardır. Kimse kusursuz değildir. Hepimiz insanız ve elbette hepimizin hataları var. Mühim olan; hatalarımızdan ders çıkarmak ve yolumuza kendimize olan güvenimizle ve inancımızla devam edebilmektir.

6- Kendinizi iyi hissetmenizi engelleyen ve kendinize olan güveninizi sarsan durumların farkında olun. Bu durumun üstesinden gelmek için dilerseniz bunları güvendiğiniz kişilerle dilerseniz de bir uzmanla paylaşın.

Kendinize olan güveninizi yitirmenize neler neden oluyor? Günümüzde hem sosyal medyada hem de geleneksel medyada, bir manipülasyon söz konusu. Geçmiş yıllara kıyasla, günümüzde estetik uygulamalar son derece artış gösterdi. Bunun sebebi; sosyal medya kullanımının artması ve kişilerin kabul görme konusunda duydukları endişeler.

Kimse yalnızca dış görünüşten ibaret değil. İnsanların yaşadığı akne, fazla kilo vb. problemler, onların toplumsal hayattan dışlanmasına neden olmamalı. Bu doğrultuda, manipülasyona uğramamak ve benlik saygınızın zarar görmemesi için size naçizane şunları tavsiye edebilirim:

-Sadece dış görünüşünüzle ilgilenen insanlarla aranıza mesafe koyun. Hatta becerebiliyorsanız bu insanları hayatınızdan tamamen çıkarın.

-Size sürekli negatif hissettiren, siz olumlu duygular içinde olsanız bile kusurlarınızı arayan, eksiklerinizi kollayan insanlardan uzak durun. Hayatta hedeflerinize ulaşmak için ihtiyacınız olan motivasyonu korumaya çalışın. Çünkü bu motivasyonla ancak hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Benim sizinle paylaşmak istediğim, öz güven geliştirme yolları bunlardı. Siz nasıl öz güveninizi artırıyorsunuz, yorum kısmında benimle de paylaşırsanız çok mutlu olurum.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle, kendinize çok iyi bakın.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.