vadideki zambak
Deneyim,  Kişisel Gelişim

Kitap İnceleme: Honoré de Balzac – Vadideki Zambak

Yepyeni bir kitap inceleme yazısından herkese merhabalar.

Bugün sizinle birlikte, ”Vadideki Zambak” adlı romanı inceleyeceğiz. Ben bu romanı, dün akşam üzeri bitirdim ve yorumlarımı hemen bloğuma eklemek istedim. Balzac’ın en son, ”Otuzunda Kadın” adlı romanını bitirmiştim. En az ”Otuzunda Kadın” romanı kadar, keyif alarak okuduğum bir roman oldu Vadideki Zambak.

Son zamanlarda okuduğum en sürükleyici aşk romanı. Aslında romanın konusunu, aşkla sınırlandırmak istemiyorum. Çünkü bu kitapta, aşk teması etrafında gelişen pek çok olay var. Romanda aşk teması, başarılı bir şekilde işlenirken, gerek toplumsal hayatta gerek özel hayatta, daha iyi ilişkiler kurabilmeye ve insan ilişkilerinde iletişimin nasıl olması gerektiğine dair pek çok nasihat de var. Toplumda nasıl daha saygın, değer gören ve sözü dinlenen biri olunur sorusunun cevabına dair pek çok öğreti de bulabilirsiniz bu kitapta. Bu açıdan, içli içli okuduğum, duygusal bir aşk romanı olduğuna kanaat getirdiğim Vadideki Zambak, kadınerkek ilişkilerine dair içerdiği öğütlerle de beni şaşırtmayı başardı.

Kitap 304 sayfa fakat elinizden bırakmak istemeyeceğiniz kadar ilgi çekici bir konusu var ve oldukça sürükleyici bir roman. Bu açıdan, romanın nasıl başlayıp nasıl bittiğine inanamayacaksınız. Ben bu romanı, lise yıllarımdan hatırlıyorum. Fakat o zamanlar, uzun romanlar okumaktan pek hoşlanmadığım için bu kitabı bir türlü bitirememiştim. Şimdi keşke daha evvel okuyup bitirseymişim diyorum. Öyle hafızama kazınan, akılda kalıcı bir kitap oldu.

Romanda; evli bir kadına aşık olan Felix’in hikayesi anlatılıyor.

Vadideki Zambak romanının, Balzac’ın en sevilen ve en çok okunan romanlarından biri olmasının sebebi; en başta konusunun merak uyandırması, sonrasında romanın başarılı bir olay örgüsüne sahip olması ve aşk temasının okuyucuya yoğun olarak hissettirilmesi.

Honoré de Balzac

Dünyanın en ünlü aşk romanlarından biri olarak kabul edilen Vadideki Zambak romanı; realizim ve romantizm akımından etkilenerek yazılmıştır.

Romanda aşk teması; tüm derinliğiyle ve detaylarıyla okuyucuya yansıtılırken, dönemin toplumsal yapısı da okuyucuya tüm gerçekliğiyle aktarılır.

Romanın ana karakterlerinden Felix’in; aile hayatında yaşadığı zorluklar, hayatındaki devinimleri ve mutsuz bir evlilik hayatı yaşayan Henriette ile arasındaki ilişki, beni fazlasıyla etkilemeyi başardı. Uzun soluklu, sürükleyici ve çarpıcı bir aşk romanı okumak istiyorsanız, hiç vakit kaybetmeden Vadideki Zambak romanını okumaya başlayın derim.

Kitaptan aklıma kazınan alıntılar:

-Yaşamımda ilk kez, hiç kimseye hesap vermek zorunda kalmadan bir ağaç altında durabiliyor, keyfime göre ağır ya da yavaş yürüyebiliyordum.

-Ciğerlerime mutluluk yüklü bir hava çekiyordum.

-Çoğu mutsuz kişiler için yarın, anlamsız bir sözcüktür.

-Deha gibi aşkın da sezgileri vardır; bulanık bir biçimde, sertliğin, asık suratın, düşmanlığın, umutlarımı suya düşüreceğini görüyordum.

-Ne zaman mutlu olmuşsa bir kusur işlemiş gibi azarlanmıştı.

-Aşk kendisi olmayan her şeye nefret duyar.

-Aşırı güven saygıyı azaltır.

-Hiç kimsenin uydusu olmayın, yalnız kendi kendinize bağlı kalın.

-Yargılarsanız, yargılanırsınız.

-İçli bir insan olmam mahvetti beni. Gerçekten de bütün üzüntüler mideden vurur.

-Mutluluk mutlaktır, karşılaştırmaya gelmez.

-Aşk yalnız güvenle yaşar.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.