Haruki Murakami - Koşmasaydım Yazamazdım Kitabından 10 Enfes Alıntı
Deneyim,  Kişisel Gelişim

Haruki Murakami – Koşmasaydım Yazamazdım Kitabından 10 Enfes Alıntı

“Neden birini çok sevmek, aynı zamanda o insanı derinden yaralamakla aynı olsun ki? Yani eğer öyleyse, birini çok sevmenin ne anlamı var ki?”

“Nedendir bilmem, eskiden beri bir başkasına üstün gelmek ya da yenilmek pek umrumda olmadı.”

“Geçmem gereken bir rakip varsa, bu geçmişteki kendimden başka kimse olamaz.”

“Koşma hızım ne kadar düşerse düşsün yürüyemezdim. Kuralım buydu. Eğer kendi belirlediğim kuralı bir kez bile çiğneyecek olursam, sonrasında birçok kuralı daha çiğnemem gerekirdi.”

“Evet, ben elbette büyük bir koşucu değilim. Fakat bu hiç de önemli bir sorun değil. Dünkü kendimi biraz olsun geçebilmek; önemli olan işte bu.”

“Benim daha çok yalnızlığı seven bir karakterim vardır. Hayır biraz daha net ifade edecek olursam, tek başına olmaktan pek bunalmayan bir karakterim vardır.”

“Gönlü geniş insanları seviyorum. Vefakar insanları, kusur kapatanları, kendi gibi davrananları; başkası olmayanları seviyorum.”

“Birileriyle bir şey yapmaktansa, tek başıma sessizce kitap okumayı, kendimi vererek müzik dinlemeyi severim. Tek başıma olduktan sonra yapacak bir şeyler bulmak konusunda sıkıntım yoktur.”

“Yapmak istemediğim bir şeyin, yapmak istemediğim bir zamanda zorla yaptırılması eskiden beri sabrımı taşırır. Bunun yerine yapmak istediğim bir şeyi, yapmak istediğim bir zamanda ve yapmak istediğim bir şekilde yapabildiğimde, sıradan insanlardan çok daha fazla kendimi verebilirim.”

“Herkesin okuduğu kitabı okursanız, sadece herkesin düşündüğü şeyleri düşünebilirsiniz.”

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

2 Yorum

  • gül

    “Herkesin okuduğu kitabı okursanız, sadece herkesin düşündüğü şeyleri düşünebilirsiniz.” alıntısı çok hoşuma gitti, çok emekli bir yazı olmuş kaleminize sağlık 🙂

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir