Deneyim,  Kızıl Saç,  Kozmetik

Koyu Kızıldan Açık Kızıla Nasıl Geçilir?

Herkese yepyeni bir yazıdan merhabalar.

Nasılsınız? Umuyorum iyisinizdir ve hayatınızdaki pek çok şey, yolunda gidiyordur. 

Bana soracak olursanız, geçtiğimiz hafta Ankara’dan memleketime geldim, burada günlerim bol bol gezerek, keşfederek ve sizin için yeni yazılar yazarak geçiyor.

Bugünkü yazımın konusu da; koyu kızıl saç nasıl açık kızıl saç rengine çevrilir? 

Bana bu konuda, Instagram’dan epey soru geliyordu. Ben de bu konudaki deneyimlerimi, bu yazımda sizinle paylaşacağım. 

Açık, canlı ve belirgin bir kızıl saç rengi tonu istiyorsanız, bu yazım sizin için faydalı olacaktır. Hazırsanız başlayalım:

  • Zemin rengini, saçı boyamadan önce açmak

Kızıl saça karar verdiniz fakat saçınızın doğal rengi, koyu tonlarda ise (Koyu kahverengi, açık kahverengi, koyu kumral vb.) saçınızın rengini açabilir, sonrasında boyayabilirsiniz.

İlla toz açıcı kullanmak zorunda değilsiniz. Saçınızın doğal rengini, saçınızı çok yıpratmadan açabileceğiniz, birden fazla yöntem var.

Papatya suyu, saç açıcı jel ya da saç açıcı spreylerle de, doğal saç renginizi, birkaç tona kadar açabilirsiniz. 

Böylelikle, kızıl renk de saçınızda, daha canlı tutacaktır ve zamanla saçınızı kızıla boyadıkça, renk tonu daha da belirgin hale gelecektir.

  • 30 volüm oksidan kullanmak

30 volüm oksidan 20 volüm oksidana göre, hem saçın rengini birkaç ton açarak boyar hem de saç boyasının saçta, daha açık renkte tutmasını sağlar.

Fakat bu konuda, saçın dayanıklılığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Her saç tipi, 30 volüm oksidanı, kaldıramayabilir. 

30 volüm oksidan, saç boyasının saçta daha açık renkte tutmasını sağlarken, saçın yıpranmasına da neden olabilir. Bu konuda ayrıntılı bilgi edinmek için şuraya tıklayabilirsiniz.

  • Numarası yüksek saç boyası tercih etmek

Saç boyalarının numaraları yükseldikçe, saçta daha açık renk tonunda tutma olasılıkları da o kadar artar. 

Kullandığım bakır ve kızıl saç boyalarını göz önünde bulundurduğumda, böyle bir şey fark etmiştim. Saç boyası seçerken, boya kitinin ambalajının üstündeki renge, aslında çok takılmamak gerekiyor. Numarası düşük olan saç boyaları, saçımda hep daha koyu tonda tutmuştu. 

Fakat bazı boyaların numaraları, 0 ile başlıyor. Örneğin; mix tonlar. Neva Color 0.65 yoğun fuşya gibi. Bu tarz yoğun renkler de, saçta açık tonda tutuyor. 

  • Aynı renk tonundan şaşmamak, fazla renk tonu değiştirmemek

Eğer saçınızın renk tonunun belirgin durmasını istiyorsanız, sürekli kullandığınız boyayı, değiştirmemenizi öneririm. Saçınızda kızıl renk tonunun oturması için saçınızı hep aynı renge ya da benzer tondaki renklere boyayın. 

Saçınızı sürekli aynı renge boyadığınızda, her boyamanızda bir öncekinden, daha açık ve canlı bir renk tonu elde edersiniz.

  • Su bazlı yarı kalıcı renkli saç boyalarıyla saça cila atmak 
biber-kirmizisi

Jeans Color boyalarla saçlarıma cila yapınca, saçımın renk tonunun, daha belirgin hale geldiğini gözlemlemiştim. Genelde üç haftada bir saçlarıma cila yapıyorum. Böylelikle hem saçımın renk tonu tazelenmiş oluyor, daha canlı hale geliyor hem de saçımın rengini saçlarımı yıpratmadan yenilemiş oluyorum. 

Bu tarz boyaların, hem kullanımının pratik olması hem de saçıma zarar vermemesi, artı bir özellik. Bu yüzden sıklıkla kullandığım boyalar. 

Evet, bir yazının daha sonuna geldik. Bu yazımda sizinle; açık, canlı ve belirgin duran bir kızıl saç rengi tonu için deneyimlerime dayanarak, kendi uyguladığım yöntemleri paylaştım. Aklınıza takılanları, Instagram’dan benimle paylaşabilirsiniz. 

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.