Deneyim,  Kişisel Bakım

Kükürtlü Sabunun Cilde Faydaları

Herkese yepyeni bir yazıdan merhabalar.

Bugünkü yazımda; kükürtlü sabunun, hem yüze hem cilde faydalarından bahsedeceğim.

Yaklaşık bir aydır, hem yüzümü hem de vücudumu, kükürtlü sabunla yıkıyorum. Normalde yüzüm için La Roche Posay’nin Effaclar yüz temizleme jelini kullanıyordum ve yıllardır yüzüm için farklı bir yüz temizleme ürünü kullanmadım. Çünkü yüzüm çok hassas. En ufak bir ürün ya da hava değişikliğinden, hemen etkileniyor. Kızarıklık, tahriş, özellikle regl döneminde tek tük de olsa çıkan akneler, benim cildimin kaderi maalesef. Bu nedenle, yüzüm için her zaman kullandığım ürünlerin dışında farklı bir ürün deneyemiyorum.

Vücudum için de severek kullandığım ürünler genellikle Yves Rocher‘nin ürünleri oluyor. Duş jellerinden oldukça memnunum. İçeriğinin kimyasal oranının az olması, vücudumu temizlerken kurutmaması ve cildimin nem dengesini korumasını seviyorum.

Fakat yaklaşık bir aydır, sürekli kullandığım temizleme ürünlerinin yanına, bir de kükürtlü sabunu ekledim.

Bunu bana, en son gittiğim bir eczacı önermişti. Gün içinde yağlanmaya meyilli ve dönem dönem akneye meyilli bir cildim olduğu için kükürtlü sabunun, cildimi iyi temizleyeceğini, cildimdeki fazla yağlanmayı gidereceğini ve yüzümde çıkan akneleri kurutacağını söylemişti.

Yaklaşık bir aydır kükürtlü sabunu da temizleme rutinime ekledim ve olumlu-olumsuz gözlemlerimi, şimdi sizinle paylaşacağım:

Kükürtlü Sabunun Yüzüme ve Cildime Sağladığı Faydalar

  • Yüzümü çok iyi temizledi. Yüzümde herhangi bir tahrişe, kızarıklığa neden olmadı. (En tedirgin olduğum konu, her zaman için bu oluyor ama bu konuda benim gönlümü kazanan bir ürün oldu.)
  • Yüzümü temizledikten sonra, yüzüme bir canlılık ve sağlıklı bir parlaklık verdi.
  • Cildime aydınlık bir görünüm de verdi. Ben bu sabunla ne zaman yüzümü yıkasam, yüzüm olduğundan daha beyaz görünüyor. Bununla ilgili internette araştırma yaptığımda, kükürtlü sabunun cilt beyazlattığını öğrendim. Bu açıdan da, cilt beyazlatmak için kullanılabilecek, doğal bir ürün olduğunu düşünüyorum.
  • Uzun zaman sonra, ilk defa bir regl dönemimde, neredeyse hiç sivilce çıkmadı yüzümde. Kükürtlü sabun, yüzümü yeterli miktarda kuruttuğu için ve yüzümdeki yağlanmanın önüne geçtiği için sivilce oluşumunu da engellemiş oluyor. Trabzon‘dan Ankara‘ya geldiğimde, hava değişiminden yüzümde tahriş ve sivilceler olmuştu. Bu sabun sayesinde, yüzüm eski baby face’liğine kavuştu. (Canım sabun ya, öve öve bitiremeyeceğim seni bugün.) Tabii, yüzüm için antibiyotikli bir krem de kullanıyorum ama kesinlikle sabunun temizleme konusundaki başarısı, cildimi pürüzsüz bir hale getirdi.

Vücudumda gözlemlediğim olumlu etkileri:

  • Vücut için de temizleme konusunda oldukça başarılı bir ürün. Aynı zamanda, cildi ölü deriden arındırıyor ve cildi yumuşacık yapıyor. Sanki kese yapmışsınız gibi, öyle bir yumuşaklık veriyor cilde. Bu anlamda, doğal bir peeling görevi görüyor.
  • Cildimde herhangi bir kızarıklığa, tahrişe ve en önemlisi de sivilce oluşumuna neden olmuyor. Bazı temizleyici ürünler, benim vücudumda direkt sivilce yapabiliyor. Ama kükürtlü sabunu kullandıktan sonra böyle bir durumla karşılaşmadım.

Yüzümde ve cildimde gözlemlediğim, tek olumsuz etkisi:

-Gerginlik hissi. Allah’tan aşırı değil. Hatta daha önce kullandığım diğer sabunlara göre çok çok az bu etki. Nemlendirici kremle üstesinden gelinebilecek bir durum.

Kükürtlü sabunun, saç derisine de iyi geldiği söyleniyor. Özellikle egzama ve kaşıntı problemi yaşayanlar için öneriliyor. Benim şu an saçlarım boyalı olduğu için boya akmasın diye saçıma sabun sürmüyorum ama dönem dönem benim de saç derimde kaşıntı problemi oluyor. Belki bir gün kükürtlü sabunu, saç derim için de kullanırım.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.