Kızıl Saç,  Kozmetik

Dip Boyası – Kullandığım Ürünler – Renk Sonuçları

Yepyeni bir yazıdan hepinize merhabalar.

Bugün saçlarımın diplerini boyadım. Hem kullandığım ürünlerle ilgili hem de renk sonucuyla ilgili yorumlarımı, yeni yazımda paylaşmak istedim.

En son yaptığım dip boyasının üzerinden, bir aydan fazla zaman geçti. Çoğunlukla ayda bir veya iki ayda bir süreyle, dip boyası yapıyorum.

Bugün Sea Color’ın ateş kızılını tercih etmek istedim. En son bu boyayı Trabzon’dayken, Koleston kor ateşi kızılıyla karıştırarak kullanmıştım ve renk sonucu beni çok memnun etmişti. Renk sonucu için şuraya tıklayabilirsiniz.

Her iki boyayı karıştırarak turuncu yansımalı bir kızıl saç rengi tonu elde etmiştim.
Saç diplerimin boya öncesi ve sonrası görünümü ise böyleydi.
Bugün yaptığım dip boyama işlemi için kullanacağım ürünler bunlardı. New Well oksidanı kullanmaktan vazgeçtim. Çünkü kokusu bana bozulmuş gibi geldi. Trabzon’dayken bu oksidanın bir kısmını kullanmıştım. Ağzı açıldıktan sonra içeriye hava girmesinden midir nedir, kokusu bana bir garip geldi. Ben de, her zaman kullandığım, Ducca’nın 30 volüm oksidanını kullandım.
Karışımın rengi böyleydi. Sea Color ateş kızılının boya-oksidan ölçüsü, 1:1,5. Bu nedenle, bir önceki görseldeki boyaya, bir minik şişe (60 ml) oksidan ekledim. Karışımı hazırlarken, oksidan biraz fazla gibi geldi bana. Bu yüzden karışıma, elimdeki yeni Sea Color ateş kızılı boyadan, çok az daha sıktım.

Karışımı saçımda, toplamda 40 dakika beklettim. Ardından renk koruyucu şampuanla yıkadım ve saç maskesiyle saçlarımı nemlendirdim. Sonrasında saçlarımı, ılık suyla duruladım.

Şu anda kullandığım, renk koruyucu şampuanım bu. Yves Rocher renk koruyucu şampuanım bitti. Elimdeki bu şampuan bittikten sonra yeniden Yves Rocher’nin şampuanını almayı düşünüyorum. Renk koruma konusunda, kesinlikle Elseve’den daha iyiydi.
vee renk sonucu böyle oldu 🙂 Şu ana kadar, 4 kez dip boyası yaptım. İçlerinde en koyu renk sonucu hangisi diye soracak olursanız, kesinlikle bugünkü renk sonucunu söylerdim. Gerçi böyle olacağını, az çok tahmin etmiştim. Çünkü 7’den düşük numarayla başlayan kızıl saç boyaları, 7 ve üstü sayıyla başlayan kızıl saç boyalarına göre, bir tık daha koyu tutabiliyor. Sea Color ateş kızılını, eskiden de kullanmıştım ve yorumlarımı burada paylaşmıştım ancak hem boyayla ilgili güncel yorumlarımı hem de renk sonucuyla ilgili detaylı yorumlarımı, aşağıda paylaşacağım.
  • Kesinlikle, bir daha tek başına kullanmayı düşünmediğim bir kızıl tonu. Koleston kor ateşi kızılıyla karıştırdığımda, renk daha canlı olmuştu fakat tek başına kullandığımda, orta koyulukta bir kızıl tonu oldu. Tamam, renk yine canlı oldu ama ben bundan daha açık ve canlı kızıl saç renklerine alıştığım için yeni sonucu, biraz koyu buldum. 3 hafta sonra cilayla rengi daha da canlı ve kırmızı hale getiririm diye düşünüyorum.
  • Kapatıcılık konusunda memnun kaldığım bir boya ancak beyaz kapatma konusunda, maalesef aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Allah’tan saçımda çok beyaz yok. Saçımı didik didik boyamama rağmen, boya sürdüğüm bazı kısımlardaki beyazların, tam kapanmadığını gözlemledim. Sadece rengi hafiften kızarmış, o kadar.
  • Boyanın kokusu beni çok rahatsız etti. Saçlarımı yıkayıp kuruttuktan sonra bile koku saçlarımdan gitmedi. Şu an saçlarım boya kokuyor ve odadan çıkıp içeriye birkaç dakika sonra girince, kokunun ne kadar keskin olduğunu fark ettim. Bu gibi yoğun ve keskin kokular, bende baş ağrısı ve mide bulantısı yapıyor. Birkaç yıkamaya geçeceğini umuyorum.
  • Boyanın beğendiğim en iyi yanı; saç tellerime aşırı bir yumuşaklık vermesi oldu. Saçımı boyadığım yerler yumuşacık oldu.

Şimdi, daha önce elde ettiğim renk sonuçlarını da paylaşmak istiyorum:

Akos 7.52 Çilek Kızılı Dip Boyası Renk Sonucu
Lil’afix 7.65 Lal Kızılı Dip Boyası Renk Sonucu

Bu iki boyayla ilgili detaylı yorumlarımı, şuraya tıklayıp okuyabilirsiniz.

Sormak istediklerinizi, Instagram‘dan benimle paylaşabilirsiniz.

Bugüne kadar yaptığım tüm dip boyama işlemlerindeki renk sonuçlarını, bu yazımda toplamak istedim. Beğendiğiniz renk tonunu, sizler de deneyebilirsiniz.

Bu konuda favori renklerim; Lil’afix lal kızılı, Akos çilek kızılı ve Koleston kor ateşi kızılı oldu.

Bugünkü boyayı, bir köşede öylece durduğu için israf olmasın diye kullanıp bitirmek istemiştim. Elimdeki Sea Color ateş kızılını da muhtemelen farklı bir boyayla karıştırarak elden çıkarırım diye düşünüyorum. Yakın zamanda, bir saç boyası alışverişine çıksam iyi olacak.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir