Reşat Nuri Güntekin - Çalıkuşu
Deneyim,  Kişisel Gelişim

Reşat Nuri Güntekin – Çalıkuşu Romanından Hafızama Kazınan 10 Alıntı

Ama ben her şeye rağmen, insanların gönüllerini kiraya çıkardığı bu çağda bir gönülün bir gönüle yeteceğine inanıyorum.

Üzülme Çalıkuşu, hiçbir şey kazanamadınsa, geçinmek, yaşamak ve tahammül etmek ne olduğunu da mı öğrenemedin? Bu az kazanç mı?

Daha o gün anlamıştım Feride; ben ömrümce seninle sınanacaktım. Çünkü insan daima en sevdiğiyle sınanır.

Ah, şu çocuk gözlerindeki minnet! Dünyada, bir parça iyilik edebilmekten daha güzel bir şey olmuyor.

İnsan, yaşadığı yerlerde beraber bulunduğu insanlara görünmez ince tellerle bağlanırmış; ayrılık vaktinde bu bağlar gerilmeye, kopan keman telleri gibi acı sesler çıkarmaya başlar, her birinin gönlümüzden kopup ayrılması, bir ayrı sızı uyandırırmış.

Sen, kurşunla vurulanları hiç işitmedin mi be hemşireciğim? Bazıları, vurulduklarının farkında bile olmazlar; üç beş adım koşarlar, kaçıp kurtuluyoruz sanırlar. Yara sıcakken acımaz, hemşireciğim. Hele bir kere soğumaya başlasın.

Dağlarda ismini bilmediğim bir ot yetişir. Feride, insan, onu daima koklarsa, bir zaman sonra kokusunu daha az duymaya başlar. Bunun ilacı, bir zaman kendini ondan mahrum etmektir.

Sevgi, şefkat denen şeyde ne mucizeler var Yarabbi!

Ben, başkaları gibi değildim. Çok sevindiğim, mesut olduğum vakit, duygularımı sözle anlatamam. Mutlaka karşımdakinin boynuna sarılmak, onu öpmek ve hırpalamak isterim.

Kapalı bir mahzende sızan bir ışık parçası, yıkık bir duvarın taşları arasında açmış sıska bir çiçek, her şeye rağmen bir varlık, bir tesellidir. 

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

12 Yorum

 • Fulya

  Çalıkuşu okuduğum en güzel romanlardan biridir ve bir erkek yazarın bir kadının duygularını bu kadar iyi anlatması, iç dünyasını bu kadar iyi anlaması beni çok etkilemişti. Kitapta pek çok sayfanın altını çizmiştim, arada hala açar okurum 🙂 Özellikle klasiklerin hakkını kısaltılmamış eski basım versiyonları veriyor bence, o yüzden klasikleri hep sahaflardan almaya çalışıyorum 🙂 Hatırlattığınız bu güzel alıntılar için teşekkürler ♥

  • Ebru Bektaşoğlu

   Merhabalar Fulya 🙂 Çalıkuşu romanını ben de ilk olarak lise yıllarımda okumuştum. Duygusal anlamda bana da dokunan ve bende yer edinen romanlardan biri olmuştur. Bu nedenle aklımda kalan alıntıları derlemek istemiştim. Vakit ayırıp okuduğun için ve yorumun için sana çok teşekkür ederim. Sevgilerimle. ♥

 • Kübra

  Ben de lise yıllarında okumuştum… Naif alıntılara göz atınca tekrar okumak istedim… Paylaşımınız için teşekkürler…

 • Rabia Serteli

  Merhaba Ebru hanım. Alıntıların hepsini değil ama çoğunu hatırladım. Teşekkürler. Sevgilerimle…

 • Onur

  Merhaba,
  Bloğuma iştirağinize binaen geldim, gördüm ve yazdıklarınızı okudum 🙂
  Benim için bu kitapta en çok iz bırakan alıntı ise: “İnsan, yaşadığı yerlerde beraber bulunduğu insanlara görünmez ince tellerle bağlanırmış; ayrılık vaktinde bu bağlar gerilmeye, kopan keman telleri gibi acı sesler çıkarmaya başlar, her birinin gönlümüzden kopup ayrılması, bir ayrı sızı uyandırırmış.” oldu.

  • Ebru Bektaşoğlu

   Merhabalar,

   Çok teşekkür ederim ilginiz ve yorumunuz için.

   Sağlıkla kalın, iyi çalışmalar dilerim. 🙂

 • Ahmet Aşkın

  Reşat Nuri Güntekin’in okuduğum kitaplarında nazar-ı dikkatimi celbedip altını çizdiğim iktibaslar, burdan hizanu yol olur… Edebiyat dünyasında, duyguları tahlil ve izahta onun gibi yetkin kalem ne kadar da az…

  Aynı yazarın kitabına ait alıntıları bloğumda paylaştım malumunuz fakat ben vaktimin yetersizliği sebebiyle spoiler olarak paylaştım fakat sizin paylaşımınız daha anlaşılır ve emeğe saygıya daha uygun… Ben de bir ara sadeleştirip paylaşmayı düşünüyorum iktibasları…

  Temiz ve güzel bir içerik okuduk… Emeğinize sağlık… Kolay gelsin…

  • Ebru Bektaşoğlu

   Ahmet Bey Merhabalar,

   İlginize ve yorumunuza çok teşekkür ederim.

   Çalışmalarınızda başarılar dilerim,
   sağlıkla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir