Minimalist Yaşam
Sürdürülebilir Yaşam

Minimalist Yaşam Size Ne Kazandırır?

Yepyeni bir yazıdan herkese merhabalar. Daha az tükettiğimiz, daha çok soluklandığımız, kendimize ve sevdiklerimize daha çok vakit ayırdığımız şu günlerde minimalist yaşamın faydaları üzerine sizin için bir yazı hazırlamak istedim. Minimalist yaşam felsefesi; azın çok olduğunu, azla yetinmenin mutluluk sağladığını vurgular. Minimalist bir yaşamı benimsediğinizde neler kazanabileceğinize şimdi hep birlikte bakalım.

Bütçe tasarrufu

Daha sade bir yaşam sürdüğünüzde daha az tüketme eğilimi gösterirsiniz. Minimalist yaşam felsefesi; az çoktan fazladır der. Minimalizmi benimseyerek siz de gereksiz alışverişlerin önüne geçebilirsiniz. Bu sayede bütçenizden tasarruf edersiniz.

Sahiden nefes alabildiğiniz alanlar

Minimalist yaşam felsefesiyle oluşturacağınız ev dekorasyonu size gerçekten nefes alabileceğiniz, ferahlayabileceğiniz alanlar yaratır. Minimalizme göre odanızdaki her eşyanın bir işlevi olmalı. İşlevi olmayan ve herhangi bir ihtiyacınızı karşılamayan eşyaları odanızdan çıkarmanız gerekir. Odanızda daha çok alan açılmasını istiyorsanız, hem kullanmadığınız eşyalarınızı hem de giymediğiniz kıyafetlerinizi elden çıkarabilirsiniz. Böylelikle odanız daha ferah ve huzurlu bir ortama dönüşür.

Daha temiz bir çevre

Tekstil sektörü, dünyamızı kirleten ikinci sektör. Sürekli satın alıp gardırobunuza tıkıştırdığınız kıyafetler hem gardırobunuz hem de zihniniz için fazlalıktır, yüktür. Kıyafetlerin üretiminde kullanılan kimyasal maddeler ve tekstil işçilerinin zorlu çalışma şartları göz önünde bulundurulduğunda, yaptığımız alışverişleri sorgulamamız gerektiğini düşünüyorum.

Gerçekten ihtiyacınız olanı mı satın alıyorsunuz yoksa sizde yaratılan sahte ihtiyaçların peşine mi düşüyorsunuz? Alışverişlerinizi istekleriniz doğrultusunda değil de ihtiyaçlarınız doğrultusunda yaparsanız aşırı tüketimin önüne geçip doğal kaynaklarımızın korunmasına yardımcı olursunuz. Böylelikle daha temiz ve yaşanabilir bir çevremiz olur.

İçinde yaşadığımız toplumu biz oluşturuyoruz. O yüzden her birey hem kendisi için hem de diğer insanlar için faydalı işlerle ne kadar meşgul olursa o kadar gelişim gösteririz. Şöyle bir bakalım, evimizde kendimizi karantinaya aldığımız günlerden beri gereksiz alışverişleri bıraktık. Hızlı tüketimi bir bakıma hep beraber durdurduk. Karantina süreciyle aslında özümüze, kendimize döndük. Artık daha az tüketiyoruz, daha çok kıymet biliyoruz. Minimalizm ve sade yaşamın özünde de aza kanaat etmek önem taşır. Sahiden nefes alabildiğiniz bir hayat için haydi siz de bugünden başlayın arınmaya.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, sağlıkla kalın.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

2 Yorum

 • Meczup Yazar

  Merhabalar. Açık yüreklilikle söylemeliyim ki minimalizm üzerine okuduğum en kapsamlı, en içten yazılardan birisini yazmışsın. Yüreğine sağlık. Hemde içinde bulunduğumuz bu durumdan ötürü evde daha çok vakit geçirdiğimiz için şuan tamda fırsat aslında minimalist bir yaşamı anlamak için. Etrafımızda bizi boğan onca şey varken daha azı ile nefes almalıyız. Bakış açımızı bu çerçeveden bakarak genişletmeliyiz. Eğer izlemediysen minimalizm ile ilgili çok iyi bir belgesel var tavsiye ederim. Tekrar kalemine, yüreğine sağlık. Saygılarımla. Vesselam…

  • Ebru Bektaşoğlu

   Merhabalar,

   İlginiz, yorumunuz ve öneriniz için size çok teşekkür ederim.

   Sağlıkla kalın. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.