detoks
Sürdürülebilir Yaşam

Gardırop Detoksu Nedir?

Yeni bir yazıdan merhabalar. Corona virüsüne karşı önlem alma amaçlı pek çoğumuz zamanımızı evde geçiriyoruz. Hal böyle olunca evde zamanımızı verimli geçirmenin yollarını arıyoruz. Kimimiz daha çok kitap okuyor, müzik dinliyor, dizi izliyor, egzersiz yapıyor kimimiz de hobilerine vakit ayırıyor. Daha çok evde olduğumuz şu dönemde sizin için faydalı olabilecek bir konudan bahsetmek istiyorum size. Konumuz; gardırop detoksu.

Detoks; kelime anlamı olarak vücudumuzu zararlı maddelerden arındırmak anlamına gelir. Çeşitli hastalıklardan korunmak, kendimizi daha zinde hissetmek ve enerjimizi yüksek tutmak için detoks yapmak sağlığımız açısından önem taşır. Detoks denildiğinde aklımıza yalnızca bedenen arınmak gelmemeli. Son birkaç yılda popülerleşen gardırop detoksu ile tıpkı vücudunuzu zararlı maddelerden arındırdığınız gibi yaşam alanlarınızı ve zihninizi de arındırabilirsiniz. Peki, nasıl olacak bu gardırop detoksu? Gelin, ayrıntılara beraber bakalım.

Gardırop detoksu; gardırobunuzu hafifletmektir. Hiç giymediğiniz ya da birkaç kez giydiğiniz kıyafetlerinizi gardırobunuzdan çıkarabilir, gardırobunuzu daha işlevsel hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda ihtiyacınız olmayan ve tarzınıza uymayan hiçbir kıyafeti satın almayarak gardırobunuzun sadeliğini ve düzenini koruyabilirsiniz. Gardırop detoksu ile daha az kıyafet alışverişi yaptığınızı ve bütçenizi kontrol altında tuttuğunuzu göreceksiniz. Gardırop detoksu yapmak neyi beğenip neyi beğenmediğinizi görmenizi sağlayacak ve tarzınızı yeniden belirlemenize yardımcı olacak.

Gardırobunuzdan çıkarmanız gereken kıyafetleri şöyle sıralayabilirim:

1- Son 6 ay içerisinde giymediğiniz kıyafetleriniz

Bir kıyafeti uzun bir süredir giymiyorsanız muhtemelen bir daha giymezsiniz. Son 6 ay ya da daha uzun bir süredir giymediğiniz kıyafetlerinizi gardırobunuzdan çıkarın.

2- Zayıflayınca giyerim dediğiniz kıyafetleriniz

Hiçbir kıyafeti zayıflayınca giyerim diyerek ne gardırobunuzda tutun ne de o kıyafete girebilmek için kendinizi gerin. Olduğunuz bedenle barışın ve bedeninize tam oturan kıyafetler giymeyi tercih edin. Size tam olmayan kıyafetleri gardırobunuzdan çıkarın.

3- Size büyük ya da küçük gelen kıyafetleriniz

Vücudunuza tam oturmayan kıyafetlerinizi gardırobunuzdan çıkarın. Ben zayıfladığımda, bana bol gelen bazı kıyafetlerimi giymeye devam ettiğimde nasılsa kıyafet bol diyerek daha çok yemek yediğimi fark ediyordum ve bu bende şişkinliğe neden oluyordu. Bu yüzden siz de bedeninizle uyumlu kıyafetler giymeyi tercih edebilirsiniz.

4- Eskiyen, solan, sökülen, fermuarı bozulan ya da düğmesi kopan kıyafetleriniz

Fermuarı bozulan kıyafetlerinizi terziye götürüp tamir ettirebilirsiniz. Düğmesi kopan kıyafetlerinize yeni düğmeler dikebilirsiniz. Sökülen, yırtılan kıyafetlerinizi onarabilirsiniz. Ancak eğer kıyafetleriniz çok solmuş ve aşınmışsa, yenilenemeyecek düzeydeyse bu kıyafetlerinizi gardırobunuzdan çıkarın. Eskiyen tişörtlerinizi bez çanta yaparak değerlendirebilir, yeniden kullanıma kazandırabilirsiniz.

5- Tarzınıza uymayan kıyafetleriniz

Sırf indirimde görüp uygun fiyatlı diye satın aldığınız aslında sizinle uzaktan yakından alakası olmayan kıyafetlerinizi gardırobunuzdan çıkarın. Örneğin; leopar deseninden haz etmiyorsanız, gardırobunuzda leopar desenli bir elbise olmasına gerek yok, öyle değil mi?

Eveet, gardırop detoksunu bu maddeleri göz önünde bulundurarak siz de yapabilir, daha sade bir gardıroba kavuşabilirsiniz. Gardırobunuzdan çıkardığınız ve hala kullanılabilir durumda olan kıyafetlerinizi bağışlayabilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.