Deneyim,  Kozmetik

Sıkça Sorulan Sorular

Herkese yepyeni bir yazıdan merhabalar.

Bugünkü yazımda; Instagram DM üzerinden sizden sıkça aldığım sorular üzerine yanıtlarımı paylaştığım bir yazı hazırlamak istedim.

Genellikle saçla ilgili yazılarımın çoğunu, sizden aldığım soruları göz önünde bulundurarak hazırlıyorum.

İlk soruyla başlıyorum:

Regl döneminde saç boyanır mı?

Bu soru bana, sıkça gelen sorular arasındaydı. Ben adet dönemindeyken, saçlarımı boyamamaya çalışıyorum. Çünkü adet döneminde, vücudumuzun direnci genellikle düşük oluyor. Aynı zamanda, adet dönemi vücut ısımızın da değiştiği bir dönem. Kimimiz bu dönemi, yoğun sancılı bir şekilde geçirirken kimimiz de daha rahat, sancısız ya da biraz sancılı bir şekilde atlatıyoruz. Ben genellikle hassas bir bünyeye sahip olduğum için regl döneminde saçlarımı boyamam. Çünkü saç boyaları genellikle kimyasal içeren ürünler. Normal zamanda bile, saç boyasındaki amonyak kokusu beni rahatsız ederken ve genzimi yakarken, regl döneminde o boya kokusunun bende nasıl bir etki yaratacağını düşünemiyorum. Zaten sancılı geçen adet döneminde de, aklıma gelen en son şey, saç boyamak olurdu galiba.

Bununla birlikte, regl döneminde saç boyamanın neden sakıncalı olabileceği konusunda da, kendimce internette bazı araştırmalar yaptım. Adet döneminde, vücut ısımız yükseldiği için istenilen renk tonunu tutturmak zorlaşabiliyor, saçta istenmeyen renk tonları oluşabiliyormuş. Ayrıca, saç boyasının normal zamana göre saçta yeteri kadar tutmayacağı ve beyazları tam olarak kapatmayacağı yönünde de makaleler okudum.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, hem sağlığınız için hem de istenmeyen renk tonlarıyla karşılaşmamanız için naçizane önerim; saç boyama işlemini, adet dönemi sonrasına bırakmanız yönünde olur. Adetiniz bittikten birkaç gün sonra saçlarınızı boyayabilirsiniz.

-Hamileyken saç boyanır mı?

Bu soru da bana, saç konusunda sıkça sorulan sorulardan biri. Bu konuda size en doğru yanıtı; doktorunuz söyleyecektir ancak ben kendi fikirlerimi yazımda paylaşmak istiyorum. Ben olsaydım, hamilelikte saçlarımı, asla boyamazdım. Hamilelik dönemini bir kenara bırakalım, normal zamanda bile, saç boyaları kimyasal içerdiği için saç boyamanın vücudumuza zarar verebileceği bir gerçek. Bu yüzden, çoğunlukla kimyasal oranı düşük olan boyalar kullanmaya özen gösteriyorum. Fakat ister bitkisel olsun ister kimyasal olsun, hamilelik döneminde hem kendi sağlığınız hem bebeğinizin sağlığı için asla saçlarınızı boyamayın. Hatta kullandığınız kişisel bakım ve kozmetik ürünlerinin bile içerdiği maddelere dikkat etmeniz gerekiyor. Kimyasal içeren ürünlerden kaçınmanız gerekiyor. Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için hamilelikte saçınızı lütfen boyamayın.

ve, bir yazının daha sonuna geldik. Kızıl saç ya da saç bakımı ile ilgili aklınıza takılanlar için sorularınızı ebrubektasoglu@gmail.com ya da Instagram sayfamdan, bana iletebilirsiniz.

Bir başka yazıda görüşünceye dek, kendinize çok iyi bakın.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.