Deneyim,  Kişisel Bakım,  Saç Bakımı

Çam Terebentin Yağının Saça Faydaları

Yepyeni bir yazıdan herkese merhabalar.

Geçtiğimiz blog yazımda; saç gürleştirme yöntemlerimden bahsetmiştim ve hem zeytinyağının hem de argan yağının, saçı gürleştirdiğine değinmiştim.

Bugünkü yazımda ise; çam terebentin yağının saça sağladığı faydalara ve bu yağı nasıl kullanabileceğinize değinmek istiyorum.

Ben daha önce, saçlarıma çam terebentin yağı kullanmıştım ve faydasını da görmüştüm.

Yanlış hatırlamıyorsam, Gratis’ten aldığım Life in markasına ait bir çam terebentin yağıydı. Genel olarak memnun kaldığım bir üründü. Fakat bu yağın kokusu çok keskin oluyor. Bu nedenle, uzun süreli kullanımda kokusu, bana biraz rahatsızlık vermişti. Fakat sağladığı faydaları göz önünde bulunduracak olursam, ara ara kullanılabilecek bir saç bakım yağı olduğunu düşünüyorum.

Görsel alıntıdır.

Şimdi gelelim, çam terebentin yağını saçlarım için nasıl kullandığıma:

  • Bu yağı dilerseniz saçlarınıza, parmaklarınızla (Tabi eldiven takarak) ya da bir fırça yardımıyla sürebilir dilerseniz şampuanınızın içerisine, birkaç damla damlatarak kullanabilirsiniz. Kullandığım yağın kullanım talimatlarında, şampuana bu yağdan, belirli bir miktarda ekleyebileceğim yazıyordu. Ben de, bu şekilde kullanımı daha pratik olur diye, yağı şampuanıma ekleyerek kullanmıştım. Eğer çam terebentin yağını, saçınıza maske yapmak için kullanacaksanız, yağı saçınıza sürdükten sonra yarım saat bekleyip, ardından saçlarınızı ılık suyla yıkayıp, yağdan arındırabilirsiniz. (Çam terebentin yağını saçlarınıza sürerken, saç diplerinize değdirmeden sürmeye özen gösterin.)

Çam terebentin yağının saçımda gözlemlediğim olumlu etkileri:

Peki, çam terebentin yağının saça diğer faydaları neler, gelin bir de onlara göz atalım:

Ufak bir not: Biraz sonra sıralayacağım etkileri, ben kendi saçlarımda net bir şekilde gözlemlemedim fakat saçınızla ilgili yaşadığınız bazı problemleri gidermek için çam terebentin yağı faydalı olabilir.

  • Saçların hızlı bir şekilde uzamasını sağlar.
  • Kepek problemini ortadan kaldırır. (Yaptığım araştırmalar sonucunda, çam terebentin yağının, saçtaki kepeği giderme konusunda, oldukça övülen bir yağ olduğunu fark ettim.)
  • Saç dökülmesini önler.
  • Saç için besleyici bir yağ olduğundan, düzenli kullanımda, saçlara canlılık ve gürlük kazandırır. Saç çıkardığı da söylenen bir yağ ama bu konuda bir deneyime sahip değilim maalesef.

Benim saçlarım şu an boyalı olduğu için bu ve buna benzer yağları maalesef eskisi kadar kullanamıyorum. Çünkü saç bakım yağlarının, saç boyasını akıttığı bir gerçek. Fakat siz eğer bu yağı, şampuanınıza ekleyerek kullanacaksanız, mutlaka belirtilen miktara sadık kalın ve yağı şampuanınıza ekledikten sonra şampuanınızı iyice çalkalayıp kullanıma hazır hale getirin.

Sizin de saçlarınız için kullandığınız ve saçınıza iyi gelen saç bakım yağları varsa, yorum kısmında ya da Instagram DM‘den benimle paylaşabilirsiniz.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir