Deneyim,  Kişisel Bakım,  Saç Bakımı,  Sürdürülebilir Yaşam

Saça Faydalı Yağlar Hangileri?

Yepyeni bir yazıdan herkese merhabalar.

Bugünkü yazımda; saç için faydalı olan, saça parlaklık, canlılık ve hacim kazandıran, aynı zamanda saçları gürleştirmeye yarayan yağlardan bahsedeceğim.

Argan Yağı

Son yıllarda argan yağının popüler olduğunu görmekteyiz. Çoğu saç bakım ürününün içerisinde, argan yağı olduğunu siz de fark etmişsinizdir. Argan yağı, saça kaybettiği nemi kazandırmak ve saçları onarmak konusunda, faydalı bir yağdır. Aynı zamanda, saç tellerini yumuşatır ve saçlara gözle görülür bir parlaklık verir.

Ben argan yağını, zeytinyağı ile karıştırarak, saçlarıma banyo öncesi maske yapma amaçlı birkaç kere kullanmıştım. Yazımın devamında, zeytinyağının saçlara olan faydasından da bahsedeceğim. Bu iki yağı, saçınızın uzunluğuna ve sıklığına göre eşit miktarda bir kaba döküp karıştırıp, saç diplerinize değdirmeden saç tellerinize uygulayabilirsiniz. Ben bu karışımı saçlarımda, toplamda yarım saat bekletip, ardından saçlarımı şampuanlayıp, sonrasında saç kremi ya da saç maskesi ile saç tellerimi yumuşatıyorum. Benim saçlarıma çok iyi gelen bir maske. Saçlarıma parlaklık ve canlılık kazandırmıştı. Aynı zamanda, saçlarıma hacim vermişti ve olduğundan daha dolgun bir görünüm kazandırmıştı.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, saç tellerini nemlendirici bir etkiye sahiptir. Saçın nem dengesini korurken, saçın sağlıklı uzamasına da yardımcı olur. Aynı zamanda, saç tellerini yumuşatır ve saçlara parlaklık verir. Zeytinyağını tek başına ya da argan yağı ile karıştırarak, saçlarınıza doğal bir maske yapma amaçlı kullanabilirsiniz. Bu konuda en etkili sonuçlar için mutlaka kaliteli ve organik içerikteki bir zeytinyağını kullanmanızı tavsiye ederim.

Çam Terebentin Yağı

Çam terebentin yağı, saçları besleyen ve saç tellerini onarıcı bir etkiye sahip. Saçlara parlaklık, canlılık ve gürlük kazandırıyor. Aynı zamanda, saç dökülmesini engelliyor ve saçların hızlı bir şekilde uzamasını sağlıyor. Ben çam terebentin yağını, şampuanıma ekleyerek kullanmıştım. Çam terebentin yağının, saça nasıl uygulandığıyla ilgili detaylı bilgi edinmek için şuraya tıklayabilirsiniz.

Hindistancevizi Yağı

Hindistancevizi yağı, son dönemde tıpkı argan yağı gibi popüler olan yağlardan. Hem cilt hem de saç için olumlu etkilere sahip. Kuruyan, nemini kaybeden ve matlaşan saçlara çok iyi geliyor. Saç tellerini yumuşatmak ve saçlarının sağlıklı bir şekilde uzamasını isteyenler, Hindistancevizi yağını tercih edebilir.

Hint Yağı

Ne zaman markette ya da Gratis vb. mağazalarda, saç bakım yağlarının olduğu raflara göz gezdirsem, mutlaka Hint yağına denk geliyorum. Saçımdaki boyanın akmasından endişe duymasam, bu yağı alıp deneyeceğim ama maalesef doğal yağlar, saçtaki boyanın akmasına neden olabiliyor. Tecrübeyle sabit. Belki saçımdan boya tamamen akmaya başladığı zamanlarda, bu yağı alıp denerim ve yorumlarımı da sizinle paylaşırım. Saç için olumlu etkilerinden internette sıklıkla söz ediliyor. Bir takipçim de bu yağı kullanıp memnun kaldığını benimle paylaşmıştı.

Hint yağı, kuru ve yıpranan saçlara çok iyi geliyor. Saçlarınıza canlılık ve parlaklık kazandırmak için kullanabilirsiniz. Saç dökülmesi, kepeklenme gibi problemleri gidermede de tercih edilen bir yağ. Aynı zamanda Hint yağı, beyaz saç tellerinin koyulaşmasına da yardımcı oluyor.

Tatlı Badem Yağı

Badem yağı, çok eski yıllardan beri popülerliğini koruyan bir saç bakım yağı. Argan yağı, Hindistancevizi yağı vb. popülerleşmeden önce badem yağı vardı. 🙂 Saçların daha sağlıklı, parlak ve hacimli bir görünüme kavuşmasını sağlıyor. Aynı zamanda; saç tellerinin kırılmasını ve saç dökülmesini önlüyor. Aşırı işlem gören, yıpranan ve kuruyan saçların yeniden canlı ve sağlıklı bir görünüm elde etmesini sağlıyor. Saç tellerini güçlendirmesiyle ve yeni saç oluşumunu desteklemesiyle de bilinen bu yağı, siz de tercih edebilirsiniz.

Yukarıda sıraladığım doğal yağlar, saça fayda sağlayan en popüler yağlar. Bunların yanı sıra; jojoba yağı, çörek otu yağı ve biberiye yağlarının da, saç için faydalı olduğuna dair yazılar okumuştum. Bu yağları saçlarınıza direkt olarak uygulayabilir veya içeriğinde bu yağların olduğunu bildiğiniz saç bakım ürünlerini de kullanabilirsiniz. Hangi yağ saçınıza iyi geliyorsa, o yağı içeren saç bakım ürünlerini kullanmanızı tavsiye ederim.

Sizin saçlarınıza kullanıp memnun kaldığınız doğal yağ hangisi? Yorumlarda veya Instagram DM‘den benimle mutlaka paylaşın.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.