Deneyim,  Kişisel Bakım,  Saç Bakımı

Saç Gürleştirme Yöntemleri

Yepyeni bir haftadan ve yepyeni bir yazıdan herkese merhabalar.

Bugünkü yazımda; saç gürleştirme yöntemlerimi, sizinle paylaşacağım. Bu yazıda, daha önce uyguladığım ve saçlarımda olumlu etkisini gözlemlediğim, iki farklı saç gürleştirme yöntemini anlatacağım.

Kalın telli ve gür saçlara sahip olmanın, öncelikli olarak genetik aktarımdan kaynaklandığını, daha önce yazdığım saç konulu yazılarımda sizinle paylaşmıştım. Ancak bu konuda farklı yöntemler de deneyerek, saçlarınızı olduğundan daha gür ve hacimli hale getirebilirsiniz.

Bıttım Sabunu ile Saç Gürleştirme

Görsel alıntıdır.

İnternette daha önce yaptığım araştırmaların sonucunda, bıttım sabununun saç tellerini kalınlaştırdığına ve gürleştirdiğine dair yazılar okumuştum. Bunu deneyimlemek için birkaç ay boyunca, belirli aralıklarla saçlarımı bıttım sabunuyla yıkadım ve saçlarımdaki olumlu etkisini ben de gözlemledim. Belirli aralıklarla dedim çünkü birincisi; çoğu sabun gibi bıttım sabunu da, saç derisini güzelce temizlerken, saç tellerinde sertleşmeye neden olabiliyor. Bu durum da, duştan sonra nemli saçların zor taranmasına neden oluyor. İkinci olarak, sabunla saç yıkamak, saç boyasının akmasına neden oluyor. Bu nedenle, saçlarınızı eğer sabunla yıkayacaksanız, haftada bir yıkamaya özen gösterebilirsiniz. Bununla birlikte, duşta saçlarınızı yıkadıktan sonra, saç tellerinizi saç kremi ya da saç maskesiyle yumuşatabilir, kolayca taranmasını sağlayabilirsiniz.

Doğal yağlarla saça maske uygulamak

Zeytinyağı ve argan yağı, benim saçlarıma çok iyi gelen iki doğal yağ. Fakat bu yağlar da, saç boyasının akmasına neden olduğu için saçımdan boya akmaya başladığı zamanlarda, biraz sonra sizinle paylaşacağım saç maskesini saçlarıma nasıl uyguladığımı anlatacağım.

Az miktarda zeytin yağına, aynı miktarda argan yağı ekliyorum. Bu maskeyi, saçımın gövde ve uç kısımlarına uyguladığım için her iki yağı da çok az miktarda kullanmak, bana yetiyor. Siz doğal yağlarla saçınıza maske yapmak istiyorsanız, kendi saç uzunluğunuza ve yoğunluğunuza göre ölçüyü ayarlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta; her iki yağı da eşit miktarda, bir plastik kaba döküp (Ben genelde boya karıştırmak için kullandığım plastik kabı kullanıyorum) güzelce karıştırmak olacak.

Hazırladığınız doğal yağ karışımını, dilerseniz fırça yardımıyla dilerseniz parmaklarınızla, saçınıza sürebilirsiniz. Tabi elinize mutlaka eldiven takmanız gerekiyor. Bunu da atlamayayım. Bu maskeyi, saç derinize değdirmemeye özen göstermelisiniz. Saç diplerine değdirmeden, saçınızın gövde ve uç kısımlarına karışımı sürdükten sonra, yarım saat bekleyip, ardından saçlarınızı şampuanlayıp temizledikten sonra durulama gerektirmeyen bir saç bakım yağı ya da sıvı saç kremiyle saç tellerinizi nemlendirebilirsiniz.

Bu maskenin saçımdaki olumlu etkileri şöyle olmuştu:

Argan yağı satın alırken, mutlaka içeriğini kontrol etmenizi ve kimyasal içermeyen bir yağ satın almanızı tavsiye ederim. Satın aldığınız yağlar ne kadar kaliteli olursa, saç maskesinden alacağınız sonuç da o kadar güvenilir ve güzel olur.

Benim sizinle paylaşmak istediğim önerilerim bunlardı. Saça faydaları olan farklı yağlar da var. Hindistancevizi yağı, avokado yağı gibi. Ben daha çok argan yağını tercih ettiğim için benim saçıma faydalarını, bu yazımda paylaşmak istedim. Sizin de saçlarınıza uyguladığınız ve olumlu sonuç aldığınız farklı yağ maskeleri varsa mutlaka benimle Instagram‘dan paylaşın.

Bir başka yazıda görüşünceye dek, kendinize çok iyi bakın.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.