kozmetik detoksu
Deneyim,  Kişisel Bakım,  Kozmetik,  Saç Bakımı,  Vegan

Bitirdiğim Ürünler ve Kozmetik Detoksu

Yeni yazıdan herkese selamlar! 🌸 Bu yazıda size geçtiğimiz hafta bitirdiğim iki üründen ve çöpe gönderdiğim yedi üründen bahsedeceğim. İnsan zamanının çoğunu evde geçirince bitirdiği ürünler de çoğunlukla temizlik ürünleri oluyor. Hazırsak başlayalım.

Life in Çam Terebentin Yağı

Çam terebentin yağının saça faydaları hakkında birçok yazı okumuştum. Bunun üzerine yanlış hatırlamıyorsam Gratis’ten bu yağı indirimli olarak 5 TL’ye satın aldım. Şampuanınızın içine dökerek bu yağı kullanabiliyorsunuz. Ben hem şampuanımın içerisine dökerek hem de saç kremimin içerisine damlatarak bu yağı kullandım ve bitirdim. Saçımda gözlemlediğim etkileri; parlaklık ve gürlük. Ürünün sevmediğim tek özelliği; kokusu. Başta kokusu güzel gibiydi ama keskin bir koku olduğundan sürekli kullanıma uygun olmadığına karar verdim. Koku, bir ürünü devamlı kullanabilmem için çok önemli. Bu açıdan maalesef bir daha satın almayı düşünmüyorum.

Eyüp Sabri Tuncer Zeytinyağlı Şampuan

Kokusuyla ve içeriğiyle beğenimi kazanan şampulardan biri. Vegan bir ürün ve paraben içermiyor. Hem kendiniz hem de aileniz için oldukça kullanışlı ve bereketli bir şampuan. Saçımda gözlemlediğim etkileri; parlaklık, yumuşaklık, kolay tarama ve hacim. Sürekli kullanıma uygun, temiz içerikli, vegan ve uygun fiyatlı bir şampuan arıyorsanız siz de bu şampuanı satın alabilirsiniz. Bu ürünü Bim ya da A101’de bulabilirsiniz. Fiyatı yanlış hatırlamıyorsam 16,90 TL idi.

Şimdi çöpe gönderdiğim ürünlere bakalım. İlki; Colgate Diş Fırçası

Yaklaşık iki ay kadar kullandım bu diş fırçasını. Hijyen amaçlı ben genellikle iki ya da üç ayda bir diş fırçamı değiştiririm. Fiyatı uygun, yumuşak kıllı bir diş fırçası arıyorsanız siz de bu fırçayı satın alabilirsiniz. Ben şu an Oral-B’nin şarjlı diş fırçasına geçiş yaptım. Eskiden Oral-B’nin pilli diş fırçasını kullanmıştım ve çok memnun kalmıştım. Şarjlısı inanın çok çok daha güzel. Dişleri çok güzel temizliyor ve pırıl pırıl yapıyor.

Bahsetmişken görselini de paylaşmak istedim. İhtiyacınız varsa belki siz de bakabilirsiniz bu ürüne.

Colgate diş fırçamın dışında altı tane kozmetik ürününü de çöpe atmak durumunda kaldım. Yaklaşık bir yıl önce çok ciddi bir kozmetik detoksu yapmıştım ve makyaj malzemelerimi azaltmıştım. Kullanmadığım ya da son kullanma tarihi geçen kozmetik ürünlerini gözden çıkarmıştım. Siz de makyaj malzemelerinizi azaltmak ve hafiflemek için kullanmadığınız kozmetik ürünlerini hayatınızdan çıkarabilirsiniz. Şu sıralar evdeyken sahip olduğum tüm kozmetik ürünlerini yeniden elden geçirdim ve aşağıdaki altı ürünü çöpe gönderdim.

Bunu siz de arada sırada yapabilirsiniz. Özellikle son kullanma tarihi geçen ürünleri artık kullanmamanız konusunda duyarlı olmanızı öneririm. Görseldeki ürünleri yorumlayacak olursam; her üç ojeyi de renk olarak çok severek kullanıyordum. Neredeyse yarısına kadar kullandım ancak bitiremeden çöp oldular maalesef. Wet n Wild ojenin de rengi çok hoştu, tek katta kapatıcılık sağlıyordu fakat fırçası kapağından çıktı ve kullanılamaz hale geldi. Givenchy rujları da severek kullandım. Renk tonu, yumuşaklık ve kalıcılık açısından harika rujlardı. Pastel kaş kalemini de maşallah dibine kadar kullanmışım ama hala gideri olmasına rağmen maalesef son kullanma tarihi geçtiğinden ve artık rengini eskisi kadar vermediğinden o da çöp oldu.

Kullanmadığınız makyaj malzemelerinizi azalttıktan sonra yapacağınız kozmetik alışverişlerinde önce ihtiyaçlarınızı belirleyip ardından alışveriş yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü ihtiyaçlarınızın dışına çıkıp ihtiyacınız olmayan makyaj malzemeleri satın aldığınızda, makyaj malzemelerinin yığına dönüşeceği ve pek çoğunun aslında tam olarak bitmeden çöpe gideceği bir gerçek. Elinizdeki makyaj malzemeleri bitmeden yenilerini satın almamaya özen gösterebilirsiniz. 💚

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, sağlıkla kalın. 🙏

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir