kepekten kurtulmanın yolları
Deneyim,  Kişisel Bakım,  Saç Bakımı

Kepekten Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Yepyeni bir yazıdan herkese merhabalar.

Bugünkü yazımda; kepek sorununu, nasıl ortadan kaldırabileceğinizden bahsetmek istiyorum. Şu sıralar havalar, bir soğuk bir sıcak gittiğinden, hava değişimine bağlı olarak, hem cilt hem de saç derisi konusunda bazı sıkıntılar oluşabiliyor. Bunlardan biri de; saç dökülmesi problemi. Bu konuyla ilgili de sizden sıkça soru aldığım için saç dökülmesine yönelik çözümleri paylaştığım yazımın linkini şurada paylaşıyorum.

Gelelim, kepek problemine. Yıllar önce, kepek sorunuyla karşılaşmış ve bu konuda kendine bir rutin oluşturarak bu sorunu ortadan kaldırmış biri olarak, bugünkü yazımda sizinle bilgi ve tecrübelerimi paylaşacağım.

Benim saçımda kepek, yaşadığım saç derisi hastalığına bağlı olarak başladı. Yaklaşık 6 yıl önce doktora gittiğimde, saç derimde meydana gelen yoğun kaşıntı, kızarıklık, sivilce problemlerinin ‘‘Seboreik Dermatit” hastalığından oluştuğunu öğrendim. Bu saç derisi hastalığı, kepeğe de neden olabiliyor. Çok yoğun bir kepek problemiyle karşılaşmadım ancak dönem dönem saç derimde, pul pul dökülmeler ve kepek sorunu oluyordu.

Ben bu egzama problemiyle, yıllarca uğraştım. Doktorumun verdiği ilaçları, önerdiği şampuanları kullandım ve kendime bir kişisel bakım rutini oluşturdum. Bunun yanı sıra; beslenme düzenimi değiştim, eskiye oranla daha fazla su içmeye başladım ve hayatıma sporu ekledim. En önemlisi de stresli bir hayatı nasıl daha sakin hale getirebilirim sorusunun cevabını aradım hep içimde. Çünkü egzamadan kurtulmanın öncelikli yolu; stresten kurtulmaktır. Seneler süren ve dönem dönem tekrar eden ilaç tedavisinin ve hayatımda yaptığım kalıcı değişikliklerin sonunda, egzamadan -tam olarak olmasa da- kurtuldum diyebilirim. Artık yalnızca, çok kuru ve soğuk havalarda ve stresli olduğum dönemlerde, saç derimde kaşıntı olarak kendini gösteriyor. Fakat kızarıklıklar, sivilceler, yaralar, çok şükür ki geçmişte kaldı. Saç derim eski sağlığına kavuşunca, kepek problemi de ortadan kalkmış oldu.

  • Diyeceğim o ki, eğer yoğun bir kepek problemiyle karşı karşıyaysanız, öncelikli olarak doktora görünmelisiniz. Çünkü doğru tedaviyle, saç derinizi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Kepeğin neden oluştuğunu öğrenmeniz gerekiyor. Belki saç derinizde oluşan bir rahatsızlık, kepek problemine yol açmış olabilir.
  • Saç yıkama ve saç bakımı rutininizde, kullandığınız ürünlerin de kepeğe yol açıp açmadığını incelemelisiniz. Bazı şampuanlar ya da saç bakım ürünleri de kepeğe yol açabiliyor.

Kepeğe Karşı Etkili Bir Şampuan Kullanmalısınız

Kepekten kurtulmanın en etkili yollarından biri de; kepeğe karşı etkili bir şampuana geçiş yapmaktır. Bu konuda, deneme-yanılma yoluyla da, saç derinize en iyi gelen şampuanı bulabilirsiniz. Ben birazdan, benim saç derime en iyi gelen, saç derisi temizliğinde en iyi performansı aldığım, kafamı pırıl pırıl yapan ve saç derimin nem dengesini koruyan şampuanları, sizinle paylaşacağım. Yalnız, bu şampuanlar, benim saçımdaki boyayı, fazlasıyla akıtıyor. Genellikle kepeğe karşı etkili, arındırıcı özelliği olan şampuanlar, saç boyasını çok akıtır. Bu nedenle bu şampuanları, sadece gerekli gördüğüm zamanlarda, nadiren kullanıyorum. Kızıl ya da bakır renk saçlara sahipseniz, bloğumda daha önce, sülfat içermeyen şampuanlar kullanarak, saç boyanızın akmasını önleyebileceğinizden, bahsetmiştim.

Head & Shoulders 2’si 1 Arada Şampuan Mentol Ferahlığı
Head & Shoulders Klasik Bakım Şampuanı

Yukarıdaki her iki şampuan da, benim saç derime çok iyi geliyor. Bu şampuanlar, iyi bir saç derisi temizliğinin yanı sıra, saçlarıma gözle görülür bir hacim, gürlük ve parlaklık da sağlıyor. Keşke saçlarım boyalı olmasa da, düzenli olarak kullanabilsem ama kızıldan da geçemediğim için saç boyam akmasın diye, maalesef sadece saç derimin kaşındığı zamanlarda bu şampuanları kullanmaya özen gösteriyorum.

  • Kepeğe neden olan etkenlerden biri de; kullanılan saç bakım ürünlerini ve saç şekillendirici kozmetik ürünleri, iyi durulamamaktır. Bu gibi ürünleri, saçınızı yıkarken, iyi durulayamadığınızda, saçınızda kalıntılar bırakmış olursunuz. Bu durum, saç boyama işleminden sonraki saç durulama işlemi için de geçerli. Boyayı saçınızdan iyice akıtmaz ve saçlarınızı iyi durulamazsanız, saç derinizde ve saç tellerinizde kalan boya kalıntıları da, saç derinizi kaşındırabilir ve kepeğe neden olabilir. Bu sebeple, duşta saçınıza uyguladığınız saç kremi, saç maskesi vb. ürünleri iyice durulamanız gerekir. Bununla birlikte, duştan sonra nemli saçınıza sürdüğünüz, durulama gerektirmeyen saç bakım ürünlerini de ölçülü kullanmanızda fayda var. Çünkü bu gibi ürünler, özellikle saç bakım yağları, gereğinden fazla kullanıldığında, saçta ağırlaşmaya ve yağlanmaya neden olabilir. Fazla yağ da saç derisi için zararlı olduğundan, bu tarz ürünleri, aşırıya kaçmadan kullanmaya dikkat edebilirsiniz.
  • Saç derinizin nem dengesini korumaya özen göstererek, kepek oluşumunu da engelleyebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında, saç derinizin sıcaktan kurumasını önlemek için şapka takabilirsiniz. Saçları ısı kullanarak çok sık şekillendirmek de, saçların kurumasına neden olabilir. Bu nedenle, çok sık düzleştirici, maşa vb. yapmaktan kaçının. Son olarak; vücuttaki su kaybı da, saç derisinin kurumasına ve kaşınmasına neden olabilir. Bu sebeple, günde en az iki litre su içmeye özen gösterebilirsiniz.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.