reşat nuri güntekin
Deneyim,  Kişisel Gelişim

“Hayır” diyebilmek…

”Biz, hayır demeyi, işim var demeyi, olmaz demeyi beceremeyen insanlarız. Yorgunluğumuz bitmez bizim.”

Reşat Nuri Güntekin

“Hayır” diyebilmek ve “sınırlarımızı koruyabilmek” şu dünyada yaşamımızı kolaylaştıran ve verimliliğimizi artıran iki önemli beceri. Ancak bu durum bazen zorlaşabiliyor ve bizi hiç de istemediğimiz sonuçlara götürebiliyor.

Hem günlük hayatta hem de sosyal medyada etki altında bırakılıyoruz. Elalem ne der diye düşünebiliyor, başkaları üzülmesin diye kendimizi üzüyor, kendimizden taviz veriyoruz. Aman ağzımızın tadı bozulmasın, darılmaca gücenmece olmasın diyerek aslında kişiliğimizi zedeleyen pek çok duruma göz yumabiliyoruz. Bu da beraberinde ruhsal yorgunluğu getiriyor.

Bunun önüne geçmek için şöyle bir yol izleyebilirsiniz; bir şey size kendinizi iyi hissettirmiyorsa yapmayın, almayın, giymeyin ve yemeyin.

Sevmediğiniz bir işi yapmayın. Sevgi ve saygı görmediğiniz, dinlenmediğiniz ve dikkate alınmadığınız bir yerde bulunmayın. Hayat, zorbalıklara katlanılmayacak kadar kısa ve kıymetli. “Sosyal mesafeyi” ruhen de koruyabilmek dileğiyle.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

2 Yorum

 • Duo Diyet

  Son paragraf harika bir özet olmuş; evet hayat, zorbalıklara katlanılmayacak kadar kısa ve kıymetli. O yüzden gerektiğinde çekinmeden hayır diyebilmek gerek…

  • Ebru Bektaşoğlu

   Çok teşekkür ederim.

   ”Hayır” diyebilmek cesaret istiyor. Bence huzurlu ve verimli bir yaşamın ilk koşullarından biri de hayır diyebilmeyi öğrenmektir.

   Sevgilerimle,
   sağlıkla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir