çilek kızılı
Deneyim,  Kızıl Saç,  Kozmetik

Kızıl Saç – Soru & Cevap

Herkese yepyeni bir yazıdan merhabalar.

Bugünkü yazımda; Instagram DM kutuma gelen, seçtiğim birkaç tane sorunun cevaplarını paylaşmak istedim.

Genellikle bu konular üzerine, çok sık ve benzer sorular alıyorum.

Hazırsanız, başlayalım:

Benim saç kabarmasını ve elektriklenmesini önleyen ürünler arasında, en sevdiğim ve saçlarıma en iyi gelen ürün; Morfose’un çift fazlı saç kondisyoneriydi. (Mor renkte olan) Kokusunun çok güzel olması, saçımın elektriklenmesini önlemesi ve saçımdaki boyayı fazla akıtmaması (Benim için en önemli olan kısım bu) sebebiyle, severek kullandığım bir ürün ve bittikçe yenisini alıyorum. Size de tavsiye edebilirim.

Bunun dışında, saç elektriklenmesini önleyen, memnun kaldığım diğer saç bakım ürünlerine, şuraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Saçla ilgili en çok gelen sorulardan. Saçın yapısı ve gürlüğü, daha çok genetik yatkınlıkla ilgili bir durum. Kadınlarda da erkeklerde de aynı durum geçerli. Benim saç yapım da, halama çekmiş. Aynı zamanda, annemin saçları da gür. Ama sırtımı genetiğe yaslayıp, saçlarımı asla kendi haline bırakmıyorum. 🙂

Bakımlarını aksatmıyorum, saçıma uygun ürünler kullanmaya çalışıyorum ve çok sık işlem yapmıyorum. ”Boyalı Saçlar İçin Bakım Önerileri” yazımı, buraya tıklayıp okuyabilirsiniz.

Saç gürleştirme yöntemlerimi ise şu yazımda bulabilirsiniz.

Yalnızca kızıl saçlar için üretilen, özel saç bakım ürünleri var ancak ben hiç denemedim. Şu ana kadar, kullandığım en iyi renk koruyucu şampuan; Yves Rocher’nin boyalı saçlar için şampuanıydı. Hem renk koruma konusunda çok başarılı bir ürün olması hem de içeriğinin bitkisel olması sebebiyle tercih ediyorum. Ürünle ilgili ayrıntılı yorumlarımı okumak isterseniz, şu yazıma tıklayabilirsiniz.

Kor ateşi kızılı, ateş kızılı, yoğun kızıl ve bakır kızılı saç boyaları, bakır alt tonlu ve turuncu yansımalı oluyor genelde.

Lal kızılı, çilek kızılı, vişne kızılı, şarap kızılı tonları ise pembe tabanlı kızıllar oluyor.

Fotoğraftaki renk ve Instagram’daki tüm kırmızı saçlı olduğum fotoğraflardaki renk; Jamaican Jeans Color Biber Kırmızısı rengi. Bu saç boyasını, saç rengimi tazelemek için kullanıyorum. Saçımın zemin rengi; açık bakır rengi. Saç boyasını, direkt olarak bakır saç zeminim üzerine uyguluyorum. Saçlarımı dört yıldır, hiç açıcı kullanmadan boyuyorum.

Tüp boyalara ya da su bazlı yarı kalıcı saç boyalarına; saç bakım yağı, saç kremi vb. ürünler eklenilmemeli. Bu ürünler, saç boyasının yapısını ve pigmentini bozabilir. Bu durum da, saçta ton farklılıklarına neden olabilir. Bazı tüp boyaların içerisinde zaten çoğunlukla, saç için faydalı olan yağlar bulunur. Ekstra olarak boya karışımının içine saç bakım yağı vb. eklenmemeli. Aynı şekilde, su bazlı boyaların kullanım talimatında da, direkt olarak saça uygulanabilir olduğu belirtilir. Su bazlı boyalar da içerisine saç bakım yağı, saç kremi vb. eklenmeden kullanılmalı. Detaylı bilgi için şu yazıma göz atabilirsiniz.

Kızıl saç, bakır saç ya da saçla ilgili aklınıza takılan farklı sorularınız olursa, Instagram DM üzerinden ya da ebrubektasoglu@gmail.com mail adresimden bana ulaşabilirsiniz. Sorularınızı yanıtlamaktan ve size yardımcı olmaktan, çok mutluyum. İlginize çok teşekkür ediyorum. Bir başka yazıda, görüşmek dileğiyle…

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir